abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kompozit malzemeler staj dosya ihtiram 1.sınıf metin defteri latife türk dili metin inceleme kına gibi alışkanlıklar atık sular mağaraların oluşumu sarhoş olmak kitle iletişimi deme! canistan aziz nesin kitapları özeti elektrik nasıl elde edilir denemeci zeval epidemi hücre bölünmesi çeşitleri Bolşevizm sosyal yardımlaşma orhun anıtlari abajur eyyamcı benzerlik soruları deney raporu spor ile ilgili sözler kama boyutları tablo mizan örneği ortadoğu ekonomik işbirliği msn çalma türkiyedeki depremler pratik beton karisimi hesabi bilim ve yanılgı alçakça bisiklet üzerindeki yanlış davranışlar atatürk ve çevresindekiler kavramak gestapo pilot meslek resimleri hamur swot analiz repo ters repo niteliksiz faiz hesapları sorunsal 100 temel eser kitap böbürlenme yeraltı açıklanma çiğe deneme örneği eski zamanlarda alışveriş kafka dönüşüm özeti cumhuriyet türkiye göğüslemek milli bayramlarımız çekme şiryan lıseler pervane kimyasal değişmeler bindi ses etmek savaş öveç podzol topraklar açlık ağzı açık besin degerleri mill güvenlik aöf soruları iyon değiştirici reçineler hz.ibrahim isitma sistem dolaşım tahsis çemberde açı cop termogram limit süreklilik döner müessiriyet suyun doğadaki halleri çöre otu beyaz gemi özet yardım tekerlemeler taverna teraslama sosyal zümre makine muhendisliği 11 sınıf işletme erkenci zahmetsizce damat ileri seramikler safranbolu


TÜKETİCİ HAKLARININ KORUMASINDA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 127744 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TÜKETİCİ HAKLARININ KORUMASINDA
REKLAMIN ROLÜ

Reklam,üzerine çok tartışılan pazarlama eylemlerinen biridir.Reklamın iktisadi ve toplumsal etkilerine ve katkılarına değinerek,rekleamı yerenler olduğu gibi,övenlerde pek çoktur.
Reklamı yerenlere göre,reklam yoluyla insanların doğal istekleri yok edilmekte,ihtiyaç duydukları mallara ilişkin yanlış bilgiler verilmekte,tüketicilerin duygularıyla oynanmakta ve böylelikle iktisadi kaynaklar boşuna harcanmaktadır.
Reklamı savunanlar ise reklamı,malların etkin olarak ve büyük ölçülerde dağılımını sağladığını,malların değerlerini artırdığını,böylece,reklamın hem tüketicilere,hem işletmecilere ve hem de tüm ekonomiye büyük katkılada bulunduğunu söylemektedirler.

REKLAMI YERENLERİN GÖRÜŞLERİ

Reklam Tekel Yaratır

Reklam iki yoldan tekel gücü yaratır:

1)Reklam masrafları ağırdır.Örneğin ABD yeni bir mal pazara sürmek istedğinde,10 milyon dolardan çok reklam masrafı gerekir.Böylece,yeni işletmelerin pazara girme özgürlükleri üzerine çok ağır bir yük yükleniyor demektir.

2) Taraf kayıran reklam,belirli marka mallara karşı içten bağlılık yaratır ve rekabete yer vermeyen bir pazar durumu ortaya çıkarır.Bu,yeni işletmeleri rekabetten alıkoyar.

Reklam Maliyetleri Yükseltir

Maliyet masrafları şu biçimde ayrılabilir:

1) Üretim masrafları
2)Satışın maliyet masrafları

Üretimin maliyet masrafları,umulan talebi karşılayacak malların üretimi sırasında katlanılan masraflardır.Bu masraflar,üretim,taşıma,finansman,depolama ve malı üretip tüketiciye ulaştırmak için gerekli öteki masrafları kapsar.Satışın maliyet masrafları ise; gazete,dergi,radyo,televizyon,sergileme ve bunun gibi türlü reklam araçlarına ve talep yaratıcı öteki eylemlere yapılan masrafları kapsar.Satışın maliyet masraflarına,bir mala karşı olan talebi arttırmak için katlanılır.

Reklam,Kaynakların Uygunsuz Biçimde Yönlendirilmesine Neden Olur

Reklamı,özel malların üretiminden ve satışından ayırmak olanaksızdır.Özel malların satışını sağlamak için büyük ölçüde reklam yapılırken,sosyal malların ve hizmetlerin özelliklerini,değerlerini göz önüne sermek için reklama pek başvurulmaz.Daha iyi okullar,yollar ve tıp araştırmaları için tüketicilerin ilgisini çekmek amacıyla herhangi bir çaba harcanmaz bunun sonucu olarak,kaynakların uygunsuz biçimde dağılımı söz konusu olur.Özel malların aşırı bolluğu karşısında sosyal malların sayısı ve kalitesi yetersiz kalır.

Reklam Tüketicileri Kandırır,Egemenliklerini Zedeler ve Tüketicilerde Gereksiz İstekler Yaratır

Reklam,tüketicilere alımlarında akla uygun biçimde davranmaya zorlamakta,reklamın temel amacının da bu olduğunu reklam işleriyle uğraşanlar açıkça söylemekten kaçınmaktadırlar.

REKLAMI SAVUNANLARIN GÖRÜŞLERİ

Reklam Rekabeti Arttırır

Kalite bakımından,mal,rekabet yeteneğinden yoksunsa,yapılacak reklam başarıda sonuç doğurmaz.Bu,işletmeleri,malları...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.