abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders talkın biber proje nakit akışlarının tahmini tutulum müfret çamaşır makinaları epitelyum devleşme eşsizlik erosion konumlama biyolojik alanda yapılan yenilikler reaktif guc kontrol rölesi güzel konuşma ve yazma planı ipotekli içerlek ingilizce harfler thales inşaat efsane özellikleri adapazarı kazası karşıtlı ibaret ozmoz continuous 17 yy. ıslahatları çelik makas çözümü 10 sınıf dersi anne çoçuk sağlıgı cumhuriyet halk fırkası patatesten alkol üretimi mütekabil transgenik .canlı nedir telefon nasıl çalışır piramidin özellikleri alanı ve hacmi reflü sahanlık derişik atomun polis meslek yüksek okulları çıkartılmak kg nedir özgü j J macella ana yön yarış etmek teknoloji zararları görüntü kirliliği artvin rakım islamiyetin dogusu estetik yaptırmak algı yönetimi nedir otama volter mektup reklam kemal tahir amerikanın kesfı doldurulma bakım evi musa aleyhisselam nedır malzeme kontrolünün önemi bey 22000 boş çıkmamak özel fonksiyonlar agırlık ölçüm araçları takımada müzik yıllık plan ekser atatürk ve türk tarihi binalar ve kullanılan malzemeler teokratik depremzede çiğli kız meslek lisesi muhat tümsek aynalar gözü su içmemek paşalık normatif davetiye örnekleri sıklaştırma göl ayağı ödenti insanlık tarihi satış merkezi karabasan canlılarda çeşitlilik islam uygarlığı çevresinde gelişen türk edebiyatı asker resmi boyama kamçı taam etmek dedektör şemaları aluminyum sistemler noktalı kagıtlar nerede kullanılır doku ve organ nakli bilgi 1kg kaç litre 29 ekim cumhuriyet bayramı piyesleri naiplik


BASIN YAYINDA EĞİTİME İLİŞKİN HABERLERİN NİTELİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 127967 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASIN YAYINDA EĞİTİME İLİŞKİN HABERLERİN NİTELİĞİ

GİRİŞ
Kitle iletişim araçlarının (medya) bir ülkenin toplumsal ve kültürel yaşamında son derece önemli bir rolü olduğu görülmektedir (www.turkstudent.net.tr, s.1). Kitle iletişim araçları (gazete ve televizyonlar) okuyucularına, izleyicilerine ülkelerindeki ve dünyadaki olayları aktarmakta ve kişilerin haber alma ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanında devlet, şirket ve kuruluşların kimi zaman sakladıkları konuları gündeme getirerek gizlilik kavramını yok etmeye çalışmaktadır (Berkan, 2004, s.3). Kitle iletişim araçları kişilerin tutumlarını ve kanatlarını etkilemekte ve halkın bilinçlenmesini sağlamaktadır. Gazete ve televizyonlar, kısacası medya giderek ailenin ve okulun üstüne çıkan bir öneme sahip olmuştur (Tezcan, 1995, s.45).
Medya, üç büyük güç olan yasama, yürütme ve yargı güçlerinin karşısında dördüncü büyük güç olarak görülmektedir (www.turkstudent.net.tr, s.1).
Böylesine geniş kitleleri etkileyen kitle iletişim araçları arasında gazeteler hiç şüphesiz büyük bir öneme sahiptir. Yukarıda da değinildiği üzere kitle iletişim araçlarının ve tabiki basının en önemli işlevlerinden birisi bireylerin ait olduğu toplumda yaşanan olayları, gelişmeleri ve tartışmaları halka duyurmasıdır. Bu anlamda basın, toplumların yakın tarihini kaybeden bir belge niteliği kazanmaktadır.
Toplumun en önemli kurumlarından biri olan eğitim kurumuyla ilgili haberler de basında sıkça yer almaktadır. Bireyler bu sayede eğitime ilişkin gelişmeleri ve tartışmaları yakından izleme olanağına sahip olmaktadır. Basında eğitim kurumlarıyla ilgili yayınlana haberler vasıtasıyla bir ülkenin eğitiminin niteliği hakkına bilgi sahibi olunabilmektedir. Araştırmada basında eğitime ilişkin haberler, içerik, sunuluş biçimi, resim/fotoğraf kullanımı yönünden incelenecektir.

Araştırmanın Amacı
Araştırma, kitle iletişim araçlarından biri olan basında, eğitime ilişkin haberlerin içerik, sunuluş biçimi ve kullanılan resim/fotoğraf yönünden yapılacaktır. Bu bağlamda aşağıdaki sorulara yanıt aranacaktır.
1) Basında eğitime ilişkin haberlerin içeriği nedir?
2) Basında yer alan haberlerin durumu mu ortaya koymaktadır?
a- sadece mevcut olan durumu mu ortaya koymaktadır?
b- İlan şeklinde mi yer almaktadır?
c- Tartışmalara yer verilmekte midir?
3) Haberlerin yanında resim/fotoğraf kullanılmakta mıdır?

Araştırmanın Önemi
Araştırma sonucunda basında eğitimle ilgili yayınlanan haberlerin niteliği hakkında bilgi sahibi olunacaktır.

Araştırmanın Sınırlılıkları
Araştırma 01 Ocak 2002 ile 28 Şubat 2002 tarihleri arasında basılan Radikal gazetesi ile sınırlıdır.

YÖNTEM
Araştırmanın Modeli
Araştırma tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir.
Evren ve Örneklem
Araştırmanın örneklemini 01 Ocak 2002 ile 28 Şubat 2002 tarihleri arasında basılmış olan Radikal gazetesi oluşturmaktadır.

Veri Toplama Aracı ve Verilerin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.