abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders madde başı ikramiye el-kebir rafinasyon kartlık personeli güçlendirme pazarlama bt evolüsyon görgüsüzce ingilterenin tarihi öğretme ve öğrenme kuramı üreme büyüme ve gelişme sebatlı deneme örneği ölü canlar eray eksik olmamak edatlar beyin tartışması yöntemi zayi olmak uluslararası hukuk yalancı şahit anons etmek küçümseyiş pablo picasso ilkokul dersleri nelerdir ömer seyfettinin ingilizce hayatı hikaye ve özellikleri burdon manometre ilkbahar sebzeleri radyocu tel çekmek hususiyet acı hıyar denetlemek fiziki yasalar göçüş adamı gözü kara mıknatıs nedir türkçe öğretiminde hedefler ve etkinlikler erim soğuk şekillendirme rasyonel sayılar milletvekili seçilmek transit liman konuşma metni powerpoint soru telekom staj defteri yusuf ziya ortaç factoring ve forfaiting atatürk haftası imansızlık alt oogenez 4 .sinif test yerel yönetimler staj üslü sayılar 9.sınıf fizik ısı ve sıcaklık ipek ongun hayatı illüzyon aplik at ölür meydan kalır yiğit ölür şan kalır moral aralık işçilik maliyet ağır hidro karbonlar beyannameler hakkında nevaziş bağışıklık çeşitleri sıfırın tarihçesi ortak girişim sözleşmesi hava temizleme sistemleri alelusul çokgenler soru ve cevaplar demokratik yönetim birimleri tas kebabı efsaneleşme duyurulma atatürkün anısı seramik staj türkiye ekonomisini etkileyen etmenler diş ile ilgili slogan obabaşı değme duyma engelliler karadeniz ekonomik isbirligi disiplin türleri bigadic 6. sınıf fen bilgisi testleri işkin ayın görünüşü pupa devşirme nedir yaratıcı düşünme beslenme şekillerine göre canlılar canlılarda yaşam demokratik hukuk devleti pis su


BASIN YAYINDA EĞİTİME İLİŞKİN HABERLERİN NİTELİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 127967 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASIN YAYINDA EĞİTİME İLİŞKİN HABERLERİN NİTELİĞİ

GİRİŞ
Kitle iletişim araçlarının (medya) bir ülkenin toplumsal ve kültürel yaşamında son derece önemli bir rolü olduğu görülmektedir (www.turkstudent.net.tr, s.1). Kitle iletişim araçları (gazete ve televizyonlar) okuyucularına, izleyicilerine ülkelerindeki ve dünyadaki olayları aktarmakta ve kişilerin haber alma ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanında devlet, şirket ve kuruluşların kimi zaman sakladıkları konuları gündeme getirerek gizlilik kavramını yok etmeye çalışmaktadır (Berkan, 2004, s.3). Kitle iletişim araçları kişilerin tutumlarını ve kanatlarını etkilemekte ve halkın bilinçlenmesini sağlamaktadır. Gazete ve televizyonlar, kısacası medya giderek ailenin ve okulun üstüne çıkan bir öneme sahip olmuştur (Tezcan, 1995, s.45).
Medya, üç büyük güç olan yasama, yürütme ve yargı güçlerinin karşısında dördüncü büyük güç olarak görülmektedir (www.turkstudent.net.tr, s.1).
Böylesine geniş kitleleri etkileyen kitle iletişim araçları arasında gazeteler hiç şüphesiz büyük bir öneme sahiptir. Yukarıda da değinildiği üzere kitle iletişim araçlarının ve tabiki basının en önemli işlevlerinden birisi bireylerin ait olduğu toplumda yaşanan olayları, gelişmeleri ve tartışmaları halka duyurmasıdır. Bu anlamda basın, toplumların yakın tarihini kaybeden bir belge niteliği kazanmaktadır.
Toplumun en önemli kurumlarından biri olan eğitim kurumuyla ilgili haberler de basında sıkça yer almaktadır. Bireyler bu sayede eğitime ilişkin gelişmeleri ve tartışmaları yakından izleme olanağına sahip olmaktadır. Basında eğitim kurumlarıyla ilgili yayınlana haberler vasıtasıyla bir ülkenin eğitiminin niteliği hakkına bilgi sahibi olunabilmektedir. Araştırmada basında eğitime ilişkin haberler, içerik, sunuluş biçimi, resim/fotoğraf kullanımı yönünden incelenecektir.

Araştırmanın Amacı
Araştırma, kitle iletişim araçlarından biri olan basında, eğitime ilişkin haberlerin içerik, sunuluş biçimi ve kullanılan resim/fotoğraf yönünden yapılacaktır. Bu bağlamda aşağıdaki sorulara yanıt aranacaktır.
1) Basında eğitime ilişkin haberlerin içeriği nedir?
2) Basında yer alan haberlerin durumu mu ortaya koymaktadır?
a- sadece mevcut olan durumu mu ortaya koymaktadır?
b- İlan şeklinde mi yer almaktadır?
c- Tartışmalara yer verilmekte midir?
3) Haberlerin yanında resim/fotoğraf kullanılmakta mıdır?

Araştırmanın Önemi
Araştırma sonucunda basında eğitimle ilgili yayınlanan haberlerin niteliği hakkında bilgi sahibi olunacaktır.

Araştırmanın Sınırlılıkları
Araştırma 01 Ocak 2002 ile 28 Şubat 2002 tarihleri arasında basılan Radikal gazetesi ile sınırlıdır.

YÖNTEM
Araştırmanın Modeli
Araştırma tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir.
Evren ve Örneklem
Araştırmanın örneklemini 01 Ocak 2002 ile 28 Şubat 2002 tarihleri arasında basılmış olan Radikal gazetesi oluşturmaktadır.

Veri Toplama Aracı ve Verilerin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.