abone ol




Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?




İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders harf atmak kitabın adı zehra boş böğür şipşak diş diş terim anlam danışmanlık hizmetleri tasarım nasıl gerçekleşir murat alan ölçmek nedir duz lıseler 11 eylü mobilya montaj boy vermek ortak yaşam alanları nane dolaylı vergi ataturk ve vatan sevgısı guvernör boks nedir tedhişçilik Şam fıstığı aynalı ithalat tanımı genelge haydut anarşik üniversiteli kireççi atatürkçü düşünce sistemi yalan haber timpani semerkant baş üstüne kahramanmaraş tarihçesi işletme ve yönetim güç kaynağı ön panel bağlantısı erken çocuk eğitimi daimî fincan oyunu demet yaz stajı raporu tanışmak elektronik cihazların bakımı eleştirilme oryantasyon sunu perva halk okulu meşrep ilköğretim 5. sınıf ıssız açık önerme lise 1 mendel kandilli menafi dili yanmak nevmit avrupada türklerin yaşadıkları yerler diriltme einstein bir hayvan bilgisi kama boyutlandırılması orta asya bozkır aile ayak izi hapsetmek ingilizce makale iç tehdit unsurlarinin hedefi can sevecek bir şey hikaye nedir mendebur kimyacı milli kulturumuz balıkesir tarihi dogum goruntuleri denetleme atatürk soy ağacı jest asenkron motor parçaları fizik birimleri mağra tekel mektup gliserin prosesi uçucu gazlar öğretmenler günü türkiyenin stratejik konumu çicekler gece ne yapar 7. sınıf test soruları söğüt ağacı mumyalama rahip suç işlemek silindir hacim hesabı psiko motor gelişim ayna nasıl yapılıyor bayrak boyama kesir çeşitleri aslı ile kerem temayüz


HAYVANAT BAHÇELERİNİN TARİHÇESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :



Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 128053 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HAYVANAT BAHÇELERİNİN TARİHÇESİ

Hayvanat bahçeleri diğer bir adıyla hayvan parkları, vahşi hayvanların ve evcilleştirilemeye yüz tutmuş hayvanların bazı örneklerinin gösterildiği ve tutulduğu yerdir. Bu kuruluşlarda hayvanlar genellikle doğal şartlardan çok daha iyi şekilde yerleştirilirler.
İlk hayvanat bahçelerinin ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte büyük olasılıkla hayvanların evcilleştirilme girişimleriyle beraber olduğu tahmin edilmektedir.

M.Ö. 4500 – 2500
M.Ö. 4500 yılında şu anda Irak’ın olduğu yerde güvercinler koruma altına alınmıştır. Bundan 2000 yıl sonra filler Hindistan’da yarı yarıya evcilleştirilmiştir. Hayvanat bahçeleri idare örneklerinin ilk defa görülmeye başlanması, Mısırlıların vahşi hayvanları evcilleştirmeleriyle birlikte olmuştur. Addax, ibex, oryx cinslerini içeren antiloplar ve ceylanlara ait resimler, milatta önce 2500’lerde Sakkara’daki Eski Mısır mezarlarında görülmüştür.

M.Ö. 1500
Son dönemlerdeki firavunlar örneğin III. Tuthmosis (M.Ö.1501-1447) Mısır’a birçok hayvan getirtmiştir. Onun üvey annesi, Kraliçe Hatshephut, çok uzaklara, Somali’ye kadar vahşi hayvanların zaptedilmesi için seferler düzenlenmiş. Bu seferlerle birlikte maymunlar, leoparlar, çitalar, bir çok kuş, büyük sığırlar ve zürafalar getirtilmiştir (www.sta.org.za/info/history/zoos.htm).
Mısırlılar, hayvansever insanlardı ve aralarında köpeklerin, kedilerin, maymunların ve kazların bulunduğu hayvanlar beslerlerdi. Kimi zaman bir köpeğin tasması, köpeğin sahibi ile beraber gömülürdü. Bazı firavunların değişik hayvanları topladıkları ve hatta kendilerine ait hayvanat bahçeleri bile kurdukları sanılır (www.geocities.com/nilin_hediyesi).

M.Ö. 1000
Çin’de, M.Ö.1150 yıllarında yaşamış İmparatoriçe Tanki büyük mermerden bir “geyik evi” kurmuş. M.Ö. 1000 yıllarında hüküm sürmüş Wen Wang 1500 dönüm büyüklüğünde bir hayvanat bahçesi kurmuştur ve adını Ling-Yu veya “Zeka bahçesi” olarak isimlendirmiştir.
M.Ö. 1000 yıl kadar hüküm sürmüş olan İlahi Kral Solomon, çiftçi ve zoolojisttir, onu izleyen 600 yıl boyunca diğer büyük hayvan koruyucuları Semiramis ve Ashurbanipal ve Babylonia kralı Nebuchadrezzar’a örnek teşkil etmiştir.

M.Ö. 500
Eski Yunanlılarda vahşi hayvanların korunması M.Ö. 7.yüzyıla rastlar. M.Ö. 500 dolaylarında Hindistan’da tavus kuşu getirtilmiştir. Birçok insan hayvanat bahçesi tarihinde ilk defa ücretli girerek, bu kuşları görmeye geldiler. Ama en vahşi hayvanlar bu konudaki çalışmaların daha verimli olması için korunuyorlardı. M.Ö.4.yüzyıla kadar, hepsi olmasa da, hayvanları toplama işleminin büyük bir kısmı Yunan şehir-devletlerinde toplanıyordu. Öğrenciler şehir hayvanat bahçelerinde eğitildi.
Büyük Yunan bioloğu ve filozofu Aristo (M.Ö.384-322) bir eğitmendi ve onun en ünlü öğrencisi Büyük Alexander, askeri seferle...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.