abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders haddeleme hataları deutschland yıkama makineleri asitler ve bazlar solmak could kıbrıs sorunu ilk saati kim bulmuş şirketleri muhasebesi yevmiye kayıtları sıcak suların dağılışı fır fır bilgisayar destekli muhasip haranı faydalanmak gülük ayal okutman master yapmak musahabe ototrof kaplıca çamuru tazeleme agâh nota arşivi tamah dış ticaret maliyet hesapları endüstriyel robotlar televizyon icadı proses tanımı edebiyatla güzel sanatlar classification essay siyasal haklar hücre soruları pencil kinin sopa anadoluda yaşamış uygarlıklar peyzaj yönetimi banka verimlilik esir olmak çürütmek 1923 tan gazetesi görelik eğirmek napalm dokuzuncu hariciye koğuşu özeti voleybol kurallar kasis land art 7 sınıf matematik konu anlatım noniyonik ingilizce günlük konuşma dil fabl özellikleri izzettin elektroliz ile kaplamacılık riskli evcik eski türklerde şairler aşı nedir ruşen saat kanser yapan bisiklet tarihi proje hazırlama integral soruları brix gemilerin çalışma prensibi eksik gelmek Rumca çatalhöyük ithalat tanımı türk edebiyatında tiyatro çeşitleri ve tiyatro gelişimi görk 2. murad dönemi siyasi olaylar 19 eylül promotion, career development fosfat kayası matematikte hacim pranga bürüm sinüzit toder çalışan memnuniyeti anket form öys tarih soruları muhtar belediye nikel okullaşma doğal unsurlar saat farkı ihale kanunu ayrıştırıcılar çikolata fabrikası büküş 96 Acemce mobilya montaj şah damarı terbiyum yarış otomobili


MANYETİZMANIN İNSAN YAŞAMI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 128122 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MANYETİZMANIN İNSAN YAŞAMI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

TELEFON

Telefon iki temel parçadan meydana gelir:
1. Mikrofon
2. Kulaklık

1. Mikrofon : Mikrofona karşı konuştuğumuzda ağzımızdan çıkan ses dalgaları, mikrofonun ince metal zarını, ince metal zar da mikrofonun içindeki kömür tozlarını titreştirir. Kömür tozlarının titreşmesi devreden az veya çok akım geçmesine sebep olur.

2. Kulaklık: Sesin titreşimlerine bağlı olarak değişim gösteren elektrik akımı karşı taraftaki kulaklığa gelir. Elektromıknatıs, elektrik akımının şiddetine göre kulaklıktaki ince metal zarı titreştirir. Böylece ses dalgaları oluşur, karşıdaki kişi konuştuklarımızı duymuş olur.
Karşı taraf konuşunca bu kez olay ters yönde olur. Biz karşıdaki kişinin sesini duyarız.
Bu nedenle karşılıklı konuşan kişilerin herbirinde hem mikrofon hem kulaklık vardır.
 Telefon, bir haberleşme aracıdır.
 Telefon, 1876 yılında Alexander Graham Dell tarafından icat edilmiştir.


TELGRAF
Telgraf, iki temel parçadan meydana gelir:
1. Verici istasyon
2. Alıcı istasyon

1. Verici istasyon: Üreteç ve maniple adı verilen anahtardan oluşur.
2. Alıcı istasyon: Elektromıknatıs, yazıcı uç ve rulo kağıttan oluşur.
Vericideki manipleye parmak ile basıldığında devre kapanır. Alıcıdaki elektromıknatıs karşısındaki demir paleti çeker. Palete bağlı yazıcı uç, kağıt şerite dokunur ve orada bir işaret bırakır. Manipleye kısa süre basılırsa kağıt şerit üzerinde nokta, uzun süre basılırsa çizgi oluşur.
Bu nokta ve çizgiler Morse Alfabesine göre değerlendirilip konuşma diline çevrilir.
 Telgraf, bir haberleşme aracıdır.
 Telgraf, 1873 yılında Samuel Morse taralından icat edilmiştir.

ELEKTRİK ZİLİ
Yukarıda elektrik zilinin şeması görülmektedir.
Akırn geçince, elektromıknatıs, demir levhayı ve onunla birlikte tokmağı çeker, tokmak çana vurur. Fakat bu sırada çelik şerit dokunma vidasından uzaklaştığı için akım kesilir.
Akım kesilince elektromıknatıs demir levhayı bırakır. Çelik şerit, dokunma vidasına dokunur ve tekrar akım geçer. Akım geçince tekrar elekromıknatıs demir levhayı ve onunla birlikte tokmağı çeker, tokmak çana vurur. Bu böyle devam eder.
 Elektrik zili, modern haberleşme araçlarının en basitidir. Kapıda, vapurda, okulda, işyerlerinde, banka kasalarında çağırma, haber verme aracı olarak kullanılır.

ELEKTRİK MOTORU
Elektrik motoru
Elektrik enerjisi Hareket enerjisi
Elektrik motoru iki temel parçadan oluşur. 1-Stator 2-Rotor

1. Stator: Elektrik motorunun dış kısmını oluşturan, sabit ve kuvvetli bir mıknatıstır.
2. Rotor: Statorun içinde dönen tel sarımlı makaradır.
Makaraya sarılmış bakır telin uçları, toplaç denen iki metal şerite bağlanmıştır. Bu toplaçlar, fırçalarla temas halindedir.
Devreden akım geçince rotor, elektromıkn MANYETİZMANIN İNSAN YAŞAMI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

TELEFON...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.