abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
İNSAN OLMAK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129102 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSAN OLMAK
İnsan… Yeryüzünde yaşayan canlıların en gelişmişi aynı zamanda bir o kadar karmaşık yapıya sahip olan belki de tek varlık.
Zaten bu karmaşa insan olmanın doğasıdır aynı zamanda.
Çağlar boyunca dünyayı ve evreni tanımaya çalışan insanın yine en az tanıdığı varlık kendisi olmuştur. İnsan düşünen ve davranışlar sergileyen bir varlıktır. Yine davranışlarının altında binlerce neden olabilir.
İnsanı şekillendiren biraz da diğer insanlarla olan etkişimidir ve insanın ilk katıldığı sosyal topluluk ailedir. Aile insan davranışlarının şekillenmesinde büyük önem taşır. “Dünyada hiçbir canlının yavrusu, yeni doğan bir bebek kadar bakıma ve korunmaya muhtaç değildir.” diyor Gençten. Gerçekten de doğru bir çıkarım. İnsanoğlu her anlama çıplak doğar. Toplum ve çevre ilk önce de aile insanı giydiren ve donatan en önemli faktörlerdir. Bebeklik döneminde özellikle de annenin tavırları insanın psikolojik gelişiminde çok önemlidir. Ailenin çocuk üzerindeki olumlu yada olumsuz tutumları çocuğu bütün yaşamı boyunca etkileyecek etkiler yapabilir.
İnsanı hayata hazırlayan bir diğer kurum toplumdur. Çünkü insan doğal bir varlık olduğu kadar toplumsal bir varlıktır aynı zamanda. Yalnız kalmak istemez. Kabullenilme gibi psikolojik temellere dayanan gereksinimleri vardır. Birçok düşüncede toplumla yani diğer insanlarla aynı adımları atmak ister. Bunun yanında insanın içsel bir yalnızlığı da vardır. Kendi küçük dünyasında olup bitenler onun için öncelik taşır. Bazı insanlarda ise kendini diğer insanlardan soyutlama vardır. Bu tür insanlar diğerleri ile güvene ve sevgiye dayalı ilişkiler kuramazlar. Onların yaşantılarına inildiğinde çocukluk dönemlerinde aşırı koruyucu, reddedici, cezalandırıcı, tutarsız anne-baba tutumlarının varlığı görülmektedir. Bazen de çocukluk döneminden itibaren özerk bir varlık olma dürtüsü engellenen insan bastırdığı duygularını dışarıya öfke ve düşmanlık davranışlarıyla gösterebilir. Bazen de saldırgan düşüncelerini bastıran insanlar tam karşıt tutumlar sergileyebilirler. Örneğin başka insanlara aşırı sevecen ve sıcak tutumlar sergilerler.
İnsan psikolojisine damgasını vuran diğer bir konuda değersizlik duygusudur. Güçlü ebeveynler tarafından yetiştirilen insan kendini değersiz hiçbir işe yaramaz hisseder. Kendine değer vermediği için başkalarına da değer veremez. İnsan kusurlu yanlarıyla yüz yüze gelmelidir. Bu onun kusurlu yanını ortadan kaldırma potansiyellerini arttıracağı gibi diğer insanlarla da sağlıklı ilişkiler kurmasını sağlayacaktır.
Günümüz insanının bir diğer problemi ise kaygıdır. Kaygı kendine güvensizliğin ve çaresizlik duygularının bir getirisidir. Sağlıklı bir psikolojiye sahip insan kaygı durumunda kendini telkin etmesini bilir. Kendine çareler arar ve çoğu zamanda bulur.
İnsan psikolojisinde ortaya çıkacak en önemli problemlerden birisi de nevrozlardır. Nevrotik kişi mutsuz, kaygılı, çevresi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.