abone ol




Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?




İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eşeli üreme yarı orta sıklet banka genel yetenek sınavı oksit alan nedir norveç eğitim sistemi çözüm yolu nasılsınız adalet meslek yüksek okulu deli bozuk türk ingiliz serapa sokak çocukları siyasi partiler elektrik tuzlu su mıknatıs çeşitleri cope atatürk insan hakları yönetiş kapan alın yazısı dış göçlerin nedenleri insanlık tarihi ölü helvası mil çeşitleri kardaş patojen metal işleri kobra yılanı benzeyiş doğal kaynak nedir elektronik fon transferi çaresiz ışık ve ses deney radyo program metni bilimin arka yüzü aşık veyselin hayatı dizdar esma kale yönetmek tavşan anahtarı ilk ve son mendel kanunları istiklal marşının açıklanması kürk bir nefeste hasta kayıt programı kimi teknokrasi dış mondro atatürkün cocukluk anıları veri toplama ankara jeolojisi afganistan ulaşım canlılar beslenme ilişkileri interview gramer çıkarış üçüncü yerleştirme sonuçları toplumsal dayanışmanın ne olduğu beydeba hakkında bilgi geçimlik dümen suyu bursa uydu görüntüleri staj pvc kompenzasyon ıspatula çağdaş çalışan tekbir getirmek elektriksel kuvvet tanı ekim ekzotermik hanefi mıknatıslanma çevre kirliliğinin nedenleri esterler kütle merkezi daire ve çember arasındaki farklar iltimas atatürkün çevre ile ilgili sözleri dizilerin limiti atatürk dönemi dış politika esirgeyici muhasebeci popülizm iklim günlük yaşama etki kastomonu ili genel özellikleri oks de çıkmış sorular geleceğin meslekleri farad ölü gibi ataturk ve turk tarıhı dini doğal kaynakların korunması parkur yağ yakmak ekoloji proje yönetimi zaman yönetimi


İSTATİSTİKLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :



Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129158 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

çeşitli istatik serilerinin oluşturulması
Rölöve sonucu 40 birimin (X) ve (Y) gibi îki farklı nicel vasfı incelenmiş ve aşağıdaki liste elde edilmiştir :

Bu bilgilerden yararlanarak :
A. Sadece (X) vasfıyla ilgili:
a) Diziyi,
b) Frekans serisini düzenleyiniz ve grafiğini çiziniz.
c) Gruplandırılmış frekans serisini gösteriniz ve histogramını çi¬ziniz.
d) Birikimli frekans serisini gösteriniz ve grafiğini çiziniz.
e) Bağıl frekanslar serisini gösteriniz.
B. (X) ve (Y) vasıfları için (X) vasfını sıralayarak iki vasıflı :
a) Diziyi
b) Frekans serisini,
c) İki girişli tabloyu (korelasyon tablosu) tanzim ediniz.

Çözüm:
A.a) (X) vasfının şıklarını küçükten büyüğe doğru sıralayarak di¬ziyi bulalım :






b) Frekans serisi şöyle olacaktır :

c) Gruplandırılmış frekans serisi 4 erli aralıklar alınmak sure¬tiyle aşağıdaki gibi yazılır ve histogramı çizilir :


d) Gruplandırılmış frekans serisinden hareket ederek birikimli (kümülatif) frekans serisi şöyle oluşturulur.














e) Gruplandırılmış frekans serisi için bağıl frekanstan bulmak üzere her sınıf frekansını toplam frekansla bölerek 3 ondalıklı fi bağıl frekansını bulalım :

B.a) (X) ve (Y) vasıflarından oluşan iki vasıflı bileşik diziyi, (X) vasfını küçükten büyüğe doğru sıralamak suretiyle tertiple¬yelim :

b) İki vasıflı frekans serisi şöyle olacaktır;

c) (X) vasfından başlayıp her iki vasıf için 4 erli aralıklar alarak korelasyon tablosunu hazırlayalım:


Problem 1.2: Konu: Serilerin bazı özellikleri hakkında.
a) Herhangi bir şıkkın büyüklük bakımından hangi sırada bulunduğunu ne tür seri.belirtir?
b) Gruplandırılmış frekans serilerinde sınıf aralıkları büyüklüğünün saptanmasında önemli olan husus nedir? Sınıf aralıklarının eşit alınması gerekir mi ?
c) İncelenen bir olay sonucu tertiplenen gruplandınlmış frekans serisinin grafiği neden frekans eğrisi vermez?
d) Frekans eğrilerinin sağladığı önemli fayda nedir?

Çözüm:
a) Birikimli (kümülatif) frekans serisi,
b) Serinin bünyesine göre uygun bir aralık seçmek. Sınıf aralık¬larının eşit olması gibi bir zorunluluk hiçbir zaman yoktur.
c) Çünkü uygulamada incelenen bir olayla ilgili birim sayısı hiç¬bir zaman sonsuz olmaz; dolayısıyla tertiplenecek gruplandı¬rılmış frekans serisinden ancak frekanslar poligonu elde edi¬lir. Frekans eğrisi teoriktir, sınıf aralıklarının sonsuz derecede küçültülmesi ve gözlem sayısının sonsuz derecede arttırılması sonucu bulunur.
d) Frekans eğrileri matematiksel bir ifadeyle gösterilebilecekle¬rinden, uygulama sonucu elde edilecek poligonun yerine yak¬laşımla bir eğrinin bulunduğunu kabul etmek serinin analiz edilme olanağını sağlar.

Problem 1.3: Konu: Toplanma (Lorenz) eğrisinin çizimi. Aşağıda verilen gruplandırılmış frekans serisi için :
a) pi ve qi değerlerini hesaplayınız,
b) Toplanma eğrisini çizi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.