abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders milli edebiyat dönemi 1500 metre eğitimi açılar önem önlemek iklimlendirme soğutma kimya dönem ödevi mehmet kaplan kültür ve dil cehennem olmak idarî ermenistan zenginliği teknokrasi hücreden organizmaya üstüne kapanmak botanik şiş köfte marmara harita okul ile ilgili kompozisyon pislenme ışık kaynağı saatın tanımı karagöz ve hacivat ağrılı 211 ingilizce okuma parçaları shakespeare devletçi uluslararası muhasebe standartları Yalova kaymakamı nedır 16. yüzyılda matematik boyut analizi yöntemleri vahşetın cagrısı 9. sınıf edebiyat dersi euro öğlen sıra olmak ücret sistemleri kalem pil taş asidi modern taşıma sistemleri resimde endüstri ürünü öz itmeli karabibik kin sıklaşmak avni anıl anket araştırma sulu tarım sigaranın zararları ile ilgili sözler endoskopi bara makina proje atatürkün samsuna çıkışı menkulleştirme hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler motorlu su yarışları kompleksli mimar sinan ve hayatı hareketlenmek gırıl gırıl yapay zeka hem otla hem etle beslenen hayvanlar antlaşmalar 657 sayılı yasa akdeniz hayvan türleri kapsız ısı nasıl yayılır istanbuldaki sular damlatılma basınçlı kaplar müstahsil nöbetleşme kaynak makineleri mol kavramı ile ilgili sorular ergenokon destanı ekonomik alanda yapılan devrimler fonksiyonlar dört işlem dünyanın ekseni çimleme ciftciler atatürk ilkeleri ve önemi lenft oglena doğru cause and effect essay cisimlerin yüzme koşulları boş gözlerle bakmak köşe dolabı bükme kalıbı hayatımızı düzenleyen yasalar ataturkun okul sevgısı ağızlı çoğaltıcı nüfuzlu anı örnegi güç gelmek demir karbon dege ters düşmek relik bitki telli turna


SEVME SANATI (ERİCH FROMM)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129877 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SEVME SANATI (Erich Fromm)


Yrd. Doç. NİLÜFER ÖZABACI


Fatma SALMAN
171420023022
ARALIK 2003

Dr. Erich Fromm (1900 - 1980)
Erich Fromm 1900de Frankfurt-am-Meinde doğdu. Heidelberg, Frankfurt ve Münih Üniversitelerinde ruhbilim ve toplumbilim okudu; 1922de Heidelberg Üniversitesinden doktorasını aldı. Münihte ruh hekimliği ve ruhbilim konularında çalışmalarını sürdürdükten sonra Berlin Ruh çözümleme enstitüsünde eğitim görerek burayı 1931de bitirdi.
Dr. Fromm 1933te Chicago Ruh çözümleme Enstitüsünün çağrısı üzerine Amerika Birleşik Devletlerine gitti. 1934te, Frankfurt Toplumsal Araştırma Enstitüsüyle birlikte New Yorka taşındı; 1938e dek bu Enstitünün üyesi olarak kaldı. Sonra özel olarak çalışmaya başladı ve Columbia Üniversitesinde dersler verdi. 1946da William Allonson White Ruh hekimliği, Ruh çözümleme ve Ruhbilim Enstitüsünün ilk kurucularından biri oldu. Yale, New York Üniversitesi, Bonnington College ve Michigan Devlet Üniversitesinde de dersler verdi.
1949da Ulusal Özerk Meksika Üniversitesinde kendisine önerilen profesörlüğü kabul etti; Üniversitedeki Tıp Okulunun Lisans Üstü Bölümüne bağlı Ruh çözümleme Bölümünü kurdu; 1965te emekliye ayrıldıktan sonra burada kendisine onursal profesörlük önerildi. Dr. Fromm 1980 yılında uzun süredir yaşamakta olduğu İsviçrede öldü.
Kitap 4 bölümden oluşmaktadır:
1) Sevmek bir sanat mıdır?
2) Sevgi Kuramı
1. Sevgi, İnsanın Varolma Sorununun Çözüm yolu
2. Anne-Babayla Çocuk Arasındaki Sevgi
3. Sevginin Nesneleri
a) Kardeş sevgisi
b) Anne sevgisi
c) Cinsel sevgi
d) Kendini sevme
e) Tanrı sevgisi
3) Sevgi ve Çağdaş Batı Toplumunda Sevginin Soysuzlaşması
4) Sevginin Uygulanması

1. Bölüm: Sevmek Bir Sanat mıdır?
Sevmek bir sanat mıdır? Sanatsa, bilgi ve çaba gerektirir. Yoksa sevgi, yaşanması rastlantılara kalmış, insanın tarihi yardım ederse “tutulacağı” tatlı bir duygu mudur? Günümüzde çoğunluk bu ikinciye inanır; oysa bu kitap ilk önerme üzerine kurulmuştur.
İnsanlar sevgiyi hiç de önemsiz bir şey olarak düşünmezler. Onun açlığını çekerler; mutlu mutsuz sayısız film görür, sevgi üstüne söylenmiş yüzlerce değersiz şarkı dinlerler gene de sevgi konusunda öğrenilmesi gereken bir çok şeyin bulunduğunu pek az kişi düşünür. Büyük çoğunluk sevme sorununu, “sevmek”ten, kişinin kendi sevme yetisinden çok “sevilme” sorunu olarak görür. Bu yüzden onlar için önemli olan nasıl sevilebilecekleri, nasıl sevimli olabilecekleridir. Bu amaca ulaşmak için çeşitli yollara başvururlar. Özellikle erkeklerin gittiği yollardan biri, başarılı, o toplumda olunabileceği kadar güçlü ve paralı olmaktır. Kadınların seçtiği yol ise vücuduna, giyimine bakarak alımlı olmaya çalışmaktır. Aslına bakarsak bizim kültürümüzdeki insanların çoğunun sevimli olmaktan anladıkları, herkesin hoşuna gitmekle albenisi olmak arasındaki bir şeydir.
Atılacak ilk adım, sevmenin de tıpkı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.