abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ermenistan zenginliği beyin kanaması gücü ipliği bes hececıler ve saırlerı hakkında bılgı heraldik fizik projesi 7. sınıf matematik faktoriyel kazandibi halkla ilişkilerin tarihsel gelişimi yeni kaplıcaların oluşumu şırınga perde arabanın icadı semere 28 logaritmalar çapari kpss sorulari eflatun devlet reseptör dovme yontemleri sürtünmenin önemi elementlerin bilinen özellikleri anayasamız buruşturma kalp pili amerikan edebiyati sheakspeare pazarlama staj maniyerizm geometri açı orta öss de çıkan sorular dirhem temren hesabı kapamak gps teknolojisi bükmek 2007 2008 yıllık planlar sıfır hiyerarşi performans ve proje ödevi anlatım bozukluğu satır başı ahenkli canlılarda yaşam alanı fen ve teknoloji programı incelenmesi çizimci asfalt yollar organlar 1925 beslenme sağlık temizlik eski arabalar pazar analizi müştereken yerel yönetimler staj 3 silahşörler lineer elektronik eleştirel saray kimyasal tepkimeler sorular hoppala pirzola fransiz ihtilali itme tipik kanın dolaşmasını sağlayan organlar ağırlık özkütle bilgisayar staj örneği monte kristo alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi mukarrer kırmızı mektup hilesiz istida optimal 2020 yılı puanlama mikro korozyon fizibilite örnegi amboli örnek belge düzenleme açıortay+kenarortay fotoğrafçı dövdürtme conjuctions dişi kurdun atatürkün ve basın öksürme iç donu ehil olmak dayanışmacı özne öbeği bilimsel makale hazırlama aluminyum döküm cumhuriyetin getirmiş olduğu yenilikler dünyada atletizm mandra taşıtların gelişimi munzam açıklayıcı metinler


DİZ KIKIRDAK (MENİSKÜS) SAKATLIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129891 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİZ KIKIRDAK (MENİSKÜS) SAKATLIĞI

Alt bacak kemiği tibianın üst kısmında, dizde olan kıkırdak sakatlanmasıdır (4). Menisküsler tibia kemiğinin üst platformunda içte ve dışta iki parça halinde yer alır. Menisküsler fibrokartilaj disk yapısındadır. Kalın dış kenarlarıyla diz eklemi kapsülüne sıkıca tutunan menisküsler; yarım ay şeklinde ve esnek bir yapıdadırlar.

Vücudun en büyük eklemi olan dişin hareketleri diğer eklemlerden farklıdır. Düzensiz görünümlü kemiklerin oluşturduğu diz eklemi, menisküsler, eklem kapsülü, bağlar ve nihayet kaslarla dengeli bir hareketin sağlanabilmesi için dizayn edilmiştir.

Dizin hareketlerine bağlı olarak menisküslerde hareket ederler. Dizin düz pozisyonunda menisküsler öne doğru kayarken, bükülmesiyle arkaya doğru kayarlar. İç menisküsler dış menisküslere göre daha az hareketlidir (2). Yüklenmede, ayak yerde sabitken dönme hareketinin yol açtığı menisküs sakatlıklarında içteki kıkırdak dışa oranla daha sık zedelenir. Koroner bağ iç menisküsün tibiaya yapışmasını sağlar. Dışta ise bağ yoktur. İç menisküsün daha sık zedelenme nedeni bu bağlantıdadır (1).

Menisküsler, dizin dönme ve bükülme görevini üstlenirler ve herhangi bir yırtılma ve kopma durumunda kendilerini yenileyemezler. Bu nedenle yırtılan veya kopan menisküsün alınması gereklidir (3).

Menisküsler büyük oranda eklem içi sıvıdan (synovia) beslenir. Ayrıca menisküslerin damar yoluyla beslenen bölümleri olduğu araştırmacılarca gösterilmiştir. Eskiden menisküs yırtıklarının iyileşmeyeceği bu nedenle kopan parçaların çıkarılması gerektiği düşünülürdü. Menisküslerde kan dolaşımının olduğunun tespiti onarım düşüncesini öne çıkarmıştır.

Menisküsler, biyomekanik araştırmalara göre yukardan dize ulaşan yüklerin %40-90’nı menisküslerce alt kısımlara iletilir. Diz eklemini oluşturan iki kemik arasındaki düzensiz eklem yüzlerinin birbirine uyumunu sağlarlar.

Bir çok araştırmacının görüş birliğine vardığı ortak nokta menisküslerin tek başına yırtıklarının çoğu kez birdenbire ortaya çıkmadığıdır. Önceden dejeneratif değişikliğe uğramış olan menisküslerde dizin rotasyonel ve bükücü pozisyonlardaki zorlanmalarıyla yırtıklar oluşur. Bu tip yırtıklar sıklıkla indirek darbelerle meydana gelir. Direk darbelerle oluşan menisküs yırtıklarında bağ yaralanmaları, kopma ve kısmi yırtıkları kompleks bir spor sakatlanması olarak görülür. Menisküs yırtıkları diz ekleminin normalden çok içe veya dışarıya zorlanmasıyla oluşur (2). Menisküsler, eklemler arasında, özellikle de diz ekleminde yastık görevi yaparlar (3).

Menisküslerin en sık yaralanan bölümü arka boynuzun uzunlamasına yırtığıdır. Yırtığın uzunluğu, derinliği ve yeri diz düzeltildiğinde menisküsün femur ve tibia kondillerine göre pozisyonuna bağlıdır. İç menisküsler, dış menisküslere göre daha hareketsiz olduğundan daha çok yaralanır. İç menisküs eklem kapsülü ve iç yan bağlara sıkıca yapışı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.