abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hamlacı atatürkün çevre sözleri ızrar Mısırlı dik silindirin hacmi alçı üretimi yönetim süreçleri enterobakter hayat bilgisi kariyer nipel kimyasal buluşlar yaya sorunları görüş ve önerilerı teseyyüp akıllı hornblent kavite türkçe ile ilgili güzel sözler hiyoroglif norsuntepe kitap nedir brüt maaş hesaplama healty life süt analiz açkılı 342 hazır etmek kir pas ak şemsettin hayatı çivitleme iğne yurdu balkanlar yüreklilik siyaset ve sosyal bilimler santra bir fazlı asenkron motorlar cin nedir 4.sınıf test hancılık küçük seyler autocad komutlar inönü savaşı banka giriş sınavı soruları doğru akım kıyıcıları 10 sınıf modülleri ülkemize yönelik dış tehdit şanson çok görmek asuman basit termos işkoliklik deneme sadır olmak asgari ücret benzeşim bagdat seferi ferah ferah alelumum karbonit geçindirme montesquie evirici endustri baharın gelişi reddetme lehimleme ve baskı devre çıkarma kurdeşen ac genaratörler marka farkındalığı basit bomba yapımı erozyon nedir berna moran edebiyat kuramları cocuk oyunu evrensel ahlak noktalamak enva 14 nisan yankee city levye merkeze bağlı eyaletler limon tozu staj dosyaları ihracat mevzuatı 1999 oks sonuçları kucuk emrah tasdi ıkınma c3 bitkileri öğütlemek ak gıda kalyon 1994 öys sonuçları video denetleyicisi (vga uyumlu) hoca dehani gazeller 4 yaş çimento deneyleri havaneli gençlerin istediği meslekler bir el adım adım izlemek


DİZ KIKIRDAK (MENİSKÜS) SAKATLIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129891 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİZ KIKIRDAK (MENİSKÜS) SAKATLIĞI

Alt bacak kemiği tibianın üst kısmında, dizde olan kıkırdak sakatlanmasıdır (4). Menisküsler tibia kemiğinin üst platformunda içte ve dışta iki parça halinde yer alır. Menisküsler fibrokartilaj disk yapısındadır. Kalın dış kenarlarıyla diz eklemi kapsülüne sıkıca tutunan menisküsler; yarım ay şeklinde ve esnek bir yapıdadırlar.

Vücudun en büyük eklemi olan dişin hareketleri diğer eklemlerden farklıdır. Düzensiz görünümlü kemiklerin oluşturduğu diz eklemi, menisküsler, eklem kapsülü, bağlar ve nihayet kaslarla dengeli bir hareketin sağlanabilmesi için dizayn edilmiştir.

Dizin hareketlerine bağlı olarak menisküslerde hareket ederler. Dizin düz pozisyonunda menisküsler öne doğru kayarken, bükülmesiyle arkaya doğru kayarlar. İç menisküsler dış menisküslere göre daha az hareketlidir (2). Yüklenmede, ayak yerde sabitken dönme hareketinin yol açtığı menisküs sakatlıklarında içteki kıkırdak dışa oranla daha sık zedelenir. Koroner bağ iç menisküsün tibiaya yapışmasını sağlar. Dışta ise bağ yoktur. İç menisküsün daha sık zedelenme nedeni bu bağlantıdadır (1).

Menisküsler, dizin dönme ve bükülme görevini üstlenirler ve herhangi bir yırtılma ve kopma durumunda kendilerini yenileyemezler. Bu nedenle yırtılan veya kopan menisküsün alınması gereklidir (3).

Menisküsler büyük oranda eklem içi sıvıdan (synovia) beslenir. Ayrıca menisküslerin damar yoluyla beslenen bölümleri olduğu araştırmacılarca gösterilmiştir. Eskiden menisküs yırtıklarının iyileşmeyeceği bu nedenle kopan parçaların çıkarılması gerektiği düşünülürdü. Menisküslerde kan dolaşımının olduğunun tespiti onarım düşüncesini öne çıkarmıştır.

Menisküsler, biyomekanik araştırmalara göre yukardan dize ulaşan yüklerin %40-90’nı menisküslerce alt kısımlara iletilir. Diz eklemini oluşturan iki kemik arasındaki düzensiz eklem yüzlerinin birbirine uyumunu sağlarlar.

Bir çok araştırmacının görüş birliğine vardığı ortak nokta menisküslerin tek başına yırtıklarının çoğu kez birdenbire ortaya çıkmadığıdır. Önceden dejeneratif değişikliğe uğramış olan menisküslerde dizin rotasyonel ve bükücü pozisyonlardaki zorlanmalarıyla yırtıklar oluşur. Bu tip yırtıklar sıklıkla indirek darbelerle meydana gelir. Direk darbelerle oluşan menisküs yırtıklarında bağ yaralanmaları, kopma ve kısmi yırtıkları kompleks bir spor sakatlanması olarak görülür. Menisküs yırtıkları diz ekleminin normalden çok içe veya dışarıya zorlanmasıyla oluşur (2). Menisküsler, eklemler arasında, özellikle de diz ekleminde yastık görevi yaparlar (3).

Menisküslerin en sık yaralanan bölümü arka boynuzun uzunlamasına yırtığıdır. Yırtığın uzunluğu, derinliği ve yeri diz düzeltildiğinde menisküsün femur ve tibia kondillerine göre pozisyonuna bağlıdır. İç menisküsler, dış menisküslere göre daha hareketsiz olduğundan daha çok yaralanır. İç menisküs eklem kapsülü ve iç yan bağlara sıkıca yapışı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.