abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eli açık posta kodlar savsama iğ yağı önlemek denizler altında 20 bin fersah kamuda etik klarnet 3.sınıf performans vangog sahibe örülmek okulda sağlıklı çevre olması için ne gerekli dağlıç ilişki piyata eğe access data kapris yapmak yasak olmak bizim 68 hasta bakıcılık volt özgürlükler çankaya özet grafik okuma ve yorumlama asit yağmurlarının etkileri tarih turnike çeşitleri fiziksel ve kimyasal değişmeler biyo teknolojinin floresans güneş leke şandel foşa ferah ferah ıslanma 69 plaka bilgisayar teknolojisi staj defteri alakarga fırın gibi inşaat mühendisliği ithal nedir ahşa deli fişek adlı kitap gar 29 ekim anlatım kokona doküm dramatik cumhuriyet ilanindan itibaren uygulanan sanayilesme politikalari noktalı kagıt sindirim nedir ekşili elektrik proje çizimi bir köşeye koymak varlık göstermek günü birlik iplik çöpsüz 1000 lt kaç ml ayırmaç moda tarihi pastörize süt tarım faaliyetleri ismet özel hayatı çağrıştırmak geleneksel türk sanat müziği eğitimde özgüven saldırıya uğramak kelem muhassala karmaşık sayı sunumu a. maddelerin sınıflandırılması ve dönüşümleri arada bir aris hidrolik santral 2004 lgs sonuçları üreteçlerin bağlanması mütekabil kaka yapmak büyülemek mason orman nedir asansör avan proje atatürk ve edebiyat pompa çeşitleri rönesans yılancık enzimlerin biyolojik onemi mersin ili dolaşılma dik koni aşık veysel şatıroğlu serbest basınç deneyi salta tam gaz ankara tarihi eserleri trabzon tarihi paçalı


İLETİŞİM ÇATIŞMALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129912 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Zeynep S.TUNA
45001432

İLETİŞİM ÇATIŞMALARI
İLETİŞİMİN TANIMI
İletişimi kısaca, “bilgi üretme, aktarma ve anlamlandırma süreci” olarak tanımlayabiliriz (Hinde, 1974). Psikoloji ile ilgili bilimsel yayınlara bakıldığında, iletişimin ne olduğu konusunda farklı tanımlarının bulunduğu görülmektedir. Bu tanımların ortak yanlarını birleştiren uzlaştırıcı bir tanım şöyle olabilir; “İletişim, katılanların, bilgi/sembol üreterek birbirlerine ilettikleri ve bu iletileri anlamaya, yorumlamaya çalıştıkları bir süreçtir” (Tubbs ve Moss, 1977; Rogers ve Kincaid, 1981; Roloff, 1987).

İLETİŞİMİN TÜRLERİ
İletişim türleri, birer inceleme alanı olmanın yanı sıra, aynı zamanda birer çatışma türüdür. Şöyle ki;
1. Kişi-içi iletişim ve çatışma
2. Kişilerarası iletişim ve çatışma
3. Örgüt içi iletişim ve çatışma
4. Kitle iletişimi ve çatışma (Chaffe ve Berger, 1987; Roloff, 1987).

I. KİŞİ-İÇİ İLETİŞİM ve ÇATIŞMA
Bir insanın düşünmesini, duygulanmasını, kişisel ihtiyaçlarının farkına varmasını, iç gözlem yapmasını, rüya görerek kendi içinden mesaj almasını yada kendine sorular sorarak bunlara cevap üretmesini bir iç iletişim sayabiliriz. İnsanlar, kendi içlerinde bir takım mesajlar üreterek ve bunları yorumlayarak kişi-içi iletişimde bulunurlar. Kişiler kendi içlerindeki iletişimlerin yanı sıra iç çatışmalar da yaşarlar (Dökmen, 2001; s.21).
Kişi-içi çatışmaları başlıca iki grupta toplayabiliriz. Bunlardan birincisi, kişilerin bilinç dışlarında baskıda tutulan çatışmalardır; bu çatışmalar bazı gözlenen davranışlara yön verebilir. Kişi-içi çatışmaların ikinci türü ise, kişilerin zihinlerindeki bilişsel yapılarla ilgilidir. Kişi, birbiri ile çelişen yeni uyarıcılarla karşılaşınca iç çatışma yaşar. Bu çelişkiden kurtulabilmek için şu üç yoldan birisine yönelir:
1. Davranışını değiştirir,
2. Tutumunu değiştirir yada yeni bilgiler edinerek, o konudaki mevcut bilgisini değiştirir,
3. Psikolojik savunma mekanizmalarından birisini, örneğin mantığa bürümeyi kullanarak, çelişkisinin yarattığı rahatsızlıktan kurtulmaya çalışır (Dökmen, 2001; s.22).

II. KİŞİLERARASI İLETİŞİM ve ÇATIŞMA
Bir iletişimin “kişilerarası iletişim” sayılabilmesi için aşağıdaki üç ölçütün olması gereklidir:
a) Kişilerarası iletişime katılanlar, belli bir yakınlık içinde yüz yüze olmalıdır,
b) Katılımcılar arasında tek yönlü değil, karşılıklı mesaj alışverişi olmalıdır.
c) Söz konusu mesajlar sözlü (verbal) ve sözsüz (nonverbal) nitelikte olmalıdır, bu iki tür mesaj dışındaki mesajların kullanıldığı iletişimle, örneğin yazışmalar, kişilerarası iletişim sayılmaz (Tubbs ve Moss, 1974).

KİŞİLERARASI İLETİŞİM ÇALIŞMALARININ NEDENLERİ
1. BİLİŞ
Kalıplaşmış Düşünceler: Önyargılı ve tümden reddedici tavır kalıplaşmış düşüncelerin bir sonucudur. İnsanlar bu düşüncelerin doğru olup olmadığını test etmeye yönelmezler ve bu düşüncelerini deği...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.