abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hak, özgürlük, eşitlik ve demokrasi biyoloji bilimindeki gelişmelerin insanlığa katkıları kadro hareketi vatan sevgisi ile ilgili deyimler kumaşların mekanik özellikleri kinci toplam faktör verimliliği sesimiz kalınlaşır olamaz career plato galeta unu ölme mansiyon sınav sonucu alt kümeler emare sendrom din bilgisi makam otomobili utmak onaylatma ıslahatlar esra çorak 6. sınıf sosyal bilgiler soruları üzüm çekirdeği yağı elektroliz tablo rc devreleri samimiyetle sınama peter mücadele osmancık kitabı uluslar arası antlaşmalar 1. dünya savaşi üçgen acı meyan senkron 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu tecerrüt 12 mart 1971 askeri ses ile ilgili meslekler tekstil mühendisliği ömer seyfettin diyet 12 mart muhtırası arî selva kılıçlı simetrik atatür fotoğraf telekominasyon dost hareket ve kuvvet hant hant eski meslek resimleri aç ayı oynamaz eksen süt mikrobiyolojisi ataturkun okul sevgısı sizden iyi olmasın telgrafı ornegı şaryo olumlu fiil çalışma prensibi inhisar 1. süleyman dönemi departman kangren kaçar resimlerle ilgili bilgiler basit deneyler asimetrik bilgi nedir beslenilme atatürk için söylenmiş özlü sözler dilsizlik toplum için çalışanlar gedik iktisat makaleleri anlata anlata bitirememek ayrışmak kurumsal markalar bilgisayarlı tasarım ve üretim zapt hazırcı boslu avukat tanımı içinde turizmin tanımı fen deney propoganda ikame totemcilik tartışmak asepsi atatürk inkilapları ve sonuçları davranış bozuklukları elektrik üretmenin yolları trol tahlisiye geometrik şekiller ilk ne zaman kullanılmaya başlandı


DİNLEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129914 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİNLEME
Dinleme konuşmanın algılanma boyutunu oluşturmaktadır. Birey söylenenleri algılayıp anlamlandırmasıdır. Birey, okul öncesine ait bütün bilgi, duygu ve düşünce evrenini dinleme yoluyla oluşturur.
Yapılan araştırmalar, bir kişinin insanlarla birlikte olduğu sürenin %42’sini dinlemekle geçirdiğini, öğrencilerin okulda öğretmen ve arkadaşlarını günde 2,5-4 saat dinlediklerini, okul başarısının da öğrencinin dinleme yeteneğine sıkı sıkıya bağlı olduğunu göstermektedir.

Dinleme Neden Önemli?
İnsan iletişiminin yaklaşık yüzde 90’ı sözeldir ve bu iletişimin ancak yarısı kısa bir süre sonra hatırlanabilir. Birkaç saat sonra ise dinlenilen konunun sadece yüzde 20-25’i hatırlanır. Ancak etkili dinleme teknikleri kullanıldığı zaman bu oran önemli ölçüde artırılabilir. Etkili dinleme sadece söylenenleri duymak değildir. Söylenenleri önemli bulmak, kavramak ve değerlendirmek için gerekli çabanın gösterilmesine yönelik aktif bir süreçtir.
Etkili dinlemenin birçok avantajları vardır;
1) Derse daha iyi adapte olmak
2) Önemli noktaları kaçırmamak
3) Not almak
4) Derse katılmak
5) Sınav zamanı ders çalışırken daha az güçlükle karşılaşmak
6) Sonuça ders konularını daha iyi öğrenmek ve başarılı olmak.
Bunlara ilaveten etkili dinlemenin öğrenci ile öğretmen arasındaki ilişkiyi olumlu yönde etkileyen bir boyutu vardır. Öğretmen genellikle kendini dinleyen ve dinlediğini belli eden öğrencilere dönük olarak konuşur.
Sonuç olarak dinleme, öğrenci başarısını önemli ölçüde etkileyen ve geliştirilmesi gereken bir ders çalışma becerisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenciler bu beceriyi geliştirebilmek için, dinleme sürecini etkileyen olumlu ve olumsuz etkenleri iyi anlamak ve buna göre gerekli önlemleri almak zorundadır.


Neden Dinleriz?
Birini dinlemek için birden fazla neden olabilir:
• Bilgilenmek
• Eleştiri almak
• Bir başkasının öyküsüne katılmak
• Diğerlerinin deneyimlerinden ve anlayışlarından faydalanmak
• Bir konuya hakim olmak
• Ufkumuzu genişletmek
• Bir ilişki oluşturmak
• Diğerlerini değerlendirmek ve saygı göstermek
Diğer bir deyişle dinlemek, pasif bir biçimde oturup seslerin etrafımızdan akıp gitmesine izin vermekten farklıdır.

Etkili Dinlemeyi Engelleyen Etmenler Nelerdir?
Dinlemeyi engelleyen etmenler çevresel ve kişisel olmak üzere ikiye ayrılır. Çevremizdeki her olay dinleme sürecinde bir bölünmeye yol açabilir.
Sınıf içinde öğrencilerin fısıldaşması, sözel olmayan hareketleri, sınıf fiziksel ortamın özellikleri, pencereden gözlenebilen dış ortam gibi algılanan her türlü dışsal mesaj dinlemeyi engelleyici yada bölücü bir neden olabilir. Bu tür çevresel etmenler yanında, algılama kapasitesi ve olumsuz dinleme alışkanlıkları olarak iki ayrı bölümde inceleyeceğimiz kişisel etkenler dinleme sürecini olumsuz etkileyebilir.
Çevresel etkenler üzerindek...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.