abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders geçmek sıvıları ölçme tefrika ambalaj üretiminde dikkat edilecek hususlar küresel ısınma ve susuzluk ikizleşme işletmelerde insan davranışları ağıl tiner mothers ankara nisan ayı hava durumu hazır giyim planları direniş yemek tarifleri tüsiad dikdörtgen toplum canlı ve cansız kavramı devletlerin resmi dinleri müstehcen seksapel göçük duymazlık elektronik büro makineleri şükrü enis regü meddah fikri hakları artırmak riyaset ulus adlı şiir martenzit mütemmim karışımları ayırma girişimcilik örnekleri devimsel gagalamak gün çiçeği tsunami başarı ile ilgili atasözleri 7 sınıf matematik denklemı mermer cesitleri örnek staj ödevi don-volga projesi yerilme inşaatçı türk milliyetçiliği ve jeopolitik pena gov tan danışmanlık hizmetleri aci hayat dizisi röportajcı büyük göçler ve sebepleri flüorışı aura şehir turu demokrasinin tarihi araştırmalar yağlama asr sistem belge arama abartıcı 12. sınıf fizik soruları çıglık koyu kulak nervürlü teşrik nefi selimiye raspa sosyoloji darbe iletişim araçlarının resimleri cetveller şairlerin görevi arıza istatistikleri kayganlık swot analizi, dis cevre analizi basit icatl tofaş ilkbahar mevsimi 3 öğün ne yemeli buz pateni ses titreşimi haberleşme fen bi karahanlılar gazneliler çizgi çalışması alveol nedir azap vermek bağımlı gelmek analog digital analog dönüştürücü lonca nedir yer almak bagdat seferi 5e öğretim modeli ağır beton morfea katışık


EĞİTİMDE PROGRAM GELİŞTİRME YAKLAŞIM VE MODELLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 129997 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

EĞİTİM PROGRAMI
Eğitim literatüründe eğitim programlarının çeşitli tanımları yapılmaktadır. Bu tanımlardan bazıları şunlardır:
Oliver (1968)e göre eğitim programı. “Öğretmenin etkinlikleri sonucu öğrencilerin karşı karşıya geldikleri durumlardır. Eğitim programı öğrencilerin ve okulun sorumluluk alanına giren tüm yaşantıları kapsar”. Saylor ve Alexander (1959) programı, “okulun, okul içi ve dışındaki bütün durumlarda beklenen sonuçlara ulaşmak için giriştiği bütün çabalar” olarak tanımlanmaktadırlar. Bir başka eğitimciye göre de eğitim programı, “öğrencilerin istenilen hedeflere ulaşmasını sağlayacak, organize edilmiş etkinliklerin tümüdür” (Taba, 1962). Brubacher’e göre ise program, “çocuğun hayatını zenginleştirmek için okulun gözetimi altında seçilmiş ve örgütlenmiş bütün gerçek yaşantılarını kapsar” (Brubacher 1962). Popham (1969) ise programı, “okulun sorumlu olduğu bütün planlanmış ve öğrenme sonucunda elde edilmiş yaşantılar olarak tanımlanmakta ve daha kısa olarak program öğrenme işleminin istendik sonuçlarıdır” diyerek açıklamaktadır.
Yabancı literatürden verdiğimiz bu tanımlara göre, öğrencilerin karşılaştıkları öğrenme durumlarının ve geçirdikleri yaşantıların tümü eğitim programını oluşturmaktadır. Tanımların bir başka ortak yönü de eğitim programının yaşayan, dinamik bir olgu olduğudur.
Ülkemizde program geliştirme alanındaki bazı eğitimciler de bu dinanizmi vurgulamaktadır. Örneğin Ertürk (1984), eğitim programı yerine “yetişek” ifadesini kullanmakta ve yetişeği: “yetiştirilmek istenen bireyin geçirmesi düşünülen yaşantılar” olarak tanımlanmaktadır.
Çilenti (1984)’ye göre program geliştirme; “bireylere toplumun arzu ettiği davranışların kazandırılması” anlamına gelen bir eğitimin planlanması yürütülmesi ve değerlendirilmesi işlemidir.
Doğan (1982) ise eğitim programını “öğrencilerde beklenen öğrenmeyi meydana getirebilmek için planlanmış faaliyetlerin tamamı olarak tanımlar.Eğitim Programının Öğeleri
Bir eğitim programının temel öğeleri hedef, içerik, öğretme öğrenme süreci ve değerlendirmedir. Eğitim programları hazırlanırken bu öğeler temel alınmalıdır.
Hedef ve Davranışlar:
Programın birinci boyutu olan hedefler, dikey ve yatay olmak üzere iki aşamada ele alınmalıdır. Dikey boyutta hedefler-uzak, genel ve özel hedefler olarak belirlenir. Yatay boyutta ise aşamalı olarak üç alanda sınıflandırılmaktadır. Bunlar Bilişsel, Duyuşsal ve Devinişsel (Psikomotor) alanlardır.
Bilişsel alan, zihinsel öğrenmelerin çoğunlukta olduğu alanlardır. Bu alanın alt basamakları bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez ve değerlendirmedir (Bloom 1956). Duyuşsal alan sevgi, korku, ilgi, tutum gibi duygusal yönlerin baskın olduğu alandır. Bu alana ait basamaklar, alma, tepkide bulunma, değer verme, örgütlenme ve kişilik haline getirmedir (Karthuzoh, 1964). Devinişsel alan ise zihin ve kas koordinasyonunu gerektiren becerilerini bas...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.