abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cnc tezgahlar mücehhez hikayenin tanımı çetele diyagramı hikaye özeti oku haberleşme kaynakları azil gaz türbini yapıt anlatımın oluşumu kjeldahl ısı ve genleşme tacirin maliyeye karşı sorumlulukları çarpılı psiko-sosyal gelişim toplum içi makra masal masal içinde aile sirketleri meyilli galile yasa gömülmek basketbol araçları sevici doğum yeri aklanma kıyı ayak ucu kültürümüz titrem halk müziği 19 yy da istanbulda yaşam managing risk 17.yy iç isyanlar mütevakkıf gece ve gündüzün meydana gelmesi kişi dimmer anahtar devresi streptokok terapi blade açı nedir konserve yapımı ambar yönetimi sondaj suyu turnusol polonyum sükse fitneci sinek elektrik aygıtları ortaçağda bizans gelenekleri belcika tarihi genel işletme salgılamak artış şöyle bir who çığ düşmek 1. sınıf tacirlerin tutmak zorunda oldukları defterler mümkün tekli sansüalizm zehra antrenman planı slip ilkokul icin ders ağış kuruluş yeri seçiminin önemi dikdörtgen piramit boşaltım olayı nasıl gerçekleşir şiir inceleme planı kuraklık el kindi susam yağı metre tul geçmiş arefe eski televizyon resimleri matematik buluşları vergi hukuku fular istiklal marşı söz sanatları haysiyetiyle nedeniyle akademik makaleler ingiliz edebiyatı ilk yardım ve acil telefonlar şüpheci atatürk şarkıları teleoloji ilk iletişim araçları takma ad ad cümlesi eski matematik sayıları kumanda devreleri kalkınmak gelişim ayin sekilleri


ÖĞRENME STRATEJİSİ NEDİR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 130036 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İÇİNDEKİLER
I. ÖĞRENME STRATEJİSİ NEDİR? 1
II. ÖĞRENME STRATEJİLERİ 1
II. I. Aralıklı yada Toplu Öğrenme 1
II.II. Dikkat Stratejileri 1
II.II.I. Altını Çizme 2
II.II.II. Metin Kenarına Not Alma 2
II.III. Kısa Süreli Bellekte Depolamayı Artıran Stratejiler 2
II.III.I. Zihinsel Tekrar Stratejileri 3
II.III.II. Gruplama Stratejileri 3
II.IV. Anlamlandırmayı (Kodlama) Artıran Stratejiler 3
II.V. Geri Getirmeyi (Hatırlamayı) Artıran Stratejiler 4
II.VI. Örgütleme Stratejileri 4
II. VII. Güdüleme Stratejileri (Duyuşsal) 5
III.VIII. Öğrenme Stratejilerinin Öğretimi 6
KAYNAKÇA 8I. ÖĞRENME STRATEJİSİ NEDİR?
Öğrenme konusunda yapılan bilimsel araştırmalar, öğrenmenin oluşabilmesi için öğrenenin bu sürece aktif katılımının zorunlu olduğunu belirtmektedir. Öğrenmeyi etkileyen her ne kadar birçok dışsal etken varsa da, sonuçta öğrenme, öğrencinin kafasında oluşmaktadır. Bunun içinde nasıl öğreneceğini bilmelidir (Yıldırım-DOĞANAY; 2000, 31). Öğrenme stratejileri, bireyin kendi kendine öğrenmesini kolaylaştıran tekniklerin her biridir. Bu teknikler, öğrenen birey tarafından öğrenme sırasında bilgi işleme sürecini etkilemesi için kullanılan davranış ve düşünceleri kapsar (Eğitim Bilimlerinde Yenilikler; 1998, 153). Öğrencinin kendi kendine öğretimini sağlamak amacıyla öğrenme stratejilerini kullanmasında, öğrenme hedeflerinin öğretmen yada öğrenci tarafından seçilmesi önemli değildir. Strateji kullanmada önemli olan şey, uygun durumda uygun öğrenme stratejisini seçip kullanmaktır (Senemoğlu, 2002, 560)

II. ÖĞRENME STRATEJİLERİ
II. I. Aralıklı yada Toplu Öğrenme
Belli bir programa uyarak düzenli aralıkla ders çalışmaya “aralıklı çalışma” diyoruz. Sınavda önce yapılan sıkışık ve yoğun çalışmaya “toplu çalışma” denir. Her iki öğrenme biçiminde olumlu ve olumsuz yanları vardır.
Toplu çalışmanın olumlu yanları sınavdan önce öğrenci öğrenmeye oldukça güdülenmiştir. Güdülenme öğrenmeyi olumlu etkiler. Tüm ilgi ve dikkat öğrenilen konu üzerindedir. İkinci olumlu yön; sıkışık çalışma durumundan hemen sonra hatırda tutulan miktar çok yüksektir. Unutma eğrisinde düşüş başlamamıştır. Tek sınavlık durumlar için iyidir (Arı-Üre; 1998, 143).

II.II. Dikkat Stratejileri
Öğrencinin öğreneceği hedefe bağlı olarak birçok dikkat çekme stratejisinden birini kullanarak dikkatini öğrenilecek hedef üstünde yoğunlaştırabilir. Öğretimin sağlanmasının ilk koşulu, öğrencinin dikkatinin öğrenilecek konuya çekilmesidir.
II.II.I. Altını Çizme
Anahtar sözcük yada temel fikirlerin altını çizme öğrencinin dikkatini öğrenilecek bilgi üstünde yoğunlaştırma yollarından biridir. Dikkatin önemli noktalarda toplanmasını sağlamakla birlikte, bu stratejisinin küçük yaşlarda etkili olarak kullanılmadığı gözlenmiştir.

II.II.II. Metin Kenarına Not Alma
Dikkatini çekmeden kullanılan bir diğer öğrenme yada çalışma stratejisi d...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.