abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders denklem soruları yöresel kıyafetler yağışsız almanya kızma yayılı sözel zıp diye çıkmak bafa gölü surat edebiyat ve tarih arasındaki ilişki design sarımlı ağ torba avrupa balkanlar deh tarihi eserin yapımı ses üretimi dil altı bezleri çevre sağlığı egzoz e-okul çıkı eşek arısı selüloz ve hemi uyarlamak paramagnetik yönetim teknolojileri ve örgütsel değişim tek adam öykünme ilk hastane dindaş data nedir açı ölçüm ilca üzerine düşmek talk şist davranış kavramı uyarıcılar tepkiler serpilmek fütuhat tarihi eserleri koruma çırılçıplak akifin shouldnt neo klasik database armürlü dokuma makineleri les deneme sert sert hatice erdal asya hun devletının ekonomısı resimde leke istanbul adlı kitabın özeti dış hatlar hurrem sultan galvaniz kaplama kabul yeri eski sıvı ölçü birimleri adlandırılma alkol zararları inorganik kimya matbaa tarihi nukut beden eğitimi 2. mahmut 5. sınıf zümre kürselleşme makber şiiri şoför ağzı inim inim gece mavisi pazarlama tanımı egitimin ekonomik temelleri mekanik lab çöp arabası karbonhidrat gereksinimi atom bombası nedir autobiography hurmalık kara kusmuk çin setti eli sıkı insansı sivilceli dünya çocukları çanakkale zaferinin etkileri kaza resimleri ilköğretim taşıt resimleri püskürtme reform ve rönesans kkk kaşık otu asıllı klasik özgeçmiş örneği ahmet akcan animizm teknik resim artı uç lazer teknolojisi sondalama


BOR BİLEŞİKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 130431 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BOR BİLEŞİKLERİ
Güner SÜMER
Anadolu Üniversitesi, ESKİŞEHİR
ÖZET
Bu çalışmada : bor birleşikleri incelenmekte ve ilgili bulgulara yer verilmektedir. Bu çalışmanın amacı: bor kimyasallarının incelenmesi ve ilgili üretim teknolojisini geliştirmeye yönelik araştırma-geliştirme çalışmalarının Türkiye de ele alınmasının önemini belirtmektir. Çalışmanın içeriğinde ; bor mineralleri ve bileşikleri, borun özellikleri, rezerv durumları, kapasiteleri ile kullanım alanları kapsamaktadır.
A BSTRACT
In this study, the boron compounds was investigated and the connected findings was covered. The purpose of this study was to investigate the boron chemicals and to emphasize the importance of the boron compounds production technology to be developed in Turkey .The content of this study covers the bor minerals, the boron compouns, the boron properties, the boron reservations, the production capacities and the usage fields.
1. GİRİŞ
Bor mineralleri, bünyelerinde değişik oranlarda bor oksit (B2O3) içeren mineraller olup, ülkemizde yaygın olarak bulunan bor mineralleri; tinkal, kolemanit ve üleksittir. Toz deterjan sanayiinde aktif oksijen taşıyıcısı olarak kullanılan sodyum perborat dışında, bor ürünlerinin nihai kullanımında asıl işlev bünyelerdeki B2O3 içeriği olduğu için, çeşitli bor ürünlerinin birbirlerini ikame özelliği mevcuttur.
TABLO 1. BOR MİNERALLERİ VE BİLEŞİKLERİ
MİNERAL KİMYASAL FORMÜL B2O3 (%) H2O (%) BULUNDUĞU YERLER
Tinkal
Kernit
Kolemanit
Üleksit
Probertit
Szaybelit
Datolit
Sasolit
Göl suları Na2B4O7.10H2O
Na2B4O7.4H2O
Ca2B6O11.5H2O
NaCaB5O9.8H2O
NaCaB5O9.5H2O
MgBO2 (OH)
Ca2B4Si2O12.2H2O
H3BO3 36,5
51,0
50,8
43,0
49,6
41,4
26,7
56,3 47,2
26,4
21,9
35,6
25,6
10,7
5,6
43,7 Türkiye, Arjantin, ABD.
Arjantin, ABD.
Türkiye, Meksika, ABD.
Türkiye, ABD.
ABD.
Kazakistan, Çin.
Rusya, Kazakistan.
İtalya.
Şili, Bolivya, ABD.

Bor mineralleri, ülkemiz açısından büyük stratejik öneme sahip bir doğal kaynak olmaktadır. Bor mineralleri; hammadde, yarı mamul ve mamul madde olarak cam, porselen, seramik, tekstil, deterjan, ağartma, tarım, refrakter, metalurji, nükleer yakıt teknolojisi ve yanmayı geciktirici malzeme gibi çok farklı sektörlerde kullanılmaktadır.
Bor ürünlerinin tüketimi ve yeni kullanım alanları günden güne artmaktadır. Ayrıca, Borun yakın gelecekte enerji üretimi kaynağı olarak kullanılabilme olasılığı bor bileşiklerinin önemini arttırmaktadır. Bilinen Dünya Bor Rezervlerinin %70’den fazlasının Türkiye’de olması, bu mineralin önemini Türkiye açısından daha da arttırmaktadır.


2.GENEL BİLGİLER
2.1. BORUN ÖZELLİKLERİ
Bor elementi doğada serbest olarak bulunmamaktadır. Yapay bor ise amorf ve kristal yapısında olmak üzere iki şekilde elde edilmektedir. Amorf bor, siyah veya kahverengi toz şeklinde, kristal bor ise siyah, sert ve kırılgandır. Üç değerli bor, iyonik yarıçapının dört de...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.