abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders pireler türkiyedeki depremler gör bak takım tezgahları arızalar hz muhammedin hayati neveser experiment tatil gayretsiz güz noktası hayta plasman hesapları müdafaaname yüklü parçacıkların elektriksel alanda hareketi deadlock çek nasıl düzenlenir bilgisayar staj raporu integral soruları araştırma önerisi örneği diş otu dkp atomu bulan bilim adamları acımak özeti mamül imtina 000000 2004 kpss sonuçları 2 yıl okul tatili shouldnt hz.isanın hayatı akik taşı dwdm direnç hesabı diksiyon nedir filoloji garnizon ıslanma moneteristler heterotrofi talihli delici faziletli cıvata somun cisimlerin yüzme makro klima gerçeküstü serigrafi gerber bakma sıraltı dekor ilca halkla ilişkiler nedir havuzcuk dünyanın şekli yanal düşünme tekniği Protestan fonksiyon soruları yurt sevgisi ile ilgili yazılar biber hoşsohbet Avrupalılık sevgi ve duyarlık emlakçı mikro işlemciler modern ücret sistemleri men nikelaj kaplama bilimsel eser insancı uzay sistemi göç nedenleri ve sonuçları turzim papaz eski ve yeni ölçme aletleri sıktırma statik topraklama murat çelik kapma tez elden ankara gizli dünya imparatorluğu diyaliz makinesi tavukçu Nemçe oryantasyon sınav sonucu atomla ilgili sorular yaşlara göre eğitim psikolojisi 4. sınıf konu özetleri matematik telefonda iletişim redüktör projesi enlem ve boylamın tanımı salisilik edeb ya hu varit fıtraten ankara nisan ayı hava durumu ıskala üçteker sessiz gemi


SORU-CEVAP TEKNİĞİNE UYGUN DERS PLANI ÖRNEĞİ I. DÜNYA SAVAŞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 130482 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SORU-CEVAP TEKNİĞİNE UYGUN DERS PLANI ÖRNEĞİ
Dersin Adı : Osmanlı Tarihi
Konu : I. Dünya Savaşı
Sınıf : 10 – TS
Süre : 45 Dakika
Yöntem/Teknik : Soru-Cevap, Anlatım
Araç Gereçler : Harita
Hedef :
1) I. Dünya Savaşı ile ilgili belli başlı tarihi olayları kavrayabilme
2) I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti’nin durumu kavrayabilme
3) I. Dünya Savaşı’nın Türk ve Dünya tarihindeki önemini kavrayabilme
Davranışlar :
1) I. Dünya Savaşı’nın nedenlerini açıklayabilme
2) I. Dünya Savaşı sırasındaki bloklaşmayı gerekçeleriyle açıklayabilme
3) I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlının savaştığı cepheleri söyleme
4) Çanakkale Savaşı’nın önemini açıklayabilme
5) I. Dünya Savaşı’nın sonuçlarını açıklayabilme
I) Sanayi İnkılabından sonra gelişmiş ülkeler İngiltere, Fransa gibi hammadde ve ürettikleri mallara satacak pazarlara ihtiyaç duymuşlardır ve sömürü yarışı başlamıştır. Almanya ve İtalya’da birliklerini kurarak bu yarışta yerlerini almışlardır. Fakat dünya hepsinin isteklerini karşılayacak kadar büyük değildir, sizce arkadaşlar böyle bir rekabet ortamı nasıl sonuç doğurur? diye sınıfa sorulacak.
II) I. Dünya Savaşı hem benim yapacağım sınavda hem de ÖSS’de soru olarak karşınıza çıkacak arkadaşlar dikkatlerinizi derse veriniz.
III) Devletler hep daha fazlasını isterler, çıkarları doğrultusunda birbirlerinin ya yanında ya karşısında yer alırlar. Bu kutuplaşmalar savaşı kaçınılmaz kılar diyerek derse geçilir.
IV) I. Dünya Savaşı gelmeden önce savaş öncesi gerek Osmanlı gerek Avrupa’nın durumunu bir kez daha gözden geçirelim denilerek, sınıfa 19.yy başında Osmanlı’nın siyasi durumu sorulacak? Osmanlı’da etkin olan yöneticiler kimler olduğu, hangi ülkeye bu yöneticilerin ve içinde bulundukları partinin sempatisi olduğu sorulacak? Avrupa’daki kutuplaşmalar hakkında neler hatırladıkları öğrencilere sorulacak. Her soruda sınıf içinde en az 2 kişiye söz verilecek 20’ye kadar öğretmen içinden sayacak.
V) Şimdide arkadaşlar Osmanlının savaştığı cephelerden biraz bahsedelim. I. Dünya Savaşında Osmanlının savaştığı cepheleri bileniniz var mı diyerek geçiş yapılacak.
Osmanlının savaştığı cepheler tahtaya sırayla yazılacak. Bu cephelerden hangisinde galibiyet alındığı, hangisinin Türk dünyası için daha önemli olduğu sorulacak. Çanakkale Savaşı hakkında öğrencilerin neler bilip hatırladıkları yada hiç ailesinde bu savaşa katılmış olan, sınıfa ailesinden duyduğu hatıraları anlatmak isteyen olup olmadığı sorulacak. Çanakkale Cephesinin “hasta adam” Osmanlı’nın bu imajını yıkıp yıkmadığı, Avrupa’da nasıl bir etki yarattığı sorulacak.
VI) Arkadaşlar, buraya kadar anlaşılmayan, kafanızda soru işareti oluşturan bir yer var mı, varsa tekrar konuşalım denilecek.
VII) Savaş sonunda Osmanlı ve yanında yer aldığı ülkelerin yenildiğini öğrendik peki I....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.