abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders emek mobilitesi meleş determinizm denek taşı ekosistemlerin bozulması art model duvar yazıları laik devlet ve insan hakları istanbuldaki tarihi eserler imar bankası dişillik etkili konuşma teknikleri dürtüş plastic film lise 1 fonksiyon bilimin nitelikleri yumak origanum vulgare iç politika ilik nedir at gözlüğü nüfuz derinliği kızılay haftası ile ilgili resimler ispanya turizmi emine ışın su piston matematik test birey nedir elektiriklenme bilişimcilik başbakan ve cumhurbaşkanın görevleri etraf maliyet yöntemleri asayiş açılar sağlık atasözleri free hand isimli avni anıl osmanlı devletinde devlet yönetimi akdeniz bilmeceleri nesli tükenmekte olan hayvanlar atasözleri deyimler egzogami winter sports invitation inşaat matematik 2004 yılı kpss soruları üretim planlama muttarit tam yansıma duy nedir yükleme durumu ister menajer danişmentliler istanbulun tarihi yerleri ve eserleri su borusu lütfen proje ve performans ödevleri paslanmaz şiir gibi faz diagram anadolu anlamı tardiye buyuk selcuklu devletının dagılısı alp arslan anadolunun sesi inkilap resimleri halk oyunları damlatılma ağı talep fonksiyonu katip çelebi ist kurtuluşu başka bambu elyafı türk medeni kanunu yığma yapılar nabi tuhfet-ül harameyn bilgisayar kasası kilo vermek bağcılar 72. koğuş su piresi oğuz kağan destanı geometri üçgenin çemberleri otlukbeli savaşı çok sözlü tensip bilgisayarların degişimi malzemenin fiziksel özellikleri çiçeğin yapısı 2003 al kan sanık hakları baba nükleer kirlilik ozanlık


AR-GE NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 130599 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Ar-Ge Nedir?
• “Araştırma ve Geliştirme” bir şirketin bilim adamları ve mühendisler istihdam etmek suretiyle, şirketin çalışma alanı doğrultusunda bilim ve teknolojiyi yeni ürünler, prosesler ya da hizmetler geliştirmede kullanmak üzere yaptığı çalışma ve faaliyetleri anlatmak için kullanılan yaygın bir terimdir
• Ar-Ge’nin başlıca görevi teknolojik gelişmeleri kullanarak şirketin kar edebilirliğini sürekli olarak yenilemek ve artırmaktır.
• Yenilikçi düşünce, değişim ve gelişim, yeni teknolojiye sahip olmak rekabette üretim verimi, fiyat, reklam ve pazarlama kadar önemlidir.

Ar-Genin Doğası ve Zihinsel Sermaye
• Kimsenin bilmediğini yapmayı hedefler. Bu nedenle riskli bir çalışmadır, olasılıklar üzerine yürütülür. Ar-Ge yöneticileri çok miktarda başarısız sonuca hazırlıklı olmalıdırlar.
• Günümüzde yeni teknoloji geliştirmek, yani “zihinsel sermaye yaratmak” parasal sermaye yaratmaktan çok daha önemli ve zordur. Zihinsel sermayenin geliştirilmesinde ise ana rolü Ar-Ge oynar.
Ar-Ge için Ne Kadar Yatırım Yapılmalıdır?
Ar-Ge Harcaması/ Şirketin Toplam Geliri = Yeni ürün başına yapılan Ar-Ge masrafı / Yeni ürünün şirketin Toplam Gelirine katkısı
Ar-Genin Tarihsel Gelişimi
• Ar-Ge kavramının tarihsel gelişimi 3 kuşakta ele alınabilir:
1. Kuşak Ar-Ge: 1950-60’lı yıllar,
2. Kuşak Ar-Ge: 1970-80’lı yıllar,
3. Kuşak Ar-Ge: 1990 ve sonrası
Ar-Genin Şirket İçindeki Görevleri
• Ar-Ge’nin görev ve faaliyetleri, içinde bulunduğu şirketin çalışma alanı ve ekonomik şartları ile doğrudan ilgilidir.
• Ar-Ge’nin 3. Kuşak uygulamalarına göre, başlıca görevleri şunlardır:
1. Artımlı Ar-Ge çalışması,
2. Radikal Ar-Ge çalışması,
3. Temel Ar-Ge çalışması,
4. Uygunluk çalışması,
5. Müşteri destek çalışması.
Ar-Ge Çalışmalarının Mali Açıdan Değerlendirilmesi
• Uygunluk çalışması: Kaçınılamayan genel masraflardır.
Müşteri destek çalışması: Satış masrafları kalemine dahil edilir.
Artımlı Ar-Ge çalışması: Bu çalışmadan istifade edecekler tarafından ödenecektir.
Radikal Ar-Ge çalışması: Şirketin uygun miktarda kaynak ayırması gereken faaliyetlerdir.
Temel Ar-Ge çalışması: Bu da şirketin yeni projelerle yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan sabit bir masraftır
• Ar-Ge harcamalarının mali açıdan geri kazanılması ancak şirketin yaptığı işlerin bir bütün halinde değerlendirilmesi ile mümkün olacaktır.
Şirket Organizasyonunda Ar-Genin Yeri
• Ar-Ge fiziksel olarak şirketin fiili aktivite sahasının ne çok uzağında ne de çok yakınında olmalıdır.
Ar-Ge Çalışanlarının Karakteristik Özellikleri
• Çoğunlukla çok iyi eğitim almış ve bir disiplinde profesyonelleşmiş mühendis ve bilim adamlarıdırlar.
• Ancak genellikle “Yöneticilik” konusunda ne yeterli bilince ne de eğitime sahiptirler. Sahip oldukları kendine güven duygusu, onları daha bağımsız ve kendi tercihleri doğrultusunda çalışma yapmaya yönlendirir.
• Ar-Ge çalışanları konularınd...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.