abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders vatan burnundan solumak bireyselleştirilmiş eğitim pas rengi itmek balkanlar türkler donakalma hepçil hayvanlar 29 ekim cumhuriyet bayramı şiiri sırları öss fizik akse pilot üretim makine mühendisliği örneklenme fransız heykeller walkabout hadi akıllı ev sistemleri demokrasinin faydaları katım hazarî banner hiçbir bal dudaklı çevre analizi kafka firma değerinin bulunması halife muaviye diyaliz makinası istif etmek hayat bilgisi ders kitabı inceleme yazılım visual cnc tezgah programları gayrimenkul değerleme ilkeleri bilgisayar protokolleri alaşımların faz diyagramları kuşluk namazı cisimlerin yüzmesi 5. sınıf soruları manyetik çekim kuvveti elektrik güç hesaplaması görsel biçimleme ögeleri tüp gazların yapımı derişme basketbol sahasının ölçüleri izmir gelenek ve görenekleri alavere science and technology film faydaları türk dil kurumu anlatımlı tema arkeoloji ve sosyal bilimler ilişkisi pentium maraba dörtlü matematik ortaoyun tescilli uzay sistemi çalışan memnuniyeti suyun iletkenliği pısırık bio diesel acık hava basıncı mezarcı 236 jübile el atmak onarıcı geometrik şekil dem çekmek memo doku tekstür bilgisayarın genel yapısının incelenmesi toprak alkali metalleri özellikleri milli kültür nedir ilkel çağlarda haberleşme sıralamalar silolama hacivatın hayatı orta asyadaki türk devletleri sucul görme engelliler adî kesir osmanlı demokrasi soluklanma karadenizde heyelan yüksek sosyete soğutmaç tüketici hakları kanunu akışkanlar mesame modelhane ön tasım ingilizce biyografi bilgisayar teknolojisi ve programlama işletme yapısı günü dolmak istanbulun tarihi eserleri


DÖKÜM YOLU İLE ŞEKİLLENDİRME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 13094 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Döküm Yolu İle Şekillendirme Döküm yolu ile şekillendirmede, malzemelerin fiziksel durumlarının değiştirilmesin- den, yani katı durumundan sıvı durumuna ve tekrar sıvı durumundan katı durumuna geçmek suretiyle faydalanılır. Bu arada yapımı düşünülen parçanın dış ve iç şeklini verecek bir kap veya kalıp hazır- lanacak ve sıvı hale sokulan malzeme bu kalıp içerisine boşaltılarak tekrar katılaştırılacaktır. Katılaşan bu parçanın adı geçen bu kalıptan alınması veya çıkarılması ile işlem tamamlana- caktır. Döküm Tekniğinde Aşağıdaki İşlemler Bulunacaktır: A- Kalıplama işlemi B- Ergitme veya eritme işlemi C- Döküm işlemi D- Bitirme işlemi Bütün bu işlemler birbirine bağlı olacak ve bazı ana bilgilere dayanacaktır. Döküm yolu ile şekillendirme en çok metal ve metal alaşımlarına uygulanmakta ve fiziksel durum değişmesi gene en çok ısı etkisiyle ergitmek suretiyle sağlanmaktadır. Döküm İçin Kullanılacak araçlar • Kalıp: Parçanın şeklini veren ve sıvı malzemenin içinde katılaştığı kaba denir.Kalıbın hazır- lanması dökülecek parçanın malzemesine, şekline ve döküm tekniğinin gerekli şartlarına bağlıdır, bu şartlara göre düzenlenmelidir. Parçanın iç ve dış şekillerinin korunması ve dolayısıyla iç şekillendirme için döküm dışı işlemlerden imkan elverdikçe sakınılması gerekir. Bu bakımdan kalıp sadece parçanın dış şeklini veren bir kaptan ibaret olmayıp, iç şeklini de veren vasıta olacaktır. Böylece parçanın dış şeklini veren kaba dış kalıp denir. Buna karşın parçanın içindeki boşlukların yarayan dolgu parçasına veya parçalarına iç kalıp veya maça denir. MAÇA SANDIĞI: Dökülecek parçanın iç şeklini verecek maçanın yapılmasını sağlayacak vasıtaya maça sandığı denir. Maça sandıklarının iç boşluğu maçanın şeklini verecektir. Genel olarak tahtadan yapılan maça sandıklarında da, modellerin yapımında şekil korunması bakımından aynı şartlar mevcut olacaktır. Bunun dışında dayanımı yükseltmek için döküm veya talaş kaldırma yolu ile metalsel malzemelerde, örneğin alüminyumdan maça sandıklar yapılır. KALIP MALZEMESİ: Bir malzemenin kullanma yerine bazı özelliklere sahip olması beklenir. Kalıp malzemesinde beklenen başlıca özellikler şunlardır. a- Kolay şekil alma ve şeklini koruma, b- Dayanım özelliği, c- Gaz geçirgenliği, d- Isıya dayanımlılık, e- Maliyet yani ucuzluk, KALIP KUMU: Ufak taneli, ergime ısısı yüksek ve içerisinde bağlayıcı eleman kil(Yapıştırıcı etki yapar.) bulunan kuvars kumu (Kalıp tekniğinin gerektirdiği birçok şartı yerine getirir.) karışımına Kalıp kumu denir.Kalıp kumu ediliş şekline göre ikiye ayırmak mümkündür. *Doğal kalıp kumu, *Sentetik kalıp kumu, Doğal Kalıp Kumu: Tabiatta kum, kil ve diğer yabancı elemanların karışımı olarak bulunur.İçinde bulunan kireç ve demir oksit miktarının toplamının kum miktarına göre belirli bir oranı aşmaması gerekir.Bu oran %5’ ten fazla olmamalıdır. Sentetik Kum: İsten... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.