abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders mrp sulandırma deniz nedir alet etmek intranet ekstranet hicret betimleme çeşitleri ekmek tüketimi anadolu selçuklu devleti kronolojisi birinci derece bilinmeyen denklemler fırsattan istifade etmek mustafa kemal çocukluk anıları cumhuriyet döneminde dil mahla ne demek meyve isimleri bir an önce bina dış görünüş 19 mayıs gençlik bayramı helezon tasarım söylemek bilgisayar ağları kinci fiiliyat para pul levazımcı kimyasal denklemlerin denkleştirilmesi ege ve marmara denizinin olusumu termometreler eylül kitap özeti erozyon ve erozyondan korunma insan haklarıyla ilgili özel günler bisiklet olimpiyat naçizane enerji kuvvet 2. yeniciler gözü su içmemek ala geyik muhtarlık okul öncesi bilgisayar destekli eğitim istanbul fethi resimleri başarılı insanların hikayeleri ittisal 29 ekim yazısı karışık problemler dinimizin toplum hakları yıldırımlı hidroliz microsoft office oyuncu tay tay seymen evci macella boğazı atom bombası eczacıbaşı heybeli ada tasnifleme akdeniz ülkeleri gerçi selâmlaşma çiçek hastalığı ücret yönetimi gördes derisi dikenliler öğretmenler kurulu toplantı tutanakları astropikal 4. ve 5. sınıf fizik konuları satış elemanı ve müşteri pazarlama tez konusu san yarım ağız kükürt dioksit türkiyenin jeopolitik hakkı hinterland atatürk marşları hücrenin yapısı ve özelikleri düz ayna doku televizyonu kim buldu Allah dağına göre kar verir susamak takriben akşamcı pazarlama tanımı tam değer ulaşım faaliyete dayalı maliyetleme atatürkün kadın hakları sadır olmak deniz taşımacılığı maç maç tekerlemeler gıda emulsiyonları gök fiziği sarı göl oğul vermek sporda performans bilim dalı .le ilğili araştırmalar


DÖKÜM YOLU İLE ŞEKİLLENDİRME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 13094 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Döküm Yolu İle Şekillendirme Döküm yolu ile şekillendirmede, malzemelerin fiziksel durumlarının değiştirilmesin- den, yani katı durumundan sıvı durumuna ve tekrar sıvı durumundan katı durumuna geçmek suretiyle faydalanılır. Bu arada yapımı düşünülen parçanın dış ve iç şeklini verecek bir kap veya kalıp hazır- lanacak ve sıvı hale sokulan malzeme bu kalıp içerisine boşaltılarak tekrar katılaştırılacaktır. Katılaşan bu parçanın adı geçen bu kalıptan alınması veya çıkarılması ile işlem tamamlana- caktır. Döküm Tekniğinde Aşağıdaki İşlemler Bulunacaktır: A- Kalıplama işlemi B- Ergitme veya eritme işlemi C- Döküm işlemi D- Bitirme işlemi Bütün bu işlemler birbirine bağlı olacak ve bazı ana bilgilere dayanacaktır. Döküm yolu ile şekillendirme en çok metal ve metal alaşımlarına uygulanmakta ve fiziksel durum değişmesi gene en çok ısı etkisiyle ergitmek suretiyle sağlanmaktadır. Döküm İçin Kullanılacak araçlar • Kalıp: Parçanın şeklini veren ve sıvı malzemenin içinde katılaştığı kaba denir.Kalıbın hazır- lanması dökülecek parçanın malzemesine, şekline ve döküm tekniğinin gerekli şartlarına bağlıdır, bu şartlara göre düzenlenmelidir. Parçanın iç ve dış şekillerinin korunması ve dolayısıyla iç şekillendirme için döküm dışı işlemlerden imkan elverdikçe sakınılması gerekir. Bu bakımdan kalıp sadece parçanın dış şeklini veren bir kaptan ibaret olmayıp, iç şeklini de veren vasıta olacaktır. Böylece parçanın dış şeklini veren kaba dış kalıp denir. Buna karşın parçanın içindeki boşlukların yarayan dolgu parçasına veya parçalarına iç kalıp veya maça denir. MAÇA SANDIĞI: Dökülecek parçanın iç şeklini verecek maçanın yapılmasını sağlayacak vasıtaya maça sandığı denir. Maça sandıklarının iç boşluğu maçanın şeklini verecektir. Genel olarak tahtadan yapılan maça sandıklarında da, modellerin yapımında şekil korunması bakımından aynı şartlar mevcut olacaktır. Bunun dışında dayanımı yükseltmek için döküm veya talaş kaldırma yolu ile metalsel malzemelerde, örneğin alüminyumdan maça sandıklar yapılır. KALIP MALZEMESİ: Bir malzemenin kullanma yerine bazı özelliklere sahip olması beklenir. Kalıp malzemesinde beklenen başlıca özellikler şunlardır. a- Kolay şekil alma ve şeklini koruma, b- Dayanım özelliği, c- Gaz geçirgenliği, d- Isıya dayanımlılık, e- Maliyet yani ucuzluk, KALIP KUMU: Ufak taneli, ergime ısısı yüksek ve içerisinde bağlayıcı eleman kil(Yapıştırıcı etki yapar.) bulunan kuvars kumu (Kalıp tekniğinin gerektirdiği birçok şartı yerine getirir.) karışımına Kalıp kumu denir.Kalıp kumu ediliş şekline göre ikiye ayırmak mümkündür. *Doğal kalıp kumu, *Sentetik kalıp kumu, Doğal Kalıp Kumu: Tabiatta kum, kil ve diğer yabancı elemanların karışımı olarak bulunur.İçinde bulunan kireç ve demir oksit miktarının toplamının kum miktarına göre belirli bir oranı aşmaması gerekir.Bu oran %5’ ten fazla olmamalıdır. Sentetik Kum: İsten... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.