abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders political science polemik ben büyüyünce süsleniş Süheyl tonun kullanım alanları halk ağzı yeni şehirde bir öğle vakti çocuk programları romanın özellikleri doru yüceltmek aluminyum mimari dişçi saffet vurun kahpeye ödevi dünya ticaret örgütü faydaları hararet homeostasi rekreasyon egıtımı Akdeniz humması balık sinir sistemi mermerşahi dörtnal sıkım sual etmek yıldızsı denetimde önemlilik ve risk okşamak ihracatın ülke ekonomisine katkıları iç denge ölüm oranı mastarla yüzey kontrolü skorboard peryodik cetvel özleyiş öncel eski ve yeni ölçü araçları sınıfsız ağaçlar gök kır ressamlar ve resim sergileri binbaşılık john steinbeck bitmeyen kavga buyuk selcuklu devletının dagılısı bitkilerin büyümesi hayretle sal yarışı atatürk ün çocukluğu ıı.dünya savaşı sonrası türkiye bilgisayar staj dosyası şuursuzluk kan tutmak toprak erozyonu nuri erba rıemann integrali doğal maddeler mil ve göbek ceyhan nehri köprü ayşe kulin karış otokar toprak ana kitap özeti ilikleme rol yapmak saçaklı gülmece oto motor tanecik kan akçesi dinamik konya yurtlar girdi seyfi baba tein diriltici nasreddin hoca fıkraları dil kultur iliskisi sosyal ve ekonomik haklar bilgi türleri işi aksi gitmek danielle steel balık pulluluk hastalığı palikarya atatürk kadın hakları sözleri idarenin sorumluluğu ilk yardım müdahalesi oh çekmek done stochastic Çingen izin çıkmak girilmek fen bi eksik deve döşlü katır gibi tarihi olayların dile etkileri düzgün çokgen prizmalar


DÖKÜM YOLU İLE ŞEKİLLENDİRME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 13094 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Döküm Yolu İle Şekillendirme Döküm yolu ile şekillendirmede, malzemelerin fiziksel durumlarının değiştirilmesin- den, yani katı durumundan sıvı durumuna ve tekrar sıvı durumundan katı durumuna geçmek suretiyle faydalanılır. Bu arada yapımı düşünülen parçanın dış ve iç şeklini verecek bir kap veya kalıp hazır- lanacak ve sıvı hale sokulan malzeme bu kalıp içerisine boşaltılarak tekrar katılaştırılacaktır. Katılaşan bu parçanın adı geçen bu kalıptan alınması veya çıkarılması ile işlem tamamlana- caktır. Döküm Tekniğinde Aşağıdaki İşlemler Bulunacaktır: A- Kalıplama işlemi B- Ergitme veya eritme işlemi C- Döküm işlemi D- Bitirme işlemi Bütün bu işlemler birbirine bağlı olacak ve bazı ana bilgilere dayanacaktır. Döküm yolu ile şekillendirme en çok metal ve metal alaşımlarına uygulanmakta ve fiziksel durum değişmesi gene en çok ısı etkisiyle ergitmek suretiyle sağlanmaktadır. Döküm İçin Kullanılacak araçlar • Kalıp: Parçanın şeklini veren ve sıvı malzemenin içinde katılaştığı kaba denir.Kalıbın hazır- lanması dökülecek parçanın malzemesine, şekline ve döküm tekniğinin gerekli şartlarına bağlıdır, bu şartlara göre düzenlenmelidir. Parçanın iç ve dış şekillerinin korunması ve dolayısıyla iç şekillendirme için döküm dışı işlemlerden imkan elverdikçe sakınılması gerekir. Bu bakımdan kalıp sadece parçanın dış şeklini veren bir kaptan ibaret olmayıp, iç şeklini de veren vasıta olacaktır. Böylece parçanın dış şeklini veren kaba dış kalıp denir. Buna karşın parçanın içindeki boşlukların yarayan dolgu parçasına veya parçalarına iç kalıp veya maça denir. MAÇA SANDIĞI: Dökülecek parçanın iç şeklini verecek maçanın yapılmasını sağlayacak vasıtaya maça sandığı denir. Maça sandıklarının iç boşluğu maçanın şeklini verecektir. Genel olarak tahtadan yapılan maça sandıklarında da, modellerin yapımında şekil korunması bakımından aynı şartlar mevcut olacaktır. Bunun dışında dayanımı yükseltmek için döküm veya talaş kaldırma yolu ile metalsel malzemelerde, örneğin alüminyumdan maça sandıklar yapılır. KALIP MALZEMESİ: Bir malzemenin kullanma yerine bazı özelliklere sahip olması beklenir. Kalıp malzemesinde beklenen başlıca özellikler şunlardır. a- Kolay şekil alma ve şeklini koruma, b- Dayanım özelliği, c- Gaz geçirgenliği, d- Isıya dayanımlılık, e- Maliyet yani ucuzluk, KALIP KUMU: Ufak taneli, ergime ısısı yüksek ve içerisinde bağlayıcı eleman kil(Yapıştırıcı etki yapar.) bulunan kuvars kumu (Kalıp tekniğinin gerektirdiği birçok şartı yerine getirir.) karışımına Kalıp kumu denir.Kalıp kumu ediliş şekline göre ikiye ayırmak mümkündür. *Doğal kalıp kumu, *Sentetik kalıp kumu, Doğal Kalıp Kumu: Tabiatta kum, kil ve diğer yabancı elemanların karışımı olarak bulunur.İçinde bulunan kireç ve demir oksit miktarının toplamının kum miktarına göre belirli bir oranı aşmaması gerekir.Bu oran %5’ ten fazla olmamalıdır. Sentetik Kum: İsten... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.