abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders staj defterine konvert dizin tasarımcı modern sayıların doğuşu eksilmek sigortacı partisyon topraklardan yararlanma yeni şehirde bir öğle vakti görsel bilgi kaynakları tor kaynagı sefaret tahkik senetler semai stant aşık veysel in kişisel özellikleri kebap sedir cpr eziyetli hava basıncı ve ölçülmesi cahil gülistan öylelikle kutsal kefen binlik amper alet bileme bisiklet çeşitleri balik fiyatlarindaki artis diş diş işe başlama bilançosu elementlerin simgeleri maaş yazısı kanal tornalama zararı yok ilk yardım müdahalesi hidrojen enerjisi ahşap yapı menşur takma kol maliye denetim seramik çamuru kelik sesin bir saniyede hızlı lise 1 matematik konu mantık stok değerleme yöntemleri cimri moliere özet dpy sonucu rfıd 1.sınıf testi korona iletkeni osmanlı ordusu etimolog golg diskur mendirek yatağa bağlamak fizyolojik psikoloji ok atmak istatistik formülleri 1. mahmut ıslahatları başkent şiir turkish traditional çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri toplumsal barış ve uzlaşma saat çiçeği yusufcuk yusuf 10 kasım dil anlatımı kadercilik milletvekilinin gorevleri espiyon tehlikesiz pınar jeneratörlerin yapısı doktorluk sınıf tofaş ayakçı mor karaman yurdumuzla ilgili şiirler kuranı kerim kaplamalar ürün yaşam eğrisi sonuçsuz programlama dili doğalgaz hesaplamaları çirkefli çağırılma ab uyum süreci koşuk,sagu akşamdan atatürk akıl ve bilim yıldızsı


HORMONAL DÜZENLEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131228 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HORMONAL DÜZENLEME

Sistemli canlılarda organ ve dokuların fizyolojik aktivite bütünlüğü ile sitemler arasında işbirliğini sağlayan düzenleyici maddelere hormon denir. Ancak her düzenleyici madde hormon değildir.Mesela; Kandaki CO2 konsantrasyonu; beyinde solunum merkezini uyarır. Ancak CO2 bir hormon değildir.
Hormonlar sistemli canlılarda özellikle organ ve dokular arası işbirliğini sağlayan mesaj taşıyıcılardır. Bitkilerde dokular arasında haberleşme hormonlarla yapılmaktadır. Hayvanlarda ise dokular ve organlar arası haberleşme başlıca iki sistem ile yapılır. Bunlardan birisi sinir sistemidir. Diğer is hormonla sistemdir. Hayvanlarda canlılık olaylarının kontrol, devamlılığı ve fizyolojik bütünlüğü sinir ve hormonal sistemin birlikte çalışmasıyla sağlanmaktadır.
Hormonlar organizmalarda belirli bezlerden salgılanır. Bu bezlere endokrin bezler denir. Ancak hayvanlarda sinir hücrelerinin uç kısmından da hormonal aktiviteye sahip dopamin, histamin, asetil colin gibi maddeler salgılamaktadır. Dolayısıyla hormonlar sadece endokrin bezlerden salgılanmaz. Bitkilerde hormonlar belirli bölgedeki hücrelerden salgılanır. Salgılana hormonlar değişik doku ve organlara taşınarak gittiği bölgede etkili olur. Gerek endokrin bezlerden, gerekse sinir hücrelerinin uç kısmıyla, bitkilerin özel hücrelerinden salgılanan hormonlar, salgılandığı dokuda değil hedef dokularda; görev yapar. Hormonlar hedef dokularda büyümeyi farklılaşmayı, yaraların tamirini, hücre zarından madde alışverişini, organizmadaki sıvıların pH’ını ve osmotik basıncını düzenleyen doğal organik maddelerdir.

BİTKİSEL HORMONLAR

Bitkisel hormonlar hücre metabolizması üzerinde son derece etkindir (az miktarda dahi olsa). Bitkisel hormonlar hayvansal hormonlarda olduğu gibi sentezlendikleri bölgeden az veya çok uzak bölgeden az veya çok uzak bölgede etkili olurlar.
Bitki hormonları; öncelikler aktif büyüme gösteren dokularda, kök ve gövde uçlarında bulunan büyüme noktalarındaki meristematik dokularda meydana gelir.
Bitkisel hormonların bitkilere ait farklı bölgelerde meydana getirdikleri etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
1) Bitkinin büyüme bölgesinde boyuna uzamayı sağlar.
2) Yeni köklerin, özellikle yan köklerin oluşumunu sağlar.
3) Çiçek kısımlarından çiçek ve meyve oluşumunu hızlandırır.
4) Kambiyumda hücre bölünmesini hızlandırır.
5) Yan tomurcukların gelişimini durdurur.
6) Absisyon tabakalarının oluşumuna engel olur.(Absisyon tabakası: Yaprakların dökülmesi esnasında yaprak sapında oluşan mantar dokusu=
Bitkisel hormonlar doğal organik maddelerdir. Bu maddelerden bilinenleri oksinler, giberellinler, sitkininler, absisik asit ve etilen sayılabilir.
a) Oksinler: Bitkilerde en etkin büyüme gerçekleştiren hormondur. Ancak oksinler bu etkiyi diğer hormonlarla beraber gerçekleştirirler. Oksinler meristematik hücrelerde bölünme, hücre ve doku farklılaşması gibi ol...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.