abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hidrolik dinamometre harf dallı cumhuriyet ilkesi 2. murad siyasi olaylar 10. sınıf ingilizce beşleme sismograf çok lineer cebir stresli paranın önemi geometrik cisimlerin özellikleri illüzyonist merbut bilimin temel işlevleri nelerdir merkezcilik müddei pazarlama staj örneği turnike nedir türkiye ekonomisini etkileyen etmenler tam gün bitki ve hayvan hücreleri arasındaki fark dünyada açlık savaş ve eğitim asimtotik diş protez taktırma kalpazan saya tebliğ kavuniçi basın tarihi, türk madde başı hook helico çiğ börek bilinmeyen osmanlı banka genel yetenek sınavı bozkurtlar nuranî reşat nuri elektrik tesisat ses üretimi güz 19. yüzyıl osmanlı iktisadi bilgisayarın zaman içindeki gelişimi dervişçe ebob devlet denetleme kurumu beyin resmi edinilme gıda kurutma epidemi uyanık paralel ve seri devreler tokalaşmak talasli sekil verme anaokulu proje teknoloji faydaları vitamin eksikliğinden ortaya çıkan hastalıklar hatır almak mıs kârlı müsadere grafik hacivat hayatı boş konuşmamak deniz taşımacılığı galeta unu anatomi boşluğu saat anlatmaya dayalı edebi metinler yasalı tarih dersinin önemi ihracat sorunları bayatlama burçak metal kaynak cesitleri af hizmet sektörü 13. ve 18. yy şiir köfteci arş uzunluk ve ağırlık birimleri içme sütü david beckham temrin aşıcı burkulmalar vatandaşlık askeri güç sosyal güvenlik reformu sac ekmeği alternatif matematik pozitif doğal sayı bölenleri dinleme büyük günahlar topu atmak ssk bağkur emekli sandığı kaygılı dille ilgili özdeyiş


HORMONAL DÜZENLEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131228 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HORMONAL DÜZENLEME

Sistemli canlılarda organ ve dokuların fizyolojik aktivite bütünlüğü ile sitemler arasında işbirliğini sağlayan düzenleyici maddelere hormon denir. Ancak her düzenleyici madde hormon değildir.Mesela; Kandaki CO2 konsantrasyonu; beyinde solunum merkezini uyarır. Ancak CO2 bir hormon değildir.
Hormonlar sistemli canlılarda özellikle organ ve dokular arası işbirliğini sağlayan mesaj taşıyıcılardır. Bitkilerde dokular arasında haberleşme hormonlarla yapılmaktadır. Hayvanlarda ise dokular ve organlar arası haberleşme başlıca iki sistem ile yapılır. Bunlardan birisi sinir sistemidir. Diğer is hormonla sistemdir. Hayvanlarda canlılık olaylarının kontrol, devamlılığı ve fizyolojik bütünlüğü sinir ve hormonal sistemin birlikte çalışmasıyla sağlanmaktadır.
Hormonlar organizmalarda belirli bezlerden salgılanır. Bu bezlere endokrin bezler denir. Ancak hayvanlarda sinir hücrelerinin uç kısmından da hormonal aktiviteye sahip dopamin, histamin, asetil colin gibi maddeler salgılamaktadır. Dolayısıyla hormonlar sadece endokrin bezlerden salgılanmaz. Bitkilerde hormonlar belirli bölgedeki hücrelerden salgılanır. Salgılana hormonlar değişik doku ve organlara taşınarak gittiği bölgede etkili olur. Gerek endokrin bezlerden, gerekse sinir hücrelerinin uç kısmıyla, bitkilerin özel hücrelerinden salgılanan hormonlar, salgılandığı dokuda değil hedef dokularda; görev yapar. Hormonlar hedef dokularda büyümeyi farklılaşmayı, yaraların tamirini, hücre zarından madde alışverişini, organizmadaki sıvıların pH’ını ve osmotik basıncını düzenleyen doğal organik maddelerdir.

BİTKİSEL HORMONLAR

Bitkisel hormonlar hücre metabolizması üzerinde son derece etkindir (az miktarda dahi olsa). Bitkisel hormonlar hayvansal hormonlarda olduğu gibi sentezlendikleri bölgeden az veya çok uzak bölgeden az veya çok uzak bölgede etkili olurlar.
Bitki hormonları; öncelikler aktif büyüme gösteren dokularda, kök ve gövde uçlarında bulunan büyüme noktalarındaki meristematik dokularda meydana gelir.
Bitkisel hormonların bitkilere ait farklı bölgelerde meydana getirdikleri etkileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
1) Bitkinin büyüme bölgesinde boyuna uzamayı sağlar.
2) Yeni köklerin, özellikle yan köklerin oluşumunu sağlar.
3) Çiçek kısımlarından çiçek ve meyve oluşumunu hızlandırır.
4) Kambiyumda hücre bölünmesini hızlandırır.
5) Yan tomurcukların gelişimini durdurur.
6) Absisyon tabakalarının oluşumuna engel olur.(Absisyon tabakası: Yaprakların dökülmesi esnasında yaprak sapında oluşan mantar dokusu=
Bitkisel hormonlar doğal organik maddelerdir. Bu maddelerden bilinenleri oksinler, giberellinler, sitkininler, absisik asit ve etilen sayılabilir.
a) Oksinler: Bitkilerde en etkin büyüme gerçekleştiren hormondur. Ancak oksinler bu etkiyi diğer hormonlarla beraber gerçekleştirirler. Oksinler meristematik hücrelerde bölünme, hücre ve doku farklılaşması gibi ol...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.