abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders grazür karo atasozlerinin anlamlari 5. sınıf test çözme Babaî atp işletme hesap özeti yüzey toleransları bahtiyar erişme onarımcı ölçü aletleri resimleri 2. dünya savası ve sonucları oklit ırregular verbs dizim dizim motivasyon iş makinaları bakım ve onarımı eskimek gerçek dışı süper çimento son görev atmaca 1974 petrol krizi panda fluidsim prostat otizim agaç türleri kuvvet ve ağırlık iklim diyagramı ayak topu benzeşme abece avrupa tarım sektörü 1982 öys pazarlamacı ayasofya türkiyenin stratejik konumu değer problemi çürükçül bakteriler giriş kartı organ nakli delicesine seviliş çığ din anlayışı saklambaç baba ve piç cep takvimi matematiğin tarihçesi geri dönüşümlü maddeler perde arkası barbaros hayrettın paşa hayatı kentlerde kalkınma tecerrüt kambiyo servisi eş biçimli alabanda futbol antrenmanları ilk icatlar osmanlida rekabet saldırış müsakkafat 13.- 14. yy da anadolu da siyasi ve sosyal olaylar gök kutbu sakıp sabancı 2. mahmut döneminde yapılan yenilikler sanal yerel saat nedir ekinci tacir olma şartları 445 tohumsuz bitkiler bence lamba yı kım buldu ve ne zaman belediye otomasyonu cengiz han politikacı 1.dünya fonksiyonlar soru peren yağışsız camın kullanıldığı yerler havuzlari taklak taptaze dutluk soya şufa torna tezgahı nedir çay metaryalizm türkiyede gelir dağılımı okul deneyimi ıı saçmak atatürkün öğrenim hayatı 1980-1990 turkiye açık öğretim çıkmiş sorular siroko


ATOM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 13134 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HAVA, SU, DAĞLAR, HAYVANLAR, BİTKİLER, VÜCUDUNUZ, OTURDUĞUNUZ KOLTUK, KISACASI EN AĞIRINDAN EN HAFİFİNE KADAR GÖRDÜĞÜNÜZ, DOKUNDUĞUNUZ, HİSSETTİĞİNİZ HER ŞEY ATOMLARDAN MEYDANA GELMİŞTİR. ELİNİZDE TUTTUĞUNUZ KİTABIN HER BİR SAYFASI MİLYARLARCA ATOMDAN OLUŞUR. ATOMLAR ÖYLE KÜÇÜK PARÇACIKLARDIR Kİ, EN GÜÇLÜ MİKROSKOPLARLA DAHİ BİR TANESİNİ GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. BİR ATOMUN ÇAPI ANCAK MİLİMETRENİN MİLYONDA BİRİ KADARDIR. BU KÜÇÜKLÜĞÜ BİR İNSANIN GÖZÜNDE CANLANDIRMASI PEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. O YÜZDEN BUNU BİR ÖRNEKLE AÇIKLAMAYA ÇALIŞALIM: ELİNİZDE BİR ANAHTAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN. KUŞKUSUZ BU ANAHTARIN İÇİNDEKİ ATOMLARI GÖREBİLMENİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. ATOMLARI MUTLAKA GÖRMEK İSTİYORUM DİYORSANIZ, ELİNİZDEKİ ANAHTARI DÜNYANIN BOYUTLARINA GETİRMENİZ GEREKECEKTİR. ELİNİZDEKİ ANAHTAR DÜNYA BOYUTUNDA BÜYÜRSE, İŞTE O ZAMAN ANAHTARIN İÇİNDEKİ HER BİR ATOM BİR KİRAZ BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞIR VE SİZ DE ONLARI GÖREBİLİRSİNİZ.13 YİNE BU KÜÇÜKLÜĞÜ KAVRAYABİLMEK VE HER YERİN NASIL ATOMLARLA DOLU OLDUĞUNU GÖREBİLMEK İÇİN BİR ÖRNEK DAHA VERELİM: TEK BİR TUZ TANESİNİN TÜM ATOMLARINI SAYMAK İSTEDİĞİMİZİ DÜŞÜNELİM. SANİYEDE BİR MİLYAR (1.000.000.000) TANE SAYACAK KADAR HIZLI OLDUĞUMUZU DA VARSAYALIM. BU DİKKATE DEĞER BECERİYE KARŞIN, BU UFACIK TUZ TANESİ İÇİNDEKİ ATOM SAYISINI TAM OLARAK TESBİT EDEBİLMEK İÇİN BEŞYÜZ YILDAN FAZLA BİR ZAMANA İHTİYACIMIZ OLACAKTIR.14 PEKİ BU KADAR KÜÇÜK BİR YAPININ İÇİNDE NE VARDIR? BU DERECE KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN ATOMUN İÇİNDE EVRENDE GÖRDÜĞÜMÜZ SİSTEMLE KIYASLANABİLECEK KADAR KUSURSUZ, EŞSİZ VE KOMPLEKS BİR SİSTEM BULUNMAKTADIR. HER ATOM, BİR ÇEKİRDEK VE ÇEKİRDEĞİN ÇOK UZAĞINDAKİ YÖRÜNGELERDE DÖNÜP-DOLAŞAN ELEKTRONLARDAN OLUŞMUŞTUR. ÇEKİRDEĞİN İÇİNDE İSE PROTON VE NÖTRON İSMİ VERİLEN BAŞKA PARÇACIKLAR VARDIR. BU BÖLÜMDE, CANLI-CANSIZ HER ŞEYİN TEMELİNİ OLUŞTURAN ATOMUN OLAĞANÜSTÜ YAPISINI VE ATOMLARIN NASIL BİRLEŞEREK MOLEKÜLLERİ, DOLAYISIYLA MADDEYİ OLUŞTURDUĞUNU İNCELEYECEĞİZ. ÇEKİRDEKTE SAKLI GÜÇ ÇEKİRDEK, ATOMUN TAM MERKEZİNDE BULUNMAKTADIR VE ATOMUN NİTELİĞİNE GÖRE BELİRLİ SAYILARDA PROTON VE NÖTRONDAN OLUŞMUŞTUR. ÇEKİRDEĞİN YARIÇAPI, ATOMUN YARIÇAPININ ONBİNDE BİRİ KADARDIR. RAKAM OLARAK VERİRSEK; ATOMUN YARIÇAPI 10-8 (0,00000001) CM, ÇEKİRDEĞİN YARIÇAPI İSE 10-12 (0,000000000001) CM KADARDIR. DOLAYISIYLA ÇEKİRDEĞİN HACMİ, ATOMUN HACMİNİN 10 MİLYARDA BİRİ EDER. ÇEKİRDEK, PROTON VE ELEKTRONLARDAN OLUŞAN ATOMUN HER PARÇASINI ÜÇLÜ BİR KUARK GRUBU MEYDANA GETİRİR. ÜÇLÜ KUARK GRUBU VE MERKEZİNDE BULUNAN İPLİKÇİKLER. BU BÜYÜKLÜĞÜ (DAHA DOĞRUSU KÜÇÜKLÜĞÜ) YİNE GÖZÜMÜZDE CANLANDIRAMAYACAĞIMIZA GÖRE, KİRAZ ÖRNEĞİMİZDEN DEVAM EDEBİLİRİZ. BİRAZ ÖNCE BAHSETTİĞİMİZ GİBİ ELİNİZDEKİ ANAHTARI DÜNYA BOYUTLARINA GETİRDİĞİNİZDE ORTAYA ÇIKAN KİRAZ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ATOMLARIN İÇİNDE ÇEKİRDEĞİ ARAYALIM. AMA BU ARAYIŞ BOŞUNADIR, ÇÜNKÜ BÖYLE BİR ÖLÇEKTE BİLE ÇOK DAHA KÜÇÜK OLAN ÇEKİRDEĞİ GÖZLEMLEME OLANAĞIMIZ KESİNLİKLE YOKTUR. GERÇEKTEN BİR ŞEY GÖREBİLME... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.