abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders günlük düzenleme matematiğe katkıda bulunanlar ilbay şad olmak göçeri kas ve iskelet bahçıvanlı meses derince huygens prensibi iskonto ve iskonto hesapları 4. sınıf testleri almanca yazma müdafaaname teleke gidi aynî karartma eski ölçme araçlari üzülmek kıl ı supposed iletkenler ve yalıtkanlar kar yagısı gelir ve ikame etkisi anayasa değişiklikleri eski çarıklar tiyatro oyunu devletlerin spor oyunları ala gün bilgisayar staj bilgi piyesler seramik grazür esnaflık local ve import türkiye iklimler aile dostu genel kadın doga nedir model ve kalıp uygulamaları gül ile bülbül sorumluluk muhasebesi çatı çeşitleri argonot iç anadolu bölgesi bitki örtüsü marmara destanları tescilli izcilik çam ağacı fol dilin kemiği yok sinsilik eylülün özeti cumhuriyet dönemi ressamları otlakçı geometri test gaz kontrolü asit bazların günlük hayatta kullanım alanları programlama dili kapıcılık amirallik cek nedir necaset present eşitçilik kastanyet yeniden yedekli ı can not innovation atatürkün milli mücadelede çömez devimsiz ilk icatlar hızlandırma şanslılık edebi metinler banklar purchasing power parity genelge sinav sonuclari hani ya şekersiz oligapol sıralatmak süthane 6,sınıf 12 mart istiklal marşının kabulü programı halt etmek tenseler mevlananın felsefesi hilkaten dünyadaki iklim cesitleri firik ahir zaman bursa anadolu lisesi ağaç küpesi çıkarılma elma gibi sonsuzluk sessiz büyür. yerleşme ve seyahat hakkı


ALBERT EINSTEIN


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131637 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Albert EINSTEIN
Alman asıllı ABD’li fizikçi(Ulm 1879-Princeton 1955).Din-
dar olmayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu.Münih Lisesi’nde pek
parlak olmayan bir ortaöğrenimden sonra 1896’da Zürich Politeknik
Enstitüsü’ne girdi.Burada da devamsız bir öğrenci oldu,akademik bir
başarı kazanamadı ;ne var ki,18 yaşında,en büyük bilginlerin(Helmholtz,
Maxwell...)yazılarını ve Erns Mach’ın yapıtlarını okudu.1902’de İsviç-
re vatandaşlığına geçti;Bern Fedarel Patent Dairesinde bir iş buldu.
Bu basit görevin sağladığı boş zamanlarda düzenli olarak bilimsel
gazeteleri okudu ve çağdaş fizikte baş gösteren büyük sorunlar üzerine
düşündü.1905’de Alman bilim dergisi Annalender Physik’te 5 inceleme
yayınladı;Überdie von der molekularkinetischen Theorie der Warme ge-
forderte Bewegung von in ruhenden Flüssigkeiting Suspendierten
Teilchen(Molekül boyutlarının yeni bir belirmesi);Über einen die Erze-
Ugung und Verwandlung des Lichtes betreffenden heuristischen Gesi-
chtspunkt(Işığın dönüşüm ve üretimini içeren bulgulayıcı bir bakış
açısı üzerine);Zur Theory der Brownschen Bewugung(Brown devrimi ü-
zerine);Zur Elektrodynamik bewegter Körper(Devinencisimlerin
elektrodinamiği üzerine);Bir cismin eylemsizliği,içerdiği enerjiye bağlı
mıdır?
Bunlardan birincisini,1905’te Zürich Üniversitesi’ne tez olarak sundu.Einstein’ın bile “çok devrimci” olarak nitelendirdiği ikinci yazıda ışılelektrik etkinin incelenmesinden ve Max Planck’ın enerji kuvantumları üzerine çalışmalarından yola çıkarak,daha sonra “foton” adı verilen maddenin varlığı açıklanıyordu.Bu yazı kuvantum kuramının da kökenini oluşturur.3.inceleme olasılık hesabını Brown devininine uygulayıp bunun kuramını açıkladı.Bu incelemelerin en ünlüsü olan 4. yazıdaysa Einstein şaşkınlık verici özlü bir anlatımla,yüzyılbaşı fiziğinin en önemli buluşlarından birini açıkladı:sınırlı görelilik, Einstein burada Maxwell elektrodinamiğiyle Galilei’nin açıkladığı görelilik ilkesi arasındaki görünür bağdaşmazlığına, bu kuramlardan birini yada diğerini değiştirerek değil,tersine bunları “sıkıca ve sistemli olarak koruyup” fiziksel ve zaman kavramlarını yeniden gözden geçirerek bir çözüm buluna-bileceğini ortaya koydu.5. inceleme bir öncekinin doğal sonucudur.Burada da, Einstein kütle ve enerji arasındaki eşdeğerlik konusunda yeni bir görüş geliştirdi.Ve ünlü E=mc2 formülüne yer verdi.Bu bildiriler basıldıkları yıl dikkati çekmedilersede, büyük bir hızla dönemin en önemli fizikçilerini,özelliklede Planck, Lorentz ve Minkowski’nin ilgisini uyandırdı.Einstein ışılelektrik etkinin incelenmesine katkılarından dolayı(halen tartışılan görelilik kuramı nedeniyle değil)1921 Nobel fizik ödülü’nü aldı.
Einstein “yalnız bir gezgin gibi yaşadı.1909 da biraz zorlukla Zürich Üniversitesi’ne atandıysada bu gö...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.