abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders lazer sogutma tescilli ömer seyfettin ve eserleri özel konumun sonuçları hristiyanlık ac motor milletvekili seçilebilmek için kalpazan materyal geliştirme kırılma kanunları vizyon misyon sepetli charter asistan eXcelde formül aöf sınav soruları sıvanma siir cesitleri relik ve endemik bitkiler yoğ dil ile ilgili atasözleri paketlenme sosyolojik eleştiri rehbersiz içkin edebiyata önemi soğuk cam nasıl yapılır alacak yapıntı fuzuli şikayetname öğlen divan-ı hikmet bütçe verileri atırım fonları guvaj boya kopek ilim adamı tanınmış köken bakımından dil aileleri prosestat taraf vitrin bazların genel özellikleri asra bedel sazlı fransız sineması anaokulu ögretmenligi teknoloji yararları 3. sınıf planları turkiye haritası kenar ortay teoremi erkek fiş bunalım farksızlık sagar tepkinlik muaşaka denizcilik örgütü genç osman türküsü distilasyon sıkışık kahramanlik resimleri üstün gıda mürebbi cumhuriyet çocuğu hakimiyeti milliye taksit 19.yy fransız ihtilali gerdel sarig haberleşmenin tarihçesi cumhurıyet ve ataturk konulu kompozısyon optimal sermaye yapısı durdurulma kılıç oyunu kuşkucu 7 sınıf matematik soruları guguklu al basmak kaynak kişi mink yakınçağ tarihi frengi korsanlık açık hava basıncı nedir kuşyemi hürrem sultan işletmelerde uyum mobilya 1975 cinsel serim 5 duyu organları tevhid-i tedrisat kanunu hizmetli basit faiz hesaplamaları ozdeslikler destan gibi gönül hanım romanının özeti


ALBERT EINSTEIN


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131637 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Albert EINSTEIN
Alman asıllı ABD’li fizikçi(Ulm 1879-Princeton 1955).Din-
dar olmayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu.Münih Lisesi’nde pek
parlak olmayan bir ortaöğrenimden sonra 1896’da Zürich Politeknik
Enstitüsü’ne girdi.Burada da devamsız bir öğrenci oldu,akademik bir
başarı kazanamadı ;ne var ki,18 yaşında,en büyük bilginlerin(Helmholtz,
Maxwell...)yazılarını ve Erns Mach’ın yapıtlarını okudu.1902’de İsviç-
re vatandaşlığına geçti;Bern Fedarel Patent Dairesinde bir iş buldu.
Bu basit görevin sağladığı boş zamanlarda düzenli olarak bilimsel
gazeteleri okudu ve çağdaş fizikte baş gösteren büyük sorunlar üzerine
düşündü.1905’de Alman bilim dergisi Annalender Physik’te 5 inceleme
yayınladı;Überdie von der molekularkinetischen Theorie der Warme ge-
forderte Bewegung von in ruhenden Flüssigkeiting Suspendierten
Teilchen(Molekül boyutlarının yeni bir belirmesi);Über einen die Erze-
Ugung und Verwandlung des Lichtes betreffenden heuristischen Gesi-
chtspunkt(Işığın dönüşüm ve üretimini içeren bulgulayıcı bir bakış
açısı üzerine);Zur Theory der Brownschen Bewugung(Brown devrimi ü-
zerine);Zur Elektrodynamik bewegter Körper(Devinencisimlerin
elektrodinamiği üzerine);Bir cismin eylemsizliği,içerdiği enerjiye bağlı
mıdır?
Bunlardan birincisini,1905’te Zürich Üniversitesi’ne tez olarak sundu.Einstein’ın bile “çok devrimci” olarak nitelendirdiği ikinci yazıda ışılelektrik etkinin incelenmesinden ve Max Planck’ın enerji kuvantumları üzerine çalışmalarından yola çıkarak,daha sonra “foton” adı verilen maddenin varlığı açıklanıyordu.Bu yazı kuvantum kuramının da kökenini oluşturur.3.inceleme olasılık hesabını Brown devininine uygulayıp bunun kuramını açıkladı.Bu incelemelerin en ünlüsü olan 4. yazıdaysa Einstein şaşkınlık verici özlü bir anlatımla,yüzyılbaşı fiziğinin en önemli buluşlarından birini açıkladı:sınırlı görelilik, Einstein burada Maxwell elektrodinamiğiyle Galilei’nin açıkladığı görelilik ilkesi arasındaki görünür bağdaşmazlığına, bu kuramlardan birini yada diğerini değiştirerek değil,tersine bunları “sıkıca ve sistemli olarak koruyup” fiziksel ve zaman kavramlarını yeniden gözden geçirerek bir çözüm buluna-bileceğini ortaya koydu.5. inceleme bir öncekinin doğal sonucudur.Burada da, Einstein kütle ve enerji arasındaki eşdeğerlik konusunda yeni bir görüş geliştirdi.Ve ünlü E=mc2 formülüne yer verdi.Bu bildiriler basıldıkları yıl dikkati çekmedilersede, büyük bir hızla dönemin en önemli fizikçilerini,özelliklede Planck, Lorentz ve Minkowski’nin ilgisini uyandırdı.Einstein ışılelektrik etkinin incelenmesine katkılarından dolayı(halen tartışılan görelilik kuramı nedeniyle değil)1921 Nobel fizik ödülü’nü aldı.
Einstein “yalnız bir gezgin gibi yaşadı.1909 da biraz zorlukla Zürich Üniversitesi’ne atandıysada bu gö...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.