abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders aşı boyası ham maddenin önemi hoşgörü ilgili sözler yadsımak halka açık şirketlerde muhasebe su akrebi hayat güzel eski mesleklerle yeni meslekler mamulün hayat seyri asılsız meyvelerin faydaları latife senkron generatörler türkiyenin ithalat ihracatı reisicumhur baki divanı açıklaması sosyal bilimleri oluşturan bilim alanları ara eleman ihtiyacı oksijen kartal inci kitap özeti 8. sınıf fen matematik öss soruları kavite bilişim projesi bakır tuzu ölüm cezası 1925 paranın dolanım hızı stok denetimi arazi kullanımı ahlaklık kavramı çin ülkesi ve bilgileri merkez açı açımlama sual açmak dış ticaret dengesi macro economics 2. mahmut döneminde yapılan yenilikler geri vites değerlerimiz 3. sınıf haberleşme tarihi ve araçları islam medeniyeti ahmet yesevinin hayatı gizli şeker dünya nimeti insanın kendi kişiliğine karşı görevleri doğrular silikleşme söz rüşveti pikaj mevlana hacı bektaş ferromagnetizma osmanli serpilme erezyondan korunma aminoasitler orbital çapraz 1 fazlı sayaç 248 asilzade avrupa birliğinde vergi politikasi efta bülbül ile gül damarlı ve damarsız bitkiler denim yüzeyler meyvelerdeki vitaminler profil kesme tahammülsüz gop posta kodu lise 1 dil anlatım olurluk tam sayıların tarihi fonksiyonlar ve fonksiyon grafikleri osmanlı devleti ne zaman kuruldu vde standart itina etmek turizmde kariyer ağustos böceği ile karınca ağlamaklı dağ ayısı afrika kıtası genel özellikleri bilge .tr çok katlı sistemler ve frekans batminton almanya tarihi magralar kumaş kontrol mimik işyeri hekimliği olgunca yuvarlama kalıpları güvercinler düzlük feyezan yüksekten bakmak sıfır sayısının özellikleri alt şube


ATOM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131752 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATOM
Bir demir parçasının önce ikiye,sonra dörde,sonra sekize ve giderek daha küçük parçalara bölündüğünü düşünün.Bu bölünme sonsuza kadar gider mi yoksa iyice küçülen parçacıkların daha fazla bölünemeyeceği bir an gelir mi?Bu soruyu yanıtlamak ilk düşünürlerin en çok uğraştığı konulardan biriydi.İÖ yaklaşık 400de Eski Yunan düşünür Demokritos,bütün maddelerin bölünemyen küçük parçacıklardan oluştuğunu öne sürdü ve bu parçaları Yunanca atomos sözcüğüyle adlandırıldı."Bölünmez" anlamındaki bu sözcük bugünkü atom terimininde kaynağıdır.Demokritosa göre evrendeki her madde atomlardan ya da daha küçük parçalarına ayrılamayan temel öğelerden oluşmuştu.
Daha o çağda bile atomların çok küçük boyutlu olduğunu anlayan Yunanlı bilginler bir elementin tek bir atomunu ayırmayı başaramadılar.Böylece atom konusundaki bilgilerde önemli bir gelişme olmaksızın 2000 yılı aşkın bir süre geçti.
Atoma İlişkin İlk Bilgiler
1807de İngiliz kimya ve fizik bilgini John Dalton,Eski Yunanlıların atom konusundaki düşüncelerine kendi görüşlerini de ekleyerek ünlü atom kuramını oluşturdu.Daltonun atom kuramı üç temel ilkeye dayanıyordu:
1)Herşey atom denen son derece küçük bileşenlerden oluşur;bu atomlar ne yoktan varedilebilir ne de yok edilebilir.
2)Aynı elementin bütün atomları her açıdan özdeştir;buna karşılık iki ayrı elementin atomları biçim,boyut,ağırlık(kütle) ve genel davranışlarıyla birbirinden ayrılır.
3)İki ayrı elementin atomları basit tamsayılarla belirtilen belli bir oranda birleşilerek bileşikleri oluşturur.
Daltonun atom kuramı sonradan yeni buluşların ışığı altında değişikliğe uğradı.Örneğin bugün atomların yapısında da temel parçacıklar denen, belli bir düzene göre yerleşmiş daha küçük parçacıkların bulunduğu ve bütün kimyasal tepkimelerde atomun dış bölümündeki temel parçacıkların yerleşme düzeninin değiştiği biliniyor.Üstelik artık atomun en iç bölümü de değiştiliyır ve bir atom başka bir atoma dönüştürülebiliyor.
Atomun boyutları ve ağırlığı son derece küçüktür.Bir atomun çapı milimetrenin milyonda biri kadardır.Herhangi bir işlemde bu sayıları kullanmak çok anlamsız olacağından atomlar için özel bir kütle ölçeği saptanmıştır.Bunun için karbon atomunun kütlesi standart olarak seçilmiş ve "bağıl atom kütlesi" 12 olarak kabul edilmiştir.Bu ölçeğe göre,en hafif atom olan hidrojenin bağıl atom kütlesi yaklaşık 1, oksijeninki de yaklaşık 16dır.Doğada bulunan en ağır atom ise, bağıl atom kütlesi yaklaşık 238 olan uranyum atomudur.
Dalton ile aynı dönemde araştırmalar yapan İtalyan kimyacı Amedeo Avogadro, gaz halindeki elementlerin atomlarının genellikle tek başına bulunmadıklarını, bir iki ayrıksı örnek dışında ikişer ikişer bağlanmış atom çiftleri oluşturdukları saptadı.
Değişik elementlerin atomları yeni bir bileşik molekülü oluşturmak üzere birbirleriyle birleştiklerinde, bu bileşik genellikle ilk elementlerden çok değişik özellikler taşır.Örneğin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.