abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders relik ve endemik bitkiler araştırma yeterlilikleri şehzade bor elementi delmek istatistik fizik yeryüzündeki canlı dağılışı bakmak sahiplik kemal tahir bozkırdaki çekirdek malazgirt zaferinin önemi yarım açı onat çorman ibda kaburga modüler artı uç idol kıkır kıkır jeneratör devre şeması bozuntu maratoncu müktesep sızlama ıtır külhanbeyi anne çocuk sağlığı salata ağaç yosunları oks soruları kitaplar koı kaşıklık transit liman fransa gizli dil menkul kıymetler harp okulu savunma ödevi dönüş tekerleme ve masal tekerlemeleri kuvayi milliye hareketi bayrağın tarihçesi ölçülerde yapılan yenilikler dilde yozlaşma hollanda giysileri bîdar study yeni yönetim teknikleri göçük sterilizasyon nedir haram etmek kronik hepatit edebiyat ile tarih ilişkisi iptal fenalık televizyon tarihi ingilizce zamanlar türkiyede ulaşım ovalık etüd enayi joint venture iş yaşamında kriz selimiye cephe limitlerde süreklilik açınım menkul kıymet nedir selimiye cami mühendislik mekaniği 2. sınıf matematik kitabı düz lise 3 sınır soru bankası yahoo ampülün tarihi ve yeri avrat üzmek 10. sınıf muhasebe finansmanı eşanjör 2000 cözüm matematik öss soru adîlik yıl sonu konuşma örnekleri atışma doğu karadeniz bölgesi ağın çoğaltmak atp nin önemi esir şehrin insanları hande yarım şırınga yapmak yanma nedir doğrudan insanüstü istihza sempozyum termoset plastikler idris otu


AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131767 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE

1. Giriş

Son dönemde Türkiye’de en fazla tartışılan konuların başında hiç kuşku yok ki, Avrupa Birliği geliyor. 11-12 Aralık 1999 tarihlerinde gerçekleşen Helsinki Zirvesi’nde Avrupa Birliği nin Türkiye‘yi diğer aday ülkeler ile aynı kriterlere tabi olarak aday ilan etmesi ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun 8 Kasım 2000 tarihinde Türkiye’nin yol haritası olarak açıklanan Katılım Ortaklığı Belgesi’nin ardından tüm kamuoyu ve kitle iletişim araçlarında Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin çeşitli boyutları ele alındığı görülmektedir.

2. Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin tarihsel gelişimi

“Avrupa Birleşik Devletleri” hayali,yaklaşık iki yüzyıllık bir hayaldir. Victor Hugo, 1869’da Paris’te yaptığı barış konuşmalarında bu deyimi kullanmıştır. Ancak Avrupa’nın bütünleşme ihtiyacını duyması, uzun yıllar devam eden savaşlardan, özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra zaruret haline gelmeye başlamıştır. 1949’da NATO’nun oluşumundan sonra, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ‘dan oluşan altı ülke tarafından, Avrupa Birliği’nin ilk adımı kabul edilen “Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu” (AKÇT) 1951’de Paris’te teşkil edilmiştir. Bu anlaşmanın ekonomik sonuçlarının oldukça iyi olması, bu kartelleşmenin sınırlarının daha da geliştirilmesi fikrini ortaya çıkarmış ve aynı ülkeler 25 Mart 1957’de Roma’da imzaladıkları ve 1 Ocak 1958’de yürürlüğe giren Roma Antlaşması ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (AAET) adı altında iki ayrı birlik daha kurmuşlardır.

15 Temmuz 1959’da Yunanistan ve 31 Temmuz 1959’da Türkiye AET’ye ortaklık için resmen başvurmuştur. Böylece Türkiye’nin uzun ve zorlu Avrupa Birliği macerası başlamıştır. Türkiyenin başvurusunu değerlendirmeye alan Topluluk, uzun süren müzakereler sonunda, Türkiyenin kalkınma düzeyinin tam üyeliğin gereklerini yerine getirmeye yeterli olmadığını bildirmiş ve tam üyelik gerçekleşinceye kadar geçerli olacak bir ortaklık anlaşması imzalanmasını önermiştir. Türkiye-AB ilişkilerinin temelini oluşturan Ankara anlaşması, bu öneriye dayanarak 12 Eylül 1963te imzalanmış ve 1 Aralık 1964te de yürürlüğe girmiştir. 1 Temmuz 1967’de AKÇT, AET ve AAET tek çatı altında birleştirilerek Avrupa Toplulukları adı verilmiştir.

23 Kasım 1970’te II.Mali Protokol’le birlikte, Katma Protokol imzalanmıştır. İngiltere, İrlanda ve Danimarka’nın 1 Ocak 1972’de üyeliğe kabulü ile AT üye sayısı 9’a ulaşmıştır. 1 Ocak 1973’de geçiş dönemini düzenleyen Katma Protokol yürürlüğe girmiştir. 1 Ocak 1981’de Yunanistan ve 1986’da da İspanya ve Portekiz’in katılmasıyla topluluğun üye sayısı onikiye yükselmiştir. Türkiye 14 Nisan 1987’de AT’ye tam üyelik için başvurmuştur. 10 Aralık 1991’de Maastricht Zirvesi’nde karar verilen ve 7 Şubat 1992’de imzalanan antlaşmayla topluluğun adının Avrupa Birliği olarak değiştirilmesi ile parasal, ekonomik...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.