abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders müselles ergenleşme kabullenme ekonomik krizler türkiye meslekler tekerleğin gelişimi pamukkale traverten atatürkün sporla ilgili anıları alp korkmaz birinci ahmet hayvanları koruma günü sosyal bilimler sözlüğü soyutlama soluk alıp vermenin önemi ilk 3 dakika tav ocakları haklama şifahen kinci futbol saha ölçüleri sakar meke humbara kanuni dönemi siyaseti islam ve bilim seramik ihracatı emeksiz yemek olmaz türk inkılabına bakışlar kimya dönem ödevleri iç açıcı güzellikle elektrik motoru ile yük kaldırılması 7 sınıf tarih dersi hacer globalization biyosidal türkçede yabancı kelimeler hz. musa süleymaniye cami sırmalı hikaye ve özellikleri ses nedir salı 3. sınıf soruları dünyanın döngüsü saçılma eğitim ihtiyaç iki paralık tekstil boyaları tanıdık tarihi olay matematik kullanım alanları pas rengi robinson cruse özeti english football kilit yeri sözde kızların özeti fransa nın bayramları tepme tatlı dil soyut resim jeoloji makale çöpsüz üzüm tekstil standartlarının önemi coğrafya iç ve dış kuvvetler kitle iletişim 1984 püriten 0267 liberal demokrat partı bayrağı ornek kompozisyon mikrobilgisayarlar insaniyet gaip son icatlar yontma düzeltmen heyecan açısal çap nale 23 nisan ulusal egemenlik çocuk bayramı cinler çarpım cengiz aytmatov dem çekmek toplumdaki kurumlar dik kafalı dinamik frenleme ayan beyan katı maddeler bilgi toplumu ve türkiye anket taslağı eski roma harfleri itfaiye erleri ağzından logo yorumu batı türkistan siya kurumsal şirket yönetimi resim dersi yıllık planı


MALİYET-YARAR ANALİZİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 131977 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Güçlü bir rekabet avantajı sağlayan ürün kalitesi artık arka planda düşünülmemektedir. Eğer bir şirket ucuz mal üretme yerine yüksek kaliteli bir ürün üretmeye karar verirse buna uygun imalat planı ve stratejisi uygulamalıdır. Kalite sonuç olarak müşteri tarafından belirlenen bir değerdir. İç kalite ölçümleri müşterilerin açıkça değer verdiklerilerinin vekil değerlerle ifadesidir. Müşterilerin kaliteye önem vermelerinin nedeni düşük kalitenin oluşturduğu kötü sonuçlardır. Şirketler, dolaylı zararları garanti dışı tutarak düşük kalitenin maliyetini dolaylı olarak anlayabilirler. Sadece tamirat veya ürün değişimi yapılır, ürün yeteneksizliğinden oluşan dolaylı ve kayıp fırsatları muhafaza için çalışılmaz.

Maliyet-yarar analizi kalitenin iyi bir yatırım olduğunu gösterir. Kaliteye harcanan her dolar pek çok dolar birikimi sağlar. Çoğu firma kaliteye harcadıklarının veya kalite eksikliğinin önemini anlayamamışlardır. Düşük kalitenin maliyetlerinin başında fırsat maliyetlri vardır. Sonra geri dönen yeteneksiz ürünün tamiratı veya değişiminden doğan garanti malliyeti gelir. Denetim istasyonları ve kk peroneli birer maliyettir, hele hataları bulamazlarsa maliyetleri artmış olur. Bulduklarında da hurda ve yeniden işleme yine ek maliyet oluşturacaktır. Bunlara rağmen kalite kontrol çalışmalarının önemi yeterince anlaşılmamıştır. Geliştirilen kalitenin de sağlayacağı potansiyel birikimin farkında değiller.

Geleneksel kk manuel denetleme metodları ve istatistiksel örneklem prosedürleriyle yapılmaktadır. Manuel denetleme hassasiyet isteyen, zaman tüketen ve monoton bir iştir. Gecikmelere ve darboğazlara sebebiyet verir. İstatiksel örneklem prosedürlerinin özü bazı kusurlu parçaların geçtiğ ihtimalini kabullenmektir. Aslında üretimde, beklenen veya ortalama bir hata oranı garantilemeye çalışmaktadır. % 100 den az, iyi kaliteye müsade edilmiştir. Geleneksel kk denetlemesinin diğer bir negatif tarafı kalitenin olaydan sonra beliğrlenmesidir. Kusurlu oldiuğunda hurdaya veya yeniden işleme gönderilir. Tabi bu da ek maliyettir.

Ekonomik sosyal ve teknolojik gibi pek çok faktör kk nın modernizasyonunu gerektirmektedir. Tüm bu faktörler kk’ü bilgisayar destekli kk yönlendirmektedir.Bu yönelimi açıklayacak diğer terimler Bilgisayar Destekli Test ( CAT ) ve Bilgisayar Destekli Denetim ( CAI ) ‘dır. CAQ bilgisayar destekli planlama ve kalite güvence aktivitelerini gerçekleştirmeyi açıklar. Bu bir taraftan test planlarını, programlarını kontrol değerlerini oluştururken diğer taraftan bilgisayar destekli ölçüm ve test prosedürlerini gerçekleştirir. Diğer bir deyişle CAQ; CAM, CAP ve CAD’ ın önerdiği DP teknolojisinden yararlanır. Kalite güvence ürün kalite seviyesinin istenen bir seviyede tutulmasını ve tutarlı olmasını sağlayan tüm ölçümleri içerir. Kalite güvence sadece kalite testi yapmayıp, bununla beraber kalite planlama ve kontrolü de icra eder....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.