abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders neler şiddetle gözdağı drama masal 1. staj defteri dedi mi tevek vitamin çeşitleri bakır oksit kuvvetin etkisi ampirik deney eğlenmek raşî dil şakası yerel izmir efsanesi teyp cumhuriyet mah. fecaat pandomim çin sağlık orta yaylak türkün ateşle imtihanı bilmez güvenirlik ve geçerlik son kahramanlar ötüşme gazneli devleti tehcir pizzacı 5.sınıf engel olmak basketball 1.konu atatürkün yaptığı yenilikler muhtariyet bayrağın doğuşu aslı çıkmak gırla andante ilköğretim test monopol piyasa nedir farklı çarpım sistemleri yüzdeler iveğen ödünçleşme abdulbaki çivi üretimi 2. mahmut dönemi yenilikleri yüzey toleransları büküntü canlıların dünyası arife deliler bara makina proje george orwell 1984 atmosfer basıncı şirketleri muhasebesi yevmiye kayıtları mücehhez bankamatik limit matematik mânia çarpışmalar yönetim labiren ilk ağızda ekolojik faktörler ispanya turizmi jeneratör nedir kros nalbant kadınlarda orgazm kibirlenme rafine kaybı koordinasyonu geliştirici nükleer radyasyon coğrafya bilimi abece geçmişten günümüze teknolojik gelişmeler devrilme kabakçı atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. filhakika japon yapıştırıcı veciz sözler çalıkuşu özet 7. sınıf rehberlik yıl sonu raporu öküz gibi şataf ıstatıstık çökek boylam ve meridyen yönetsel bilim demokrasi ve iletişim hacim ile ilgili test üzümcülük gemi pervaneleri panel ve özellikleri kov bodro


CPU(CENTRAL PROCESSİNG UNIT/MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132026 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CPU(central processing unıt/merkezi işlem birimi)
Cpu(merkezi işlem birimi) bir bilgisayarın beynidir. Bütün birimler buradan yönetilir. İcra edilecek komutlar sıra ile cpu ‘ya getirilir. Komutun muhtevası ve bilgisayarın o anki durumu gözönüne alınarak komut icra edilir. Her türlü mantiki ve aritmetik işlemler cpu’nun bir parçası olan alu’da yapılır. İşlemlerin sonucu akümülatör denilen özel hafıza hücresine , geçici olarak alınır, gitmeleri gereken yere buradan ulaştırılır. Program sayıcı sıradaki komutun hafızadaki yerini tutar.saat ise cpu’nun elektronik çalışması için gereken titreşimleri sağlar. Bu titreşimlerin sıklığı bilgisayarın hızını belirleyen temel unsurdur. Bir cpu şu kısımlardan meydana gelmiştir.
1-İç Veri Taşıtı: işlevi dış veri taşıtlarına benzer. Cpu içerisindeki birimler arası veri taşımasını yapar.ayrıca dış veri taşıtınada bağlıdır.
2-Bellek Ve Kaydediciler:dataların işlenmeden önce veya işlendikten sonra kaydedildiği kısımlardır.
3-Komut Kod Çözücüsü:bu devre, program komutlarını bir dizi elektrik sinyallerine dönüştürür.
4-Kontrol Birimi:bu birim komut kod çözücüsünden gelen sinyalleri değerlendirerek cpu’nun hem iç hemde dış çevre birimlerini (bellek input/output birimleri gibi) yönlendirmede kullanacağı sinyalleri üretir. Çevre birimlerini,onlarla ilgili denetleyicileri kullanarak iletişim kurar. Denetleyiciler ise ilgili birimlerin çalıştırılmasını sağlar.
5-Alu(aritmetik mantık birimi):aritmetik işlemlerin yapıldığı önemli bir birimdir. Mantık işleminden sonra datalar bir kaydediciye kaydedilir.
İlk 8086 işlemcisi 1978 yılında piyasaya sürüldü. Bu işlemci yüksek seviyeli programlama dillerini kullanabilen ilk işlemciydi. Bu işlemci,kendinden sonra geliştirilen tüm işlemciler için bir temel oluşturdu.

1981 yılındaki ilk IBM pc’den bu yana bütüm pc’ler Intel corponation tarafından tasarlanmış olan cpu’lar üzerine inşa edilmiştir. Diğer üreticiler periyodik olarak ınteli yerinden etmek amacıyla kahramanca çabalar harcar. Ama en azından şimdilik bildiğimiz pc, Intel donanımı ve microsoft windows yazılımı üzerine kuruludur. Buda çoğunun pc ailesinden “wintel mimarisi “olarak bahsetmesine neden olur.
Intel yıllar boyunca çok sayıda mikroilemci tasarlamış ve yaratmıştır, ancak bizi ilgilendirenleri 8088 ile başlayan ve PentiumII/Celeron çiplerine kadar uzanan çip ailesidir.
3- Intel CPU performansını iki ana yolla iyileştirir. İlk olarak eski bir devreyi alıp daha hızlı çalışmasını sağlayarak, bazı şeyleri kontitatif olarak iyileştirirler. Megahertz ile ölçülen CPU hızı buna bir örnektir. CPU’ların hızlandırılmasının ikinci yolu ise, kalitatif iyileştirmelerden geçer. Eski işleri yapmanın tamamen yeni yöntemlerin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.