abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders niyetsiz atatürk sanatseverliği kız kulesi atatürkün milli mücadele diş protez dolgu kaynağı insan isterse 1 film çevirmek idare hukuku ödev bayraktar erosion kararlama gemi planı haberleşmede kullanılan araçlar aynıyla duygulanım karabaş 7. sınıf sindirim sistemi ingilizce günlük konuşma dil arz yonlu ıktısat eli ayağı düzgün enlemesine mukallit etkili ve güzel konuşma paçacı bilmeden yaklaşılmak fonksiyonların limiti halk okulu batil inanclar fikra nedir imgesel taşra ağzı iti batminton çevre işletme stajı tez sunum teknikleri kanas bayrak ile ilgili ata sözü binbirdirek sarnıcı düş görmek jeneratör kısımları kara borsa aşı olmak otoyol olay nedir dik otarşi süt gibi bu gün iş yarın bırakma ayvalık bilgi toplumuna geçiş toplumsal bunalım aziz istanbul ağ kafes resimleri güverte sup 2. dünya savasının sonucları gardırop lise 1 matematik modüler aritmetik temel haklarımız akit oktan eklektizm absorpsiyon sogutma uluslararası marka plansız sanayileşmenin etkileri tasarim ve imalat kaşar günlük hayatımızdaki müziğin önemi çanaksı kitap okumak ilgili deyim ahlak hin sarı göl yarı final dolma biber hammadde öğretim üyesi getiri defnetmek sütçü bosna hersek dimyat adaptasyon ehliyetsiz doğadaki madde çevrimi kabartmalı günah olmak medya planlama özdekçilik matematikte hacim ayak tradı alçı taşı süt üretimi sadist ist post a kodu su debi hesabı formülü 1996 öss fizik


CPU(CENTRAL PROCESSİNG UNIT/MERKEZİ İŞLEM BİRİMİ)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132026 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CPU(central processing unıt/merkezi işlem birimi)
Cpu(merkezi işlem birimi) bir bilgisayarın beynidir. Bütün birimler buradan yönetilir. İcra edilecek komutlar sıra ile cpu ‘ya getirilir. Komutun muhtevası ve bilgisayarın o anki durumu gözönüne alınarak komut icra edilir. Her türlü mantiki ve aritmetik işlemler cpu’nun bir parçası olan alu’da yapılır. İşlemlerin sonucu akümülatör denilen özel hafıza hücresine , geçici olarak alınır, gitmeleri gereken yere buradan ulaştırılır. Program sayıcı sıradaki komutun hafızadaki yerini tutar.saat ise cpu’nun elektronik çalışması için gereken titreşimleri sağlar. Bu titreşimlerin sıklığı bilgisayarın hızını belirleyen temel unsurdur. Bir cpu şu kısımlardan meydana gelmiştir.
1-İç Veri Taşıtı: işlevi dış veri taşıtlarına benzer. Cpu içerisindeki birimler arası veri taşımasını yapar.ayrıca dış veri taşıtınada bağlıdır.
2-Bellek Ve Kaydediciler:dataların işlenmeden önce veya işlendikten sonra kaydedildiği kısımlardır.
3-Komut Kod Çözücüsü:bu devre, program komutlarını bir dizi elektrik sinyallerine dönüştürür.
4-Kontrol Birimi:bu birim komut kod çözücüsünden gelen sinyalleri değerlendirerek cpu’nun hem iç hemde dış çevre birimlerini (bellek input/output birimleri gibi) yönlendirmede kullanacağı sinyalleri üretir. Çevre birimlerini,onlarla ilgili denetleyicileri kullanarak iletişim kurar. Denetleyiciler ise ilgili birimlerin çalıştırılmasını sağlar.
5-Alu(aritmetik mantık birimi):aritmetik işlemlerin yapıldığı önemli bir birimdir. Mantık işleminden sonra datalar bir kaydediciye kaydedilir.
İlk 8086 işlemcisi 1978 yılında piyasaya sürüldü. Bu işlemci yüksek seviyeli programlama dillerini kullanabilen ilk işlemciydi. Bu işlemci,kendinden sonra geliştirilen tüm işlemciler için bir temel oluşturdu.

1981 yılındaki ilk IBM pc’den bu yana bütüm pc’ler Intel corponation tarafından tasarlanmış olan cpu’lar üzerine inşa edilmiştir. Diğer üreticiler periyodik olarak ınteli yerinden etmek amacıyla kahramanca çabalar harcar. Ama en azından şimdilik bildiğimiz pc, Intel donanımı ve microsoft windows yazılımı üzerine kuruludur. Buda çoğunun pc ailesinden “wintel mimarisi “olarak bahsetmesine neden olur.
Intel yıllar boyunca çok sayıda mikroilemci tasarlamış ve yaratmıştır, ancak bizi ilgilendirenleri 8088 ile başlayan ve PentiumII/Celeron çiplerine kadar uzanan çip ailesidir.
3- Intel CPU performansını iki ana yolla iyileştirir. İlk olarak eski bir devreyi alıp daha hızlı çalışmasını sağlayarak, bazı şeyleri kontitatif olarak iyileştirirler. Megahertz ile ölçülen CPU hızı buna bir örnektir. CPU’ların hızlandırılmasının ikinci yolu ise, kalitatif iyileştirmelerden geçer. Eski işleri yapmanın tamamen yeni yöntemlerin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.