abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sarımsaklı genç kız kalbi eline ağır nedense hacılar 5. sınıf matematik çokgenler el sabunu islamda sosyal adalet iskandili cam sektörü tuzlar cumhurbaşkanının görevleri 17.yy iç isyanlar basit faiz hesaplama avrupa türkleri akdiken argumant ad çekmek şairlerimiz saçılma ilmi eserler göl çocukları ezgiç besi çiftliği tababet ziya paşa kafa tamircisi yemen ve hicaz amblem nedir iş bankası sınavları yoz sunumlar niyetli idrar kesesi labaratuvar deneylerı sağlıksal tere hicrî tanıtım çoğaltım kuvvetle floppy disk bir bilinmeyenli denklemler rus jeopolitiği fadiş özeti seçme ve seçilme hakkı nedir 10. sınıf yıllık plan sır üstü boyaları halk evi ölçü ve tartı aletleri terekküp pek kentleşme ve aile etkisi rektum tutundurma at gözlüğü yönelim kategorik maket bıçağı büro hizmetleri bal şifa play-back uyanık 9. sınıf dahilde işleme rejimi göz erimi karayosununda metagenez adım atmamak şiirin şekil özellikleri saptanma ilkokul 2. sınıf pascal kanunları duygular ve düşünceler yerel radyo başarı teorisi genel kültür soruları mehmet rauf eylül monopol piyasa gereğince kemiklerin şekil değişmesi gül yetiştiren adam agar agar yol açmak bağlantı elemanı tanımı freze tezgahları architecture galvaniz direkler alüminyum ve alüminyum alaşımları x ışınları muhasebe hazir staj raporlari radar sonar ultrason çotra halkla ilişkilerde sunuş tekniği hava kanalları kalıtım ve kalıtsal hastalıklar monarşi nedir drama dersi böbrek sağlığı atatürk şiirleri


DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ SAYISAL KAMERALAR ÜZERİNE BİR İNCELEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132091 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ SAYISAL KAMERALAR ÜZERİNE BİR İNCELEME

Günümüz piyasasında yüz çeşitten fazla sayısal kamera mevcuttur ve bunların yarıdan fazlası düşük çözünürlüklü “matris dizinli” tiptedir. Çoğu araştırma projeleri, bu sayısal kameraların fotogrametrik çalışmalar için kullanılma uygunluğu incelemek amacıyla, yüksek çözünürlüklü profesyonel sayısal kameralarla, başlıca fiyat konusunda karşılaştırarak yürütülmektedir. Yazarların yürüttüğü önceki araştırma sonuçlarından, bazı düşük çözünürlüklü sayısal kameraların (1 milyon pikselden daha az), yüksek doğruluk istenmeyen meteorolojik amaçlar için kullanılabileceği tesbit edilmiştir. Bu çalışmada, düşük çözünürlüklü sayısal kameraların ileride yoğun olarak fotogrametrik çalışmalarda kullanılması ümit edilerek, geniş bir inceleme yapılmıştır.

Düşük çözünürlüklü sayısal kameralar ile ilgili olarak, çözünürlük, optik sistem, bellek kapasitesi, yazılım ve arabirim vb. özellikler incelendikten sonra, geçmişte ve bugün piyasada mevcut olan bazı düşük çözünürlüklü sayısal kameralar inceleme sonucunda tablo haline getirilerek sergilenmiştir.

1. ÇÖZÜNÜRLÜK

Görüntü çözünürlüğü, fotogrametricileri ilgilendiren temel unsursur. Çoğu sayısal kameralar 640x480 piksel, 324x240 piksel, 493x873 piksel ve daha yüksek olarak 756x564 piksel, 768x576 piksel, 832x602 piksel, 1000x800 piksel ve hatta 1024x768 piksel çözünürlüklerinde görüntü yakalayabilirler. Pek çok sayısal kameralarda opsiyonel olarak çözünürlük seçme özelliği mevcuttur. Bazıları görüntüyü, çözünürlük değişmeksizin sadece farklı sıkışma değerlerini kullanırken, değişik çözünürlüklerle yakalar. Ayrıca bazı kameralar, CCD görüntü alanının orjinal sayısından fazla pikselle yüksek çözünürlüklü görüntüler üretir. Tabi ki, bu sadece yanıltma olup, görüntü kalitesi değiştirilmeksizin daha fazla piksel yapay olarak eklenmektedir.

2. OPTİK SİSTEM

İncelenen düşük çözünürlüklü sayısal kameraların yaklaşık %60’ ı maliyeti azaltmak amacıyla, en ucuz sabit odak uzaklıklı (genellikle 35 mm’ lik film kameralarındaki 50 mm’ lik merceğe eşittir) ve serbest odaklı mercekleri kullanırlar. Bunların %50’ si çift odak uzaklıklı mercekleri içerirler ve çok amaçlara yönelik olan düşük çözünürlüklü sayısal kameraların % 20’ si de motorize edilmiş zum mercekleri ile donatılmışlardır (3x-12x). Bazı kameralar, sıradan kameralar tarafından kullanılan standart merceklerin geniş farklılığını kabul etmektedir ve çoğu kameralar da, kamera gövdesine bir düzenek ile bağlanan hareket edebilir merceklerle donatılmıştır. Zum mercekleri, nesneleri yakınlaştırmadan görüntü boyutunu büyütebilirler. Yine de, sık olarak zumlama yapılırken, zum mercekleri, kameranın iç konfigürasyonundaki karmaşık düzeneklerle ilgilenen fotogrametriciler için büyük sorun yaratmaktadır.

3. BELLEK KAPASİTESİ

Sayısal kameraların ilk versiyonları sadece iç bellek kapasitesine sahiptir (gene...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.