abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders periyodik cetvelin özellikleri hollanda giysileri dna yapısı kontrolcü salik olmak çini çamuru atatürk ve insan haklarına itfa etmek 1919 1923 yılı arası tarih olaylar hikaye kitapları hamaliye çek nasıl düzenlenir ikmal etmek alexander von humboldt dekanlık peynir altı suyu tozu halife muaviye if clauses sayrılık futbol saha uzunlugu tedbirli yataklık hareketli makaralar 1 ton kac metrekup sancı otu capacit şehir problemleri 9 sınıf ing bilgisayar montaj karbonhidrat gereksinimi avam beraberce muvaza insanların toplu yaşamaları içilme 1071- 1453 yılları arası kayrılma ağırlığı bulan kişi dönüşüm geometrisi Pomak gurme 3. murat işletmelerde üretim yönetimi yakınsamak cumhuriyetin kuruluşu ve demokrasi şairler 1994 öss kaçırmak gezilme dans iletişimi enzimlerin biyolojik onemi 222 sayılı kanun vardar ovası burdur doru veli toplantı tutanağı 5e ders programı eşya hukuku bağımsızlık televizyonun zararlari yavuz bulent bakiler Felemenk kesirlerde dört işlem matematik seriler sıfırın tarihi gelişmiş ülkelerde demokrasi tıbbı cihazlar şakayık zehretme dokuzar fahiş gora kayseri staj peyzaj yönetimi 3. sınıf haberleşme tarihi ve araçları keman notası su gücünün etkileri orman kadastrosu bitkisel tarihi olaylar ve dil financial accounting ahmet elli ziya paşa akdeniz bölgesi bitki türleri iyisi mi ihtiyar balıkçı otel güvenliği aylaklar farklı yaşam alanları egıtımde fırsat esıtlıgı müktesep gözlenme görgü bilgisayarın etkileri makro ekonomik genel denge geçmişteki bayramlar 4 sinif test sorular birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler yardan atmak


DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ SAYISAL KAMERALAR ÜZERİNE BİR İNCELEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132091 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DÜŞÜK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ SAYISAL KAMERALAR ÜZERİNE BİR İNCELEME

Günümüz piyasasında yüz çeşitten fazla sayısal kamera mevcuttur ve bunların yarıdan fazlası düşük çözünürlüklü “matris dizinli” tiptedir. Çoğu araştırma projeleri, bu sayısal kameraların fotogrametrik çalışmalar için kullanılma uygunluğu incelemek amacıyla, yüksek çözünürlüklü profesyonel sayısal kameralarla, başlıca fiyat konusunda karşılaştırarak yürütülmektedir. Yazarların yürüttüğü önceki araştırma sonuçlarından, bazı düşük çözünürlüklü sayısal kameraların (1 milyon pikselden daha az), yüksek doğruluk istenmeyen meteorolojik amaçlar için kullanılabileceği tesbit edilmiştir. Bu çalışmada, düşük çözünürlüklü sayısal kameraların ileride yoğun olarak fotogrametrik çalışmalarda kullanılması ümit edilerek, geniş bir inceleme yapılmıştır.

Düşük çözünürlüklü sayısal kameralar ile ilgili olarak, çözünürlük, optik sistem, bellek kapasitesi, yazılım ve arabirim vb. özellikler incelendikten sonra, geçmişte ve bugün piyasada mevcut olan bazı düşük çözünürlüklü sayısal kameralar inceleme sonucunda tablo haline getirilerek sergilenmiştir.

1. ÇÖZÜNÜRLÜK

Görüntü çözünürlüğü, fotogrametricileri ilgilendiren temel unsursur. Çoğu sayısal kameralar 640x480 piksel, 324x240 piksel, 493x873 piksel ve daha yüksek olarak 756x564 piksel, 768x576 piksel, 832x602 piksel, 1000x800 piksel ve hatta 1024x768 piksel çözünürlüklerinde görüntü yakalayabilirler. Pek çok sayısal kameralarda opsiyonel olarak çözünürlük seçme özelliği mevcuttur. Bazıları görüntüyü, çözünürlük değişmeksizin sadece farklı sıkışma değerlerini kullanırken, değişik çözünürlüklerle yakalar. Ayrıca bazı kameralar, CCD görüntü alanının orjinal sayısından fazla pikselle yüksek çözünürlüklü görüntüler üretir. Tabi ki, bu sadece yanıltma olup, görüntü kalitesi değiştirilmeksizin daha fazla piksel yapay olarak eklenmektedir.

2. OPTİK SİSTEM

İncelenen düşük çözünürlüklü sayısal kameraların yaklaşık %60’ ı maliyeti azaltmak amacıyla, en ucuz sabit odak uzaklıklı (genellikle 35 mm’ lik film kameralarındaki 50 mm’ lik merceğe eşittir) ve serbest odaklı mercekleri kullanırlar. Bunların %50’ si çift odak uzaklıklı mercekleri içerirler ve çok amaçlara yönelik olan düşük çözünürlüklü sayısal kameraların % 20’ si de motorize edilmiş zum mercekleri ile donatılmışlardır (3x-12x). Bazı kameralar, sıradan kameralar tarafından kullanılan standart merceklerin geniş farklılığını kabul etmektedir ve çoğu kameralar da, kamera gövdesine bir düzenek ile bağlanan hareket edebilir merceklerle donatılmıştır. Zum mercekleri, nesneleri yakınlaştırmadan görüntü boyutunu büyütebilirler. Yine de, sık olarak zumlama yapılırken, zum mercekleri, kameranın iç konfigürasyonundaki karmaşık düzeneklerle ilgilenen fotogrametriciler için büyük sorun yaratmaktadır.

3. BELLEK KAPASİTESİ

Sayısal kameraların ilk versiyonları sadece iç bellek kapasitesine sahiptir (gene...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.