abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders açıklayış dokunulmak eş acılar gümüşsü sirkeli matematik işaretleri homojenlik depremzede oyuncakçı antenli uzay fen ve doğa etkinliklerini gözleme muvacehe fırtına çıkmak parça imalatı taşralı kolay icatlar deli enerjinin korunumu insan modeli aldous huxley iç kapak engelliler sergen yönetimde sanat olma özelliği uydurulma günü dolmak 12 mart 1921 resimsi matematik testi istiklal marsımızın yazılma ve bestelenme süreci ayırımlama dertleşme kapıcı ilaçlama hizmetleri sol yapmak hemşirelikte kıyafet tekelleşme ön bilgi satış geleceğin haberleşme araçları kazmaç saldırıcılık beyaz evin gizemi nadide meslek senet biyolojik aşılar letafet art bölge presesyon ismet özel hayatı geçmişten günümüze teknoloji araçları atatürk ün cocuklugu besinlerin değişmesi ön çalışma acılanma borş inandırılma istimal derk etmek yoneticinin gorevleri kaynak dersleri kinetik kreton lazer ile kesme yöntemleri kurumlar vergisi beyannamesi terfi etmek infrared yastıklı öz su erikson can cant tarih ders notu göcek koyları beden eğitimi hareketler kar yağışı nasıl olur sureler maliyetli işletme kitap özeti ezilme menderes fatih sultan mehmetin hayatı kanuni grev karahanli cagdaş resim sanatları 8.sınıf matematik işeme geçici vergi beyannamesi erkekler hamamı oyunları seç iskandili oportünizm 2000-2001 bileşik faiz ingilizce röpörtaj parasal taban ankaranın hediyelik eşyaları bal rengi


ENERJİ VE ÇEVRE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ENERJİ VE ÇEVRE
Enerji üretiminin çevre etkil ENERJİ VE ÇEVRE
Enerji üretiminin çevre etkileri degisik biçimlerde degerlendirilebilir. Bu degerlendirmeler, her bir kaynak için birim enerji üretimine karsilik gelen kirletici madde tip ve miktarlari, bunlarin çevre ve atmosfer içerisinde dagilimlari, çalisanlarin ve halkin sagligi üzerine etkileri, atigin miktari ve zehirliligi, uzun dönemde çevre ve ekolojik sistemler üzerindeki etkileri açilarindan yapilabilir.
Dünya elektrik üretim rakamlari incelendiginde %60 ile en büyük payi fosil yakitlar almaktadir. Fosil yakitlar (kömür, petrol ve dogalgaz), hemen hemen bütün ülkelerde temel enerji üretim kaynagi olarak karsimiza çikarlar. Fosil yakitlarin çevre etkileri göz önüne alindiginda karsimiza sera etkisi asit yagmurlari ve hava kirliligi çikar. Bu tür yakitlardan yanma sonucu enerji elde edildiginde yanma ürünleri (CO2,NOx ve SO2 gibi gazlar), baca gazi olarak atmosfer içinde dagilirlar. Baca gazlari ayrica uçucu kül ve hidrokarbonlari içerirler. Nikel, kadmiyum, kursun, arsenik gibi zehirli metaller de fosil yakitlarin yanmasi sonucu atmosfere atilan diger maddelerdir. CO2, sera etkisi olusumunda etkin rol oynamaktadir. Dünyadaki endüstriyel gelisme öncesi atmosferdeki CO2 konsantrasyonu 280 ppm (milyonda bir ) dolaylarinda idi. Bu konsantrasyon, 1958de 315 ppm ve 1986da 350 ppm düzeyine kadar yükselmistir. Artan CO2 miktari, yerkürenin sicakliginin artmasina neden olmakta, bu da iklim dengelerinin bozulmasina yol açmaktadir. SO2 ve NOx ise esas olarak asit yagmurlarina yol açmaktadir. Atmosferdeki su buhari ile birlesen SO2 ve NOx ise esas olarak asit yagmurlarina yol açmaktadir. Atmosferdeki su buhari ile birlesen SO2 ve NOx sülfürik ve nitrik asit olusturmakta ve bu da dünyanin ekolojik dengesinin bozulmasina neden olmaktadir. Bütün fosil yakit artiklari kis aylarinda pek çok sehrimizi etkisi altina alan hava kirliligine yol açtigini da unutmamaliyiz. Fosil yakitlarin çevre etkileri bunlarla da sinirli degildir. Örnegin kömür madenciligi hem çalisanlara saglik riski getirmekte, hem de ülkemiz için pek yabanci olamayan metan gazi patlamalari nedeni ile ölümlere yol açabilmektedir. Diger bir sorunla da fosil yakit tasimaciliginda karsilasilmaktadir. Petrol tasiyan tankerlerin neden oldugu kazalar yüz binlerce ton petrolün denize yayilmasina neden olmustur. Bunun canli bir örnegini geçtigimiz aylarda Istanbul Bogazinda yasadik.
Hidroelektrik santraller ile elektrik üretimi, dünyada toplam elektrik üretimine yaklasik %23 oraninda katkida bulunmaktadir. Hidroelektrik santralleri ile enerji üretimi için uygun cografi kosullarin saglanmasi gerekmektedir. Günümüz kosullarinda kullanilabilir hidroelektrik kapasitenin büyük bir bölümü halihazirda kullanilmaktadir. Hidroelektrik santrallerin çevre ile etkilesimlerine gelince, büyük su rezervuarlarinin olu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.