abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kalımlı stratejik liderlik peşinen indirgeme toprak nasıl oluşuyor morfolojik hisse senedi piyasaları hazar aileyi tanıtma eski mısır dini inanışları sesli harf mertebe ala geyik 0266 terk tahta oktet kuralı dunyanin sekli ile ilgili gorusler su dökmek allah göz süzmek duran dalgalar ot tutunmak puya cari acık gelişmiş ülkeler fidanlık performans değerlendirmesi olma sokak çocukları kabalaşma daktilo düşeş etil ıraksama nükleer tıp toplumsal değişim popüler kültüre yansıması saraylı manzum hikayeler omnibüs halk ozanları çelişkisiz okulun idari yapısı hayvanların insanlara yardımı hava taşıtları güneş sütü polis meslek yüksek okulları elektrik akımı nedir kant ahlak felsefesi istatislik prometreler business plan suyun başı aşılmak örgüt sorunları kaynama ve buharlaşma arasındaki farklar tutumlu olmanın önemi basit elektrik devreleri talancı it canlı gezi nedir besmele çok uluslu 248 english kapak resmi gizli el biyomolekül bacaklı işi bitmek hidrolik kaplin arkadaşım ağlı kafkas resimleri haddecilik örtüş yeniçeri maaş ingilterede tarım pay etmek sıkıyönetim besinleri koruma yöntemleri alaycı elinde bulunmak (veya olmak) dizüstü avrupa jeolojisi iş başvuru çakma kapı öğretmenlik doğmaca üç katlı 2005 lgs sonuçları turizm kdv indirimi tarafsız 7. sınıf sınav soruları hicri takvim bobinaj 4. sınıf konu özetleri matematik denetçilik ahir zaman


ENERJİ VE ÇEVRE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132237 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ENERJİ VE ÇEVRE
Enerji üretiminin çevre etkil ENERJİ VE ÇEVRE
Enerji üretiminin çevre etkileri degisik biçimlerde degerlendirilebilir. Bu degerlendirmeler, her bir kaynak için birim enerji üretimine karsilik gelen kirletici madde tip ve miktarlari, bunlarin çevre ve atmosfer içerisinde dagilimlari, çalisanlarin ve halkin sagligi üzerine etkileri, atigin miktari ve zehirliligi, uzun dönemde çevre ve ekolojik sistemler üzerindeki etkileri açilarindan yapilabilir.
Dünya elektrik üretim rakamlari incelendiginde %60 ile en büyük payi fosil yakitlar almaktadir. Fosil yakitlar (kömür, petrol ve dogalgaz), hemen hemen bütün ülkelerde temel enerji üretim kaynagi olarak karsimiza çikarlar. Fosil yakitlarin çevre etkileri göz önüne alindiginda karsimiza sera etkisi asit yagmurlari ve hava kirliligi çikar. Bu tür yakitlardan yanma sonucu enerji elde edildiginde yanma ürünleri (CO2,NOx ve SO2 gibi gazlar), baca gazi olarak atmosfer içinde dagilirlar. Baca gazlari ayrica uçucu kül ve hidrokarbonlari içerirler. Nikel, kadmiyum, kursun, arsenik gibi zehirli metaller de fosil yakitlarin yanmasi sonucu atmosfere atilan diger maddelerdir. CO2, sera etkisi olusumunda etkin rol oynamaktadir. Dünyadaki endüstriyel gelisme öncesi atmosferdeki CO2 konsantrasyonu 280 ppm (milyonda bir ) dolaylarinda idi. Bu konsantrasyon, 1958de 315 ppm ve 1986da 350 ppm düzeyine kadar yükselmistir. Artan CO2 miktari, yerkürenin sicakliginin artmasina neden olmakta, bu da iklim dengelerinin bozulmasina yol açmaktadir. SO2 ve NOx ise esas olarak asit yagmurlarina yol açmaktadir. Atmosferdeki su buhari ile birlesen SO2 ve NOx ise esas olarak asit yagmurlarina yol açmaktadir. Atmosferdeki su buhari ile birlesen SO2 ve NOx sülfürik ve nitrik asit olusturmakta ve bu da dünyanin ekolojik dengesinin bozulmasina neden olmaktadir. Bütün fosil yakit artiklari kis aylarinda pek çok sehrimizi etkisi altina alan hava kirliligine yol açtigini da unutmamaliyiz. Fosil yakitlarin çevre etkileri bunlarla da sinirli degildir. Örnegin kömür madenciligi hem çalisanlara saglik riski getirmekte, hem de ülkemiz için pek yabanci olamayan metan gazi patlamalari nedeni ile ölümlere yol açabilmektedir. Diger bir sorunla da fosil yakit tasimaciliginda karsilasilmaktadir. Petrol tasiyan tankerlerin neden oldugu kazalar yüz binlerce ton petrolün denize yayilmasina neden olmustur. Bunun canli bir örnegini geçtigimiz aylarda Istanbul Bogazinda yasadik.
Hidroelektrik santraller ile elektrik üretimi, dünyada toplam elektrik üretimine yaklasik %23 oraninda katkida bulunmaktadir. Hidroelektrik santralleri ile enerji üretimi için uygun cografi kosullarin saglanmasi gerekmektedir. Günümüz kosullarinda kullanilabilir hidroelektrik kapasitenin büyük bir bölümü halihazirda kullanilmaktadir. Hidroelektrik santrallerin çevre ile etkilesimlerine gelince, büyük su rezervuarlarinin olu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.