abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ilkbahar mevsimi biyoteknolojik yöntemler kullanılarak üretilen ürünler reval anlaşması ankara nisan ayı hava durumu gece kuşu süs püs sunum hazırlama the children of new forest konya yurtlar denizlerin faydaları sığır öncül basıncın kullanım alanları panama gözcü camın üretim aşaması elektrik enerjisi iletimi açık imza didon tez lisansüstü müzik türleri ovalık armut döngel çarpım yapay zeka ingilizce şikayet monolog çalışmalar pik boru isinin yayilma yollari bas dönmesi vertigo entari tulû mutluluğun sonu yok tekstilde baskı eğitimin vizyonu yay dalgaları açık oturum kahraman Karaim münavebe gazete sarı sayfalar koruma röleleri atatürk ün hayatı ingilizce boxing e-taşıma anının geçmişi mehmet rauf eylül roman özeti oks yerleştirme sonucları mevlananın özellikleri bir türkü hikayesi botanik ve alt dalları atatürk zaman kümes projesi che guevara hassaten kamyon 3.sınıf matematik üslü sayılarla ilgili sorular ölüm sigortası biyolojinin gelişimi efelik bunama atatürk marşları 1980-2000 türkiye ekonomisi hava taşıtları din ve ideoloji matematik problemler merkezi limit teoremi radyo reklamcılığı tred kaçaklık biat harmanlama makineleri yalansız tekstilin yeri ve önemi ophiolite el çekmek ilköğretim ingilizce ders notları çağrıştırmak plc tanıtılması cafer çelebi dîvânı yaklaşık integrasyon başuzman ebrulî yerleştirme sonuçları hikaye tahlilleri harın ab ve ingiltere zeytindağı sebzecilik genel yayın yönetmeni insan haklarındaki gelişme boyarmaddelerin depolanması bürüm Gagavuz kemalizm ikizli arkadaş dümeni


AB’YE TAM ÜYELİK BAŞVURUSUNUN NEDENLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132420 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AB’ye TAM ÜYELİK BAŞVURUSUNUN NEDENLERİ

• Taviz Yıpranması: Türkiye topluluk ilişkilerinde katma protokolün imzalandığı dönemlerde karşılıklı olarak kurulan denge,zaman içerisinde Türkiye lehine sağlanan avantajlar ortadan kalkmış,içerde ve dışarıda meydana gelen gelişmeler sonucunda kurulan hassas denge Türkiye aleyhine bozulmuştur.
AB genelleştirilmiş tercihler sistemini 1971 yılında yürürlüğe koymuş ve Türkiye’yi bu sisteme dahil etmemiştir.Böylece ,sanayi ürünlerine tanınan tavizlerin ayrıcalıklı niteliği büyük ölçüde sona ermiş gelişme yolunda olan ilkelere benzer kolaylıklar karşılıksız olarak sağlanmıştır.
Tarım sektöründeki tavizler zamanla üçüncü ülkelere de verilmiş , hatta daha bazen daha fazla ödün bu ülkelere sağlanmıştır.Bu durum ilişkilerdeki ayrıcalıklı rejimi ortadan kaldırmıştır.Topluluğun benzer üretim ve ihracat yapısına sahip olan Akdeniz ülkeleri ile kurduğu tercihli ilişkiler buna örnektir.Çünkü topluluk tarım sektörünü, kota, prelevman ,referans fiyatı , asgari fiyat gibi tarife dışı engellerle korumakta olup bu engeller kaldırılmamıştır.
• Türkiye’nin Ekonomide Yaptığı Reformlar Sonucunda Dışa Açılması : Türkiye 24 ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerini yürürlüğe koymakla başladığı ekonomik reform programını 1983 yılında iş başına gelen sivil hükümet döneminde de devam ettirmiştir.böylece dışa açılma ve uluslararası ekonomi ile bütünleşme çabalarında büyük bir başarıya ulaşmıştır.
Türk ekonomisinin dışa açılması ve rekabet gücünün artmasına ek olarak ekonomik gelişmede sağlanan başarı , topluluğa başvuruda güven veren faktörler olmuştur.
• Topluluğun Önce Kuzey Sonra Güneye Genişlemesi : Topluluğun ikinci ve üçüncü genişlemeleri güneye doğru olmuş ve ilk genişlemeye göre Türkiye’yi daha fazla olumsuz yönde etkilemiştir.çünkü yeni üç üye ülkenin tarımsal İhracatı Türkiye’nin ihracatı ile büyük bir benzerlik göstermekteydi Yunanistan , ispanya ve Portekiz tam üyelik avantajlarını kullanarak topluluk pazarında üstünlük elde etmişler , Türkiye aleyhine korumacı tedbirlerin arttırılmasını sağlamışlardır.ayrıca, topluluğun kendine yeterlilik oranını arttırmışlar ve bazı ürünlerde üretim fazlasının ortaya çıkmasına yol açmışlardır.
Bu durum Türkiye’nin tarımsal ürün ihracatını olumsuz yönde etkilemiştir.
• Tam Üyeliğin Sağlayacağı Avantajlardan Yararlanma : Türkiye’nin topluluklara tam üye olması, FEOGA , bölgesel kalkınma fonu , sosyal fon ile topluluğun diğer öz kaynaklarına yararlanmasını sağlayacaktır.
Topluluk ile gerçekleştirilecek gümrük birliği tam üyeliğin avantajlarından yararlanarak sağlanmalıdır.
• Mali Katkı Eksikliği : topluluğun 3 mali protokol ve tamamlayıcı protokol sayesinde Türkiye ‘ye sağladığı mali destek yeterli bulunmamaktadır.Her ne kadar verilen krediler Türk ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulumuş ise de istenilen seviyede olmamıştır.Tam üye olunmakla , top...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.