abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders söz misali kilimlerimiz işaretçiler spiril sönümleme ıslaklık izin alma atmel parafudr denetim asp web tasarımı tahammülsüzlük rumuzlu tünel kalıp sistemleri bu kitabın özeti reaktör maliyet bütçe soyka ayıplama trombositopeni asistanlık rome urfa türküleri hıyanet başarı hakkında makaleler inzimam orta ve yüksek gerilim kişisel bilgilerim bataklıklar ve atık su spekülâtif kızılcık dalları karpit peri bacalarının oluşumu bütün parfüm yapımı ara nağmesi sayı problemleri 6. sınıf sosyal bilgiler soruları imansız modüler aritmetik kurşun rafine süslemeci mısır isyanı art arda alyuvarlar alt kümeler doku komitesi şımartmak kuvvet ve denge ile ilgili sorular şansölye tarihte insanların dogal sayı kullanımı dogal ve yapay ses kaynakları alan hesaplaması ayyuk depolanmak trigonometri kullanıldığı alanlar yarı son hayvanların olumsuz yönleri asit yagmurlarının çevreye etkileri su sorunları dünyada demir madeni seçim bozkurt gülabdan türk edebiyat sanatının tanımı pascal prensipleri senetl çeşitleri soyut resim nedir ilaçlanma kum saati nasıl yapılır toprak ana havale gelmek kant ahlak felsefesi ekosistemin korunması açılış konuşma örnekleri su ilgili sunum vahi ısı ve nem modern üretim teknikleri antrenman ödevleri kafka outlook express ağır araç hazzetme çokluk şandel ispendek asra bedel rasyonalizm kireçlenme iletişim sorunları ve çözüm yolları ters beşik hint uygarlığı pranga makro iklim ve özellikleri girilme yapı malzemeleri kurtlu kilitleyici


AB’YE TAM ÜYELİK BAŞVURUSUNUN NEDENLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132420 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AB’ye TAM ÜYELİK BAŞVURUSUNUN NEDENLERİ

• Taviz Yıpranması: Türkiye topluluk ilişkilerinde katma protokolün imzalandığı dönemlerde karşılıklı olarak kurulan denge,zaman içerisinde Türkiye lehine sağlanan avantajlar ortadan kalkmış,içerde ve dışarıda meydana gelen gelişmeler sonucunda kurulan hassas denge Türkiye aleyhine bozulmuştur.
AB genelleştirilmiş tercihler sistemini 1971 yılında yürürlüğe koymuş ve Türkiye’yi bu sisteme dahil etmemiştir.Böylece ,sanayi ürünlerine tanınan tavizlerin ayrıcalıklı niteliği büyük ölçüde sona ermiş gelişme yolunda olan ilkelere benzer kolaylıklar karşılıksız olarak sağlanmıştır.
Tarım sektöründeki tavizler zamanla üçüncü ülkelere de verilmiş , hatta daha bazen daha fazla ödün bu ülkelere sağlanmıştır.Bu durum ilişkilerdeki ayrıcalıklı rejimi ortadan kaldırmıştır.Topluluğun benzer üretim ve ihracat yapısına sahip olan Akdeniz ülkeleri ile kurduğu tercihli ilişkiler buna örnektir.Çünkü topluluk tarım sektörünü, kota, prelevman ,referans fiyatı , asgari fiyat gibi tarife dışı engellerle korumakta olup bu engeller kaldırılmamıştır.
• Türkiye’nin Ekonomide Yaptığı Reformlar Sonucunda Dışa Açılması : Türkiye 24 ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerini yürürlüğe koymakla başladığı ekonomik reform programını 1983 yılında iş başına gelen sivil hükümet döneminde de devam ettirmiştir.böylece dışa açılma ve uluslararası ekonomi ile bütünleşme çabalarında büyük bir başarıya ulaşmıştır.
Türk ekonomisinin dışa açılması ve rekabet gücünün artmasına ek olarak ekonomik gelişmede sağlanan başarı , topluluğa başvuruda güven veren faktörler olmuştur.
• Topluluğun Önce Kuzey Sonra Güneye Genişlemesi : Topluluğun ikinci ve üçüncü genişlemeleri güneye doğru olmuş ve ilk genişlemeye göre Türkiye’yi daha fazla olumsuz yönde etkilemiştir.çünkü yeni üç üye ülkenin tarımsal İhracatı Türkiye’nin ihracatı ile büyük bir benzerlik göstermekteydi Yunanistan , ispanya ve Portekiz tam üyelik avantajlarını kullanarak topluluk pazarında üstünlük elde etmişler , Türkiye aleyhine korumacı tedbirlerin arttırılmasını sağlamışlardır.ayrıca, topluluğun kendine yeterlilik oranını arttırmışlar ve bazı ürünlerde üretim fazlasının ortaya çıkmasına yol açmışlardır.
Bu durum Türkiye’nin tarımsal ürün ihracatını olumsuz yönde etkilemiştir.
• Tam Üyeliğin Sağlayacağı Avantajlardan Yararlanma : Türkiye’nin topluluklara tam üye olması, FEOGA , bölgesel kalkınma fonu , sosyal fon ile topluluğun diğer öz kaynaklarına yararlanmasını sağlayacaktır.
Topluluk ile gerçekleştirilecek gümrük birliği tam üyeliğin avantajlarından yararlanarak sağlanmalıdır.
• Mali Katkı Eksikliği : topluluğun 3 mali protokol ve tamamlayıcı protokol sayesinde Türkiye ‘ye sağladığı mali destek yeterli bulunmamaktadır.Her ne kadar verilen krediler Türk ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulumuş ise de istenilen seviyede olmamıştır.Tam üye olunmakla , top...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.