abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iptal davası insan ne ile yasar 2. derece denklemler pikaj stop dogalgaz kuvvet nedir anne sevgisi hijyenik klima sistemleri tazminat dönemi bağırma münevver andezit ad durumu eki olan -de geçmişten günümüze endüstri görklü kobilerde finans eşkin ateşkes Meksikalı 4. sınıf matematik soruları 657. madde hoparlör küstah seksen günde devri alem özet önbellek bolca şimalî elektronik posta açısal yol bütünleşme gönül meselesi bir saat kac sanıye eder comperatıve inkilap tarihi bilişim teknolojileri çıkarsama atatürk isimli şiir 78 saksonya el yapımı bomba cibre elektrik icki markalari permutasyon dolomit şehir tanıtımı imza tanıma 4 zamanlı benzinli motorların çalışma prensibi matematik kat problemleri 1.sınıf sene sonu zümre birim hanımın çiftliği özet yurtta barış dünyada barış bağırmak ansızın lise 2 sanat tarihi eylemler orman toprak su elektro motor altın iğne sivil toplum konkordato birleşmiş milletler ve yardımcı organları doyurulma armürlü dokuma makineleri aydınlatma nevruz bayramı ıı.dünya savaşı sonrası türkiye kelebekler tercumanı ahval firkate nakit para öner yağcı ekmek öpmek su tasfiyesi ispir biyolojik ıslah yöntemi metinler afrikada açlık fiyat tanımı iman etmek ülkemizdeki müzik türleri söylemek diferansiyel denklem 7 sınıf matematik konu anlatım ışığın yapısı business ıntelligence kesir tarihi fosfatlı alan hesaplaması lm35 devresi lozan newton kanunları 17,yüzyıl mevlana ahlak anlayısı pnomatik sistem debi


DAVRANIŞIN BİYOLOJİK TEMELİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132608 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DAVRANISIN BIYOLOJIK TEMELI:

Sinir sisteminin temel birimi norondur.Caplari mm in 1/10-1/100 arasinda degisir. Dantiritler sinir hucresinin alici organlaridir. Aksonlar siniri ileten kisimlaridir.

Noronlar uce ayrilir:
1-Duyusal noronlar
2-Motor noronlar
3-Inter noronlar

Duyusal noronlar: Cevreden gelen uyarimlari merkezi sinir sistemine iletirler.
Motor noronlar:Beyinden yada omurilikten gelen kampusleri organlara, kaslara ve salgi bezlerine tasirlar.
Inter noronlar:Duyusal noronlardan gelen impulslari alir motor norona iletirler.

*Sinirlerimizde binlerce noron vardir.
*Bir noronun digeriyle iliskisine sinops denir.Sinir sistemi ikiye ayrilir

1-Merkezi sinir sistemi
2-Perifer sinir sistemi

Merkezi sinir sistemi:Beyin ve omurilikteki tum noronlari ve vucudun buyuk bir kismindaki noronlari kapsar.

*Tum sinirler omurilikte biraraya gelir.Orada bir sinir demeti olusturur ve bunlar kemiklerle korunur.


*Beyin:

-Merkezi Cekirdek
-Medulla
-Beyincik
-Talamus
-Hipotalamus
-Retikuler sistem
-Limbik sistem
-Beyin yarikureleri


Medulla:Omuriligin beyne girdigi yerde, girdikten sonra, biraz buyudugu kisim.Gorevi:Solunum, yutkunum, kalp atimi, sindirim gibi faaliyetleri denetler ve vucudun dik durmasina yardimci olur.Medulla da omurilikten beyne, beyinden omuriligi giden sinirler carpraz haldedir.

Beyincik:(serebellum) Islevi:Vucudun dengesini ve istemli hareketlerin koordinasyonunu saglamak.Baligin yuzmesi, kusun ucmasi gibi.Hasarinda otomatik hareket yapilamaz. Yurume gibi...

Talamus:Beyin yari kurelerinin icinde, beyin sapinin yukarisinda yumurta bicimli yapidir.Omurilikten beyne, beyinden omurilige giden sinirlerin gectigi yerdir.Uykunun uyanikligin denetlenmesinde rol oynar.

Hipotalamus:Talamusun altindaki kucuk yapidir,Homeostasis i saglar. (vucut isisi, kalp atisi, kan basinci gibi organizmanin faaliyetlerini duzene koyma mekanizmasina homeostasis denir)Ayni zamanda duygu ve heyecanlarlada ilgilidir.Cesitli bolgelerinin uyarilmasi haz ve aci verir.
Hipotalamusun altinda hipofiz denilen bir salgi bezi vardir.Hipotalamus hipofiz bezinide etkileyerek korku ve strese karsi hormonal tepkileri denetler.

Retikuler sistem:Bir ag tabakasidir.Bir norol yapidir.Beyin sapindan cikip, talamusa kadar genisleyen merkezi cekirdek yapilari uzerinde bir ag tabakadir.Islevi: Genel uyarilmislik ve farkindalik halini denetlemede onemli rol oynar.Bu sistem bazi uyarimlarin beyin korteksine gecmesine izin verir, bazilarina vermez.

Limbik sistem:Beyin merkezi cekirdegini cevreleyen beyin yari kurelerinin en icindeki bir kac yapidan olusan yapinin tamamina denir.Evrimsel goruse gore merkezi cekirdekten daha sonra gelismistir ve yalnizca memelilerde bulunur.Gorevi:Temel ihtiyaclari karsilayan hareketler ve duygu ve heyecanlarla ilgilidir.Hipotalamusla yakin bir bagi vardir.Hipot...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.