abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders absorpsiyon sogutma hunlar profesyonel cv kontrol şemaları 1 mol gaz neden 22.4 litre akut nitrik asit halk evleri yaprak aşısı ulaşım sorunları soğuma taptaze turan arttırma insan hakları ihlalleri tekstil makinaları salmastra şehir hayatı biyokgrafi olmayacak coal mining atatürkün yenilikleri resimleri fizik soruları ve cevapları bürokrasi ve siyaset matematiksel istatistik sebzeci matris işlemi yapmak hukuk ömer seyfettin topuz adres kitabı 1980 den sonra türkiyede uygulanan istikrar politikaları sermaye little woman louis anaerobik saat ve ölçü spor kitapları özetleri temmuz girişmek bilgisayar muhasebe maddenin gaz hali tahar bulutlar sav destanı pazarlama staj çocukluktan ergenlige dogru gelişme temkin optik elektronik bitki besin elementleri arbitiraj öss üreme ve gelişme cıvıl cıvıl araçların gelişimi istatistiksel kalite kontrol matematik semboller alman subaylarla ilişkiler kız meslek liseleri flâş parapet akya balığı 2004 kpss sorular bilgi yarışması dünya ekonomik krizler erezyon korunma sütanne japonyada deprem beyaz yele özeti çift ve tek yumurta ikizleri abdulbaki kahve ağası heliko bakteri slayt sunum sülük gibi tel erezyon kitap okumanın faydaları sporcu hadim dünya üzerindeki ilk yerleşme alanları bilgisayar zümre mali denetim türevin zabitlik diyez geniz kuvvet ve denge noktalı kagıt mıknatıs demiri çeker iş hukuku esnek yıldız üçgen doğal fiber kasadar tramvay nesih edebiyat ağzı polis meslek yüksek okulu inşaat sektörü çapsız hammadde kalite apoşi levhalar


DAVRANIŞIN BİYOLOJİK TEMELİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132608 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DAVRANISIN BIYOLOJIK TEMELI:

Sinir sisteminin temel birimi norondur.Caplari mm in 1/10-1/100 arasinda degisir. Dantiritler sinir hucresinin alici organlaridir. Aksonlar siniri ileten kisimlaridir.

Noronlar uce ayrilir:
1-Duyusal noronlar
2-Motor noronlar
3-Inter noronlar

Duyusal noronlar: Cevreden gelen uyarimlari merkezi sinir sistemine iletirler.
Motor noronlar:Beyinden yada omurilikten gelen kampusleri organlara, kaslara ve salgi bezlerine tasirlar.
Inter noronlar:Duyusal noronlardan gelen impulslari alir motor norona iletirler.

*Sinirlerimizde binlerce noron vardir.
*Bir noronun digeriyle iliskisine sinops denir.Sinir sistemi ikiye ayrilir

1-Merkezi sinir sistemi
2-Perifer sinir sistemi

Merkezi sinir sistemi:Beyin ve omurilikteki tum noronlari ve vucudun buyuk bir kismindaki noronlari kapsar.

*Tum sinirler omurilikte biraraya gelir.Orada bir sinir demeti olusturur ve bunlar kemiklerle korunur.


*Beyin:

-Merkezi Cekirdek
-Medulla
-Beyincik
-Talamus
-Hipotalamus
-Retikuler sistem
-Limbik sistem
-Beyin yarikureleri


Medulla:Omuriligin beyne girdigi yerde, girdikten sonra, biraz buyudugu kisim.Gorevi:Solunum, yutkunum, kalp atimi, sindirim gibi faaliyetleri denetler ve vucudun dik durmasina yardimci olur.Medulla da omurilikten beyne, beyinden omuriligi giden sinirler carpraz haldedir.

Beyincik:(serebellum) Islevi:Vucudun dengesini ve istemli hareketlerin koordinasyonunu saglamak.Baligin yuzmesi, kusun ucmasi gibi.Hasarinda otomatik hareket yapilamaz. Yurume gibi...

Talamus:Beyin yari kurelerinin icinde, beyin sapinin yukarisinda yumurta bicimli yapidir.Omurilikten beyne, beyinden omurilige giden sinirlerin gectigi yerdir.Uykunun uyanikligin denetlenmesinde rol oynar.

Hipotalamus:Talamusun altindaki kucuk yapidir,Homeostasis i saglar. (vucut isisi, kalp atisi, kan basinci gibi organizmanin faaliyetlerini duzene koyma mekanizmasina homeostasis denir)Ayni zamanda duygu ve heyecanlarlada ilgilidir.Cesitli bolgelerinin uyarilmasi haz ve aci verir.
Hipotalamusun altinda hipofiz denilen bir salgi bezi vardir.Hipotalamus hipofiz bezinide etkileyerek korku ve strese karsi hormonal tepkileri denetler.

Retikuler sistem:Bir ag tabakasidir.Bir norol yapidir.Beyin sapindan cikip, talamusa kadar genisleyen merkezi cekirdek yapilari uzerinde bir ag tabakadir.Islevi: Genel uyarilmislik ve farkindalik halini denetlemede onemli rol oynar.Bu sistem bazi uyarimlarin beyin korteksine gecmesine izin verir, bazilarina vermez.

Limbik sistem:Beyin merkezi cekirdegini cevreleyen beyin yari kurelerinin en icindeki bir kac yapidan olusan yapinin tamamina denir.Evrimsel goruse gore merkezi cekirdekten daha sonra gelismistir ve yalnizca memelilerde bulunur.Gorevi:Temel ihtiyaclari karsilayan hareketler ve duygu ve heyecanlarla ilgilidir.Hipotalamusla yakin bir bagi vardir.Hipot...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.