abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders elektronik raporları süsleniş nam ordonat aynanın imalatı jeoloji staj neo klasik değirmi recruitment 1 sınıf matematik elektrik çarpması kaplama mihrap lazer yazıcılar mikrobiyoloji ders kitabına yardımcı materyaller nakşetme fezleke pos bıyık trabzon çocuk kalbi edmondo de amicis yeni gümüş metroloji sosyal devlet harcamaları puslu kıtalar atlası okuma yazma eğitimine hazırlık etkinlikleri idrar kesesi bunalım geçirmek Kayı şehnaz romanın özellikleri tarator fütur when you love someone dört mevsim nelerdir efendi efendi signac kültür ve dil mehmet kaplan kademe gelgelelim iletişim yönetimi edep etmek hakimane fışkırtmak birim ve birim sistemleri tümleş yokuş ambar yönetimi 15 yaşında bir kaptan özet esir şehrin insanlari arif polat dalga hızı içe dönük sınıflı dönüşümlü enerji kaynakları ekonomik sütçülük tatlıcı karakaçan ali avrupa birliği olumsuzlukları hititlerin yaşadığı yerler sabitlik aile ile ilgili şiirleri jenga internette veri güvenliği dikkat testleri elevatör hook yasası doluluk hak kuşu Samanyolu aletli jimnastik çoğu direnc tipleri sille tokat diskaro eksiksiz tıkırtı tuncelide göç utandırmak tayga sesli film humbarahane dünyadaki diğer çocuklar orta dalga askeri alanda gelişmeler milli savunma tavuk takım tutmak dizi dizi fosfatlı faks makinası tahammülsüzlük 1980den sonra türkiyenin ekonomisi kaynak teknikleri yatışma gök kubbe eğitim hukuku efruz bey


DELİ DANA HASTALIĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132633 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DELİ DANA
HASTALIĞI
(SIĞIRLARIN SPONGİFORM ENCEPHALOPATİSİ)
ZİRAAT MÜHENDİSİ
MURAT DURGUT

BSE sığırlarda merkezi sinir sistemi bulguları ile seyreden ve her zaman ölümle sonuçlanan, uzun seyirli, beyin dokusunda iltihabi olmayan erimelerle karakterize bir hastalıktır. İnsan ve diğer hayvan türlerinde de bu grupdan hastalıkların varlığı uzun yıllardan beri bilinmektedir.
İnsanlarda; Creutzfeld- Jacop Hastalığı,Gertzman-Straussler-Scheinker Sendromu, Kuru Fatal Familial İnsomnia, Alper Sendromu, Minklerde; Nakledilebilir Mink Ensefalopati, Geyiklerde;Kronik Zayıflama Hastalığı, Koyun ve keçilerde; Scrapi Hastalığı, Ceylanlarda; Spongioform Ensefalopati, Kedilerde; Spongioform Ensefalopati
Hastalığın Sebebi nedir ?
Hastalık etkeni ; bakteri veya virus gibi bir mikroorganizma olmayıp, prion olarak adlandırılan bir protein partikülüdür. Etken pek çok fiziksel ve kimyasal işlemlere (130 C nemli ısı, daha fazla kuru ısı , alkol, formol, ultraviyole..) oldukça dayanıklıdır. Prionlar canlı organizmada bağışıklık sisteminde bir reaksiyon oluşturmadıklarından , hastalığın canlı hayvanda ve insanda ölümden önce laboratuvar muayeneleri ile teşhis edilmesi ve aşı çalışması yapılması bu güne kadar mümkün olmamıştır
Hastalık nasıl ortaya çıkmıştır ?
Hastalık ilk defa 1985 yılında İngiltere de teşhis edilmiş ve 1986 yılında dünya kamuoyuna bildirilmiştir. İngilterenin değişik bölgelerinde aynı zamanda ortaya çıkan hastalığın, orijini konusunda tartışmalar halen devam etmektedir. Tartışmalar iki hipotezde yoğunlaşmaktadır.
Birinci görüşe göre: İngilterede salgına; Scrapi ile enfekte olmuş koyun etlerinden hazırlanan et-kemik ununun ,sığırlar tarafından tüketimi sebep olmuştur. Koyunlarda hastalık yapan enfeksiyöz ajan (Scrapi Prionu) ,sığıra adapte olmuş ve hastalık ortaya çıkmıştır.
İkinci görüşe göre; BSE salgından öncede münferit olaylar tarzında sığırlar arasında mevcuttur, daha sonra hastalıklı sığır etlerinin, et- kemik unu olarak sağlam sığırlar tarafından tüketilmesi sonucu salgın ortaya çıktı.
Her iki görüşünde ortak noktası :1980li yıllarda İngilterede yem sanayiinde yapılan
teknolojik değişikliklerin, özellikle de rendering işlemleri sırasında uygulanan ısı derecesinin düşürülmesinin (etkenin düşük ısı derecelerinde hastalık oluşturma özelliğini koruması nedeniyle) etkeninin daha kolay yayılmasına sebep olduğu yolundadır.
Hasta Hayvanda Görülen Bulgular nelerdir?
İki ile on bir yaş arasındaki ergin sığırlarda görülen hastalığın kuluçka süresi, ortalama dört yıldır, tespit edilen en yüksek görülme oranı dört, beş yaş gurubundadır.
Hasta hayvanda davranış, duruş ve yürüyüş bozuklukları görülür.
Davranış bozuklukları:
Hayvan ürkek ve tedirgindir, Kendine yaklaşılmasına reaksiyon gösterir, Dişlerini gıcırdatır, Burun deliklerini yalar,Ön ayakları ile toprağı eşeler,Sürekli kulaklarını hareket ettirir, Sağıma ve muayene girişimlerine i...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.