abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders termos yapımı binyıl stratejik yönetimin amaçları bağ bıçağı handikap 5e ders programı acil ödevler ampul ve tarihi paldır küldür kovuşturma yapmak manyetik rezonans kilim böcekçiller atatürk ve sosyal bilim düşüncesi ekip nedir atatürk ve aile resimleri ev aletleri ölçü aletleri reddedilmek demir karbon icatçı reşat kasaba yenilgi anadolu motifleri işporta 4.murad nükleer enerjinin yararları ve zararları atatürkün anılar öyle gelmek püstül kare dalga üreteci lise dönem ödevi yasemin çiçeği parıl parıl alışma bitkisel dokular transfer harcamaları muazzez organizasyon staj sabo elektrik kaynağının yapılışı boşalma evrensel sevgi sql veri tipleri bilginler morley olumsal atatürkün milli birlik ve beraberliğe verdiği önem osmanlıda vakıf sistemi demokrasinin yararları itilaf devletleri anadolu cybh avrupa kıtasındaki yarımadalar eksper formalite gün balığı damasko ovalama debağ head up display dim barajı 1950 türkiye medenı usul hukuku bir hücrelilerde ve bitkilerde doğal davranışlar olcu birimleri tdci kurumsallaşma alo büst yapımı proje yönetimin öğeleri kurk mantolu madonna girdi hem su hem de karada yaşayan hayvanlar ağırlık kütle temiz hava planı yöresel yemekler sinir nedir mevize icabet besinlerin yararları mantar infeksiyonu başaklı hamur açmak hışıl hışıl business dynamics para nedir ödeşme bitkisel yakıtlar viyak insanlar ve yönetim iş bölümü kaliteyi etkileyen etmenler genel kadın artezyen eksik doğmak elden resim almak değerlenme


DÖNER AYNA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132743 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DÖNER AYNA
Yazar:Halide Edip ADIVAR
Çevireni:-
Boyutu:18 cm * 12 cm
Sayfa Sayısı:238
Basıldığı Yer, Yayınevi ve Baskı Tarihi:İstanbul, Atlas Kitapevi, 1977
Kaçıncı Baskı Olduğu:Dördüncü Baskı
1.YAZAR:
Halide Edip ADIVAR, 1882’de İstanbul’da doğdu.Babası Ceyb-ı Hümayun katiplerinden Mehmet Edip Bey’dir.Halide Edip, Amerikan Kız Kolejini bitiren ilk Türk kızıdır.1901’de koleji bitirir bitirmez Salih Zeki ile evlenmiştir.1908’de ilk romanının ilanı ile birlikte Ayet ve Zeki adlı iki oğlu dünyaya gelmiştir.Meşrutiyet’in ilanıyla gazete ve dergilerde imzası görülmeye başlayan Halide Edip, o tarihlerde Halide Salih imzasını kullanıyordu.İlk romanının ismi Heyula’ydı.1908’de 31 Mart vakası üzerine Mısır’a kaçmak zorunda kaldı.
1912’de ikinci eşi olan Dr. Adnan ADIVAR’la evlenmişti.1924’te kocasıyla Türkiye’den ayrılır.Önce İngiltere’de, sonra Paris’te yaşarlar.1931 ders yılında ikinci defa Amerika’ya giden Halide Edip bir sömestir için Columbia Üniversitesi Barnard College’de Türk tarihi dersleri okutur.1939’da İstanbul’a dönen Halide Edip,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Edebiyatı profesörlüğüne tayin edilir.
O yıl açılış dersini de Shakespeare hakkındaki konferansıyla Halide Edip vermiştir.
1950 yılına kadar bu görevinde kalan Halide Edip 1950-1954 arası İzmir milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girmiş ve 9 Ocak 1964 tarihinde vefat etmiştir.
Yazarın Eserleri:
Heyula, Raik’in Annesi, Seviyye Talip, Handan, Yeni Turan, Son Eseri, Mev’ut Hüküm, Ateşten Gömlek, Kalp Ağrısı, Vurun Kahpeye, Zeyno’nun Oğlu, Sinekli Bakkal, Yolpanaz Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akıle Hanım, Kerim Usta’nın Oğlu, Sevda Sokağı Komedyası, Çaresaz, Doğan Çıkan Yurtlar, Hayat Parçaları, Harap Mabetler, İzmir’den Bursa’ya,…
2.ESER
a)Türü:Roman
b)Teması:Bir kızın ölüm korkusu.
c)Eserin Yazılmasındaki Fikir yada Ana Duygu:Kaçırılan bir kız öleceğini düşünerek korkmaktadır.
3.PLAN
a)Kişilerin Saman ambarına gelmeleriyle serim bölümü başlamıştır.
b)Katırcı çırağının ortaya çıkmasıyla düğüm bölümü başlamıştır.
c)Kızın kurtulmasıyla ise çözüm bölümü başlamıştır.
4.ESERİN ÖZETİ
Hanife adında küçük bir kız bir katır kafilesi ile birlikte babasının yanına geliyordu.Hanife babasını hiç görmemişti.Çok merak etmektedir.Yolda gelirken bir kulübede konakladılar.
Burada katırcı çırağı Mürsel, Hanife’ye tecavüz etmeye kalkıştı.Fakat patronu Kamil onu hemen yakalayıp dövmeye başlar.Yumruklar, tekmeler, tokatlar.Bu arada Hanife’de Mürsel’i çimdikler, ıssırır, ufak ufak tokatlar.Bunlar Mürsel’in hafızasına işlemiştir.Daha sonra Samananbarı’na geldiler.Kamiller kızı evine bıraktılar.Orada kızı üvey annesi karşıladı.
Babasının huzuruna çıkardı.Babası Hacı Murat kızına hafif hafif gülümser.Karısına Hanife’yi güzelce yıkayıp giydirmesini söyler.Kız küçük erkek kardeşi Hasan ile tanış...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.