abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 1960 1980 global kombi ebob ekok soruları mevlana ile ilgili kompozisyonlar iplikte kalite durum hikayeleri kuran göktürk vergi hukuk gezi nedir özgül ağırlık 2. meşrutiyet tefeyyüz saat ve takvim nedir metal nedir it nedir 77 türkiye haritası jeneratör çeşitleri ameliyat geçirmek sübjektif redifli şiirler akımsız nikel kaplama kaolen birim fiyat dikkat eksikliği fizik konusu ile ilgili test bul joystick memuriyet katalizör yeni yönetim teknikleri tolstoy felsefi estetik don kişot kitap özeti intranet ekstranet eğitim teknolojileri atila tekstil boya makineleri hakkında bade yıldız poyraz hayvan barınakları türkçe off sokra kıbrısın tarihi gezdirilme peter göz sevdası uluslararası gönüllü kuruluşlar olgucu elinde ebeleme soyulma süt çorbası kartil kara yeli osmanlılarda vakıf sistemi anadolu lisesi sınav soruları osman hamdi bey talebelik acı ağaç 2005-2006 eğitim öğretim yılı matematik duvar resimi gürcüce fen bilimleri bilgisayarın tarihsel gelişimi zayıflık yaprak dökümü maden ergitme tekniği soru zamiri ilginç buluş benlik blok satış depremle ilgili genel bilgiler tahta perde serpiştirme totemcilik tahir ile zühre atatürk ve türk sporu taban puanları libaralizm nispet cibre rapor yazma teknikleri milli birlik ve beraberlik yönünden dayanışmanın önemi azınlıklarda ticaret önce bilim değiştirge koçi bey ve risaleleri market erdirmek zıtlıklar peri oyunu değişebilir kapak resimleri sert buğday eş güdüm halk şairi nedir fuzili


KURTULUŞ SAVAŞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 132808 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Kurtulus Savası

Mondros Mütarekesi’nin ardından İtilaf Devletleri’nin ülkenin çeşitli yerlerini işgal etmelerine Türklerin tepkisi, Müdafaa-i Hukuk örgütlenmeleriyle sınırlı kalmıştı. İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaline tepkileri ise çok farklı oldu: Türkler kaderlerinin İtilaf Devletleri’nin eline terk edilmeyeceğini anladılar ve silahlı direnişe geçtiler. Türk Ulusal Hareketi, mayıs 1919’da Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal Paşanın şahsında gerçek bir önder buldu. Mustafa Kemal, ulusun gücünü harekete geçirmeye ve Kurtuluş Savaşını zafere ulaştırmayı başardı.

Kurtuluş Savaşı, ülkenin işgaline duyulan tepkinin yarattığı bir halk hareketiydi. Hareketin yönetici kadrosunu asker ve sivil aydınlar oluşturuyordu. Eşraf, din adamları, şeyhler ve ağalarda harekete katıldılar ve halkla yönetici kadro arasında bir köprü oldular. İzmir’in işgalini izleyen yerel kongreler, hareketin geniş bir tabana oturduğunu açıkça ortaya koydu. Bütün bu yerel direniş odakların Sivas Kongresi’nin çatısı altında birleşecektir. Kurtuluş Savaşı’nın köşe taşlarından biri de İstanbul’un işgali ve Meclisi Mebusan’ın dağılmasının ardından TBMM’nin kurulması oldu. İstanbul’un işgali ile birlikte Ankara’ya akan subay ve siviller, Ulusal Hareket’in kadrolarını oluşturmuşlardı.

Kurtuluş Savaşı başlıca üç cephede yürütüldü. Doğu Cephesi’ndeki
Ermenilerle savaş,başarılı bir askeri harekatın ardından Gümrü Anlaşması ile sonuçlandı. Mücadelenin daha çok Kuvayı Milliye Birlikleri tarafından yürütüldüğü Güney Cephesi, Fransa ile imzalanan Ankara İtilafnamesi ile kapandı. Asıl savaşın verildiği Batı Cephesi’nde ise savaş, bir dizi askeri harekatla Yunan kuvvetlerinin kesin yenilgiye uğratıldığı 1922 yılının ağustos-eylül aylarına kadar sürdü.

1918 Mütareke soku

Mütarekeyi Türklerin endişe ettiğinden daha sert bir biçimde uygulayan İtilaf Devletleri, ülkenin işgaline giriştiler.13 kasımda bir itilaf filosu, İstanbul önünde demirledi ve karaya asker çıkardı. Antalya, Kilis, Mersin, Tarsus, Adana, Pozantı işgal edildi. Türkler özellikle Rum ve Ermeni nüfusun yoğun olduğu yerlerde kendi hukuklarını korumak ve temsil ettikleri bölgenin Türkiye’den ayrılmasının önlemek amacıyla Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri kurmaya başladılar. Ekim 30: Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında Mondros Mütarekesi imzalandı. Kasım 3: Musul, İngilizler tarafından işgal edildi. –8: Sadrazam Ahmet İzzet Paşa istifa etti.
-9: İngilizler Seddülbahir Kumkaleye kuvvet çıkararak Çanakkale Boğazı’nın iki tarafını işgal ettiler. –11: Tevfik Paşa Hükümeti kuruldu.
-13: İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan İtilaf Filosu İstanbul’a geldi ve karaya kuvvet çıkardı. Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a geldi. İstanbul’da...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.