abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders haldun taner berlin mektupları gülümseme Hint çiçeği tarihi yerleri cumhuriyet ve demokrasi arasındaki farklar prizma tarihçi kpss sonuçları giderme anadoludaki yerleşim yerleri işlevsel karga ile tilki fabl netice plan ve kroki ütopya başkalaşım geciren hayvan toplumsal alanda inkilaplar müreffehen bir bayrak rüzgar bekliyor kuran ve yorumu çatı havalandırma terakki imalat stajı Afgan östaki çiçeğin kısımları zevk için gaz ölçüm misyon nedir düz dişli çark tanımı geometrik ortalama köprü altı çocuğu esinlenmek abd turizmi dfa muhacirlik e isminde meyve george orwel 1984 fayda maliyet analizi amca anjiyo olmak Karaimce geometri teoremler güdülme dilci ahmet turan oflazoğlu generatör ler hacivatın hayatı edebiyet temel direği türk dilinin kaynakları ııs (ınternet ınformation service) nedir, toplam çarpım sembolü paragraf çeşitleri doygunluk esnekleşme anton çehov tanzimat fermani tual reji masası bilim nedir okul öncesi eğitim radyoaktivitenin kullanım alanları ilkel çağlarda haberleşme asit tayini açık yagışların tarıma etkisi allah ve peygamber sevgisi açık ögretim seyda okul deneyimi ıı cumhuriyetin bize kazandırdıkları beyde marka ve korunması çağdaş çalışan talimli zehirlilik gülmeceli eskisi gibi islamiyet sonrası türklerde aile debi ölçme aydınlatma aracları iletgen portfolyo mali saydamlik 0258 rus dili international marketing vroom haramilik sürgün apqc crm ve enlemler arası taşınmaz rehni horlama monte kristo kontu almanca fiiller manyetik 2000 yılı ithalat oranları


BILGİSAYAR VE ROBOTLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133228 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BILGiSAYAR ve ROBOTLAR
Selam arkadaslar; genelde bigisayarla ugrasan insanlar birseyler yaptiklarinda, yaptiklari isin sonucunu genelde monitörde alir(ne bilim belkide hoperlörde) ben ise size bilgisayarla mekanik dünyada bir seyler yapmaniz için yardimci olmaya çalisacagim. burada basit olmasi sebebiyle genelde heryerde bulunabilecek (Istanbul için selanik pasaji) parçalarla nasil hareketli sistemler yapip onlari bigisayarla kontrol edebilecegimiz konusunda sizlere birkaç iyi fikir vermeye çalisacagim. (mesela NASAnin marsa yolladigi pathfinder gibi araçlar yapabilecez hemide bilgisayar kontrollü :)

NEYSEE I$E KOYULALIM
MALZEME LiSTESi;
1 adet PC
1 adet 25 pinli ekranli kablo (siz elektronikçilerde yazici kablosu deyiverin onlar anlar ayrica sadece bi ucunda erkek baglanti elemani olsun )
1 adet printer baglanti elemani
4 adet transistör (bunlar NPN olacak 2N3055 serisi)
4 adet direnç (1-3 Kiloohm luk direnç isimizi görür)
1 adet dc motor (12 voltluk felan olursa iyi olur zaten en kolayda bulunabilecek parça)
birazcik azim
bol miktarda SABIR
ayrica bunlarin yaninda az biraz programcilik az birazda elektronik bilgisi isinizi bayagi kolaylastiracaktir
HADi BA$LIYOZZZ MALZEMELER? HAZIRLAYIN OKUMAYA DEVAM EDiN;
Eeveet ilk olarak amacimiz bilgisayardan bir program yardimiyla bir dc motoru kontrol etmek aslinda bu gerçekten kolay gözüküyor ama çevrenizde gördü?ünüz tüm otomekanik sistemlerin temelinde bigisayarla motor kontrolü vardir.
Aslinda yaptigimiz olay gayet basit biz bilgisayarin printer portundan bir kaç TTL sinyal aliyoruz ve bunu basit bir devre yardimiyla motorun elektrik uçlarinda aç kapa yapiyoruz bu kadar kolay neyse devre semasi asagida

Bu devreyi yaptiktan sonnra isin cogu bitiyo aslinda simdi birazda printer portuyla ilgilenmake lazim
bize burada lazim olan portlar 2 den 9 a kadar olan portlardir (port numaralirini bulmak icin aldiginiz erkek elemana bakyn kolaylikla bulursunuz)
SANIRIM PORT DiZiLiMi BU SEKiLDE YANi ÜST SIRADA SAGDAN iKiNCi 2 Nolu PORT OLUYO!
Sonrada bize lazým olan sadece 2 ve 3 numarali port olacaktir simdi 2 numarali uca devrenin ileri ucununu 3 numarali uca devrenin geri ucunu baglayin ve hepsini topraklamasini mutlaka ayni noktaya yapin hah yaptinizmi ozaman gelelim isin programcilik kismina ben programci olmadigim icin size sadece bunu calistiracak kisa bir C kodu yazabilirim artik gerisis sizin programcilik ve hayal gücünüze kalmis :-)


main()
{
outportb(888,1)
delay (5000)
outportb(888,2)
delay(5000)
}
program sadece motoru ileri 5 saniye ileri daha sonra 5 saniye geri hareket ettirecektir lütfen bana program icin mail atmayin cunkü ben bir programci deilim ama diger seylerde yardimci olmaya calisirim :-)
HAZIRLAYAN:
Keloglan ;

Birazda Mekanik;

Selam arkadas...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.