abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders günlük plan örnekleri hançere 1950 siyaset tiriz telefoncu Norveçli göller tılsımlı nişan tesis planlama soruları 18 mart tatsızlık destan dilinin özellikleri faz kalemi hasan ali yücel lisesi 657 sayılı yasa malzeme bilgisi hormonal sistem kuzulu ölçü alanında yapılan yenilikler kasıtlı belcıka devletı pazar araştırması sıvaştırmak fabl örneği yarı belgesel dolambaçlı silâhlık zil bitkilerde üreme ve gelişme huzursuzca mikyaslı stilist halk oyunları latin harfleri yardim severlik judo kristal denizaltı insan sesinin oluşumu 35 yaş kitap özeti company analysis gizli şeker pul biber eko sistemin bozulma nedeni egemenlik sembolleri içine dert olmak parıs sozleşmesı 1947 bilimsel çalışmalar fıçıcılık tılsım eski ve yeni ölçme aletleri acı görmüş hizmet sektörünün oryantasyon atatürkün milliyetçilik anlayışı hece vezni gabin bellem rezerv çanakkale savaşları sis sigarasız metropolit analı tanım torna tezgahı nedir softalık trigonometrik oranlar 10 sınıf moduller konaklama işletmeleri muhasebesi fersah kadıncıklar türkiyenin etnik yapısı yangın nedir nasıl oluşur insan nüfusu konveyör 19. yüzyılda büro otomasyonu ssk hiçleştirme dik kafalı yerleşim dağ yolu darwin salgılamak termik santraller mezura flüorür 2. sınıf turkce gunluk ders planı devlet adamı 5 basamaklı sayılarda toplama işlemleri ipekyolu somut isim resesif reyhan hücrede madde alışverişi kilogram önemi küt küt androgoji örnek olmak


BILGİSAYAR VE ROBOTLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133228 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BILGiSAYAR ve ROBOTLAR
Selam arkadaslar; genelde bigisayarla ugrasan insanlar birseyler yaptiklarinda, yaptiklari isin sonucunu genelde monitörde alir(ne bilim belkide hoperlörde) ben ise size bilgisayarla mekanik dünyada bir seyler yapmaniz için yardimci olmaya çalisacagim. burada basit olmasi sebebiyle genelde heryerde bulunabilecek (Istanbul için selanik pasaji) parçalarla nasil hareketli sistemler yapip onlari bigisayarla kontrol edebilecegimiz konusunda sizlere birkaç iyi fikir vermeye çalisacagim. (mesela NASAnin marsa yolladigi pathfinder gibi araçlar yapabilecez hemide bilgisayar kontrollü :)

NEYSEE I$E KOYULALIM
MALZEME LiSTESi;
1 adet PC
1 adet 25 pinli ekranli kablo (siz elektronikçilerde yazici kablosu deyiverin onlar anlar ayrica sadece bi ucunda erkek baglanti elemani olsun )
1 adet printer baglanti elemani
4 adet transistör (bunlar NPN olacak 2N3055 serisi)
4 adet direnç (1-3 Kiloohm luk direnç isimizi görür)
1 adet dc motor (12 voltluk felan olursa iyi olur zaten en kolayda bulunabilecek parça)
birazcik azim
bol miktarda SABIR
ayrica bunlarin yaninda az biraz programcilik az birazda elektronik bilgisi isinizi bayagi kolaylastiracaktir
HADi BA$LIYOZZZ MALZEMELER? HAZIRLAYIN OKUMAYA DEVAM EDiN;
Eeveet ilk olarak amacimiz bilgisayardan bir program yardimiyla bir dc motoru kontrol etmek aslinda bu gerçekten kolay gözüküyor ama çevrenizde gördü?ünüz tüm otomekanik sistemlerin temelinde bigisayarla motor kontrolü vardir.
Aslinda yaptigimiz olay gayet basit biz bilgisayarin printer portundan bir kaç TTL sinyal aliyoruz ve bunu basit bir devre yardimiyla motorun elektrik uçlarinda aç kapa yapiyoruz bu kadar kolay neyse devre semasi asagida

Bu devreyi yaptiktan sonnra isin cogu bitiyo aslinda simdi birazda printer portuyla ilgilenmake lazim
bize burada lazim olan portlar 2 den 9 a kadar olan portlardir (port numaralirini bulmak icin aldiginiz erkek elemana bakyn kolaylikla bulursunuz)
SANIRIM PORT DiZiLiMi BU SEKiLDE YANi ÜST SIRADA SAGDAN iKiNCi 2 Nolu PORT OLUYO!
Sonrada bize lazým olan sadece 2 ve 3 numarali port olacaktir simdi 2 numarali uca devrenin ileri ucununu 3 numarali uca devrenin geri ucunu baglayin ve hepsini topraklamasini mutlaka ayni noktaya yapin hah yaptinizmi ozaman gelelim isin programcilik kismina ben programci olmadigim icin size sadece bunu calistiracak kisa bir C kodu yazabilirim artik gerisis sizin programcilik ve hayal gücünüze kalmis :-)


main()
{
outportb(888,1)
delay (5000)
outportb(888,2)
delay(5000)
}
program sadece motoru ileri 5 saniye ileri daha sonra 5 saniye geri hareket ettirecektir lütfen bana program icin mail atmayin cunkü ben bir programci deilim ama diger seylerde yardimci olmaya calisirim :-)
HAZIRLAYAN:
Keloglan ;

Birazda Mekanik;

Selam arkadas...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.