abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders olacak amelelik haklarımız cumhuriyetin önünü almak başlıca müzik türleri ermenistan zenginliği istiva sütün mayalanması oya gibi fen ve teknoloji, demokrasinin tarihi kan dolaşımının önemi aylık ücret bordrosu görklü uğraştırmak süt dişi bahar betimleme demir-karbon diyagramı gestalt psikolojisi sermayedar haberleşmenin geçmişi 1968 devrim adobe illustrator ftalik anhidrit varlik felsefesi mektup ve telgraf oyunu frontpage dersleri one way ticket korozyon iklim ve türkiyenin iklim özellikleri teftiş banka apaş dolunay araba çeşitleri asenkro 10 kasım kompozisyon kabe çalışma psikolojisi olmaz fecir karagöz ve hacivatın hayatı ortak miras kavramı ve katkıda bulunmanın önemi rikkat giyimli akçe çocuk bezi erzurum kongresi açık ekonomi okul deneyimi etkinlikleri diyalog güç santralleri bizans kültür ve medeniyet goc sınav soruları tertipleme 10. sınıf rehberlik yıllık planı mızmızlık pul ekstrafor auto cad yaprak dökümü mucur misket döşemelik 0 6 yaş bebek pazarlama staj örneği kalınlık kalbine göre yabancı ressamların hayatı tırtık nazım hikmet ran küçük ağa ankarada arama emri her gün check up ataturkun hayatı 5 nisan 94 krizi elektronik icatlar need ara cümle Musevî alevi banka sinav sorulari bahar seli asa şuurlu boru otu sözünü tutmak tarım faaliyetleri fransız sineması ilk ve son soket kablo cesitleri hello ağaç nasıl kağıt olur endüstri staj 1.sınıf ödevleri cruise control delikanlı


SİYASAL KATILMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133327 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİYASAL KATILMA

İktidarın halka dayandırılması fikrinin yaygınlaşması ile birlikte, geniş halk kitlelerinin politika alanında ön plana çıktıkları görülür. Günümüzde sık sık “kitle toplumu” deyiminden söz edilmektedir. Batıda eski dar sosyal kadroların parçalanarak siyasal hayatın sokaktaki adamı da içine alacak biçimde genişlemesi, bazı yazarlarca “Kitlelerin Başkaldırışı” olarak nitelendirilmiştir. Rejimin ideolojik ve kurumsal yapısı ne olursa olsun , “halk” unsuru bu yapının temel dayanak noktası olarak alınmaktadır veya alınmak istenmektedir.
Bu gelişmeler, politika biliminde dikkatleri siyasal katılma sorunu üzerine çekmiş bulunuyor. Son zamanlarda bu konuda yapılan araştırmaların bazı yeni aydınlatmalar getirdiğini ve bu arada farklı değerlendirmelere yol açan bazı ilginç noktaları ortaya çıkardığını görüyoruz. Katılmanın yolları ve dereceleri nelerdir? Kişilerin bu alandaki davranışlarında ne gibi farklılıklar vardır? Katılma ile siyasal karar arasında etki ilişkisini belirlemek mümkün müdür? Değişik siyasal modellerde katılma ne gibi şekiller alır? Bütün bunlar, cevap arayan sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kavramın Açıklanması ve Katılmanın Boyutları:

Önce kavramı açıklığa kavuşturmak gerekir. Siyasal katılma, toplum üyesi kişilerin (vatandaşların) siyasal sistem karşısında durumlarını, tutumlarını ve davranışlarını belirleyen bir kavramdır. Bunu sadece seçimlerde oy kullanmaktan ibaret sanmak eksik ve yanlış bir anlayış olur. Katılma, basit bir meraktan yoğun bir eyleme kadar uzanan geniş bir tutum ve faaliyet alanını kapsar. Toplum üyelerinin hepsi şüphesiz ki siyasete karşı aynı ilgiyi göstermezler. Kimisinin gece gündüz politika ile uğraşmasına karşılık – ki bunlar küçük bir azınlık teşkil ederler – bazı insanlar politik sorunlara tamamen ilgisiz ve kayıtsızdırlar. Bu bakımdan, Aristo’nun “insan siyasal bir yaratıktır” sözü, ancak bir ölçüde ve geniş anlamıyla bütün insanların siyasal topluluklar içinde yaşamalarını ifade etmesi yönünden doğrudur denebilir.
Amerikalı siyaset bilimcisi Robert Dahl, siyasal katılmanın boyutlarını: a) İlgi,
b) Önemseme, c) Bilgi, d) Eylem olarak sıralıyor. İlgi, siyasal olayları izlemeyi; Önemseme, siyasal olaylara önem vermeyi; Bilgi, olaylar ve sorunlar hakkında bilgi sahibi olmayı; Eylem, ise siyasal olaylara aktif olarak katılmayı ifade eder. Katılmanın bu dört boyutu, birbirinden kopuk, birbiriyle ilgisi olmayan tutumlar değildir. Aksine, yapılan araştırmalar, bunlar arasında yakın bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin seçim sonuçlarına ilgi duyan kimselerin, seçim kampanyasını önemseyerek izleyenlerin, tartışılan sorunlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olanların, seçimlerde oy kullanma oranlarının da – ilgisizlere nazaran- daha yüksek olduğu görülmektedir.
Siyasal faa...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.