abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gazi paşa ışın osman bey ingilizce kitap özeti empatı lise fizik 1 asenkron atatürkün çocuklara verdiği önem assure modeli yoğunluk hesaplama ırgatlık son kahramanlar 2004 lgs sonuçları kutluk devleti nitrojen doğru akım makineleri sporculuk pinomatik kan bağışının alış-satış hesaplama ezberlenme külçe cam ürünlerde depolama teknikleri deniz ürünleri cctv sistemleri açık tribün enlem ve özellikleri maastrıcht krıterlerı antenli matematik ve felsefe ilişkisi 24 kasım ile ilgili yazılar ödenmek diyapozon kertenkele esenlik gelişim ve öğrenme dersi deneme soruları işletme nedir anfo tahıl komres etnograf av yasağı serinlik akdeniz ikliminin bitkileri hücrenin temel kısmı ne gezer tevkil rotil alacalı hz.ibrahim fatih sultan yer atları ozon kullanım yöntemleri kutsal kitap zebur Bektaşî babası tam derce seyfi baba iletgen evrak ve evrak yönetimi sıralaç sofistike panel oluşturma işletme, kurum içi halkla ilişkiler avrupada türk topluluklarının yaşadığı diğer yerler erselik par par otopark standartları 55 soruda bilgisayar bağımlı öss türkçe hizmet yerinden yönetim kuruluşları okul ve toplum diziliş 4.sınıf sorular çanakkale boğazı serüven sülfatlanma pat küt 1974 petrol krizi enjeksiyon döküm ovulma esnaf ağzı boş konuşmamak başbakanın gorevlerı emeviler gaz beton üretimi +hava ve suyun elektrik iletkenliği enir fevzi kaya aluminyum tozu veri tabanı projesi amenajman psiko ve sosyal gelişim unesco 2003 server savurganlık enflasyon ölçme yöntemleri üç turunçlar


SİYASAL KATILMA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133327 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SİYASAL KATILMA

İktidarın halka dayandırılması fikrinin yaygınlaşması ile birlikte, geniş halk kitlelerinin politika alanında ön plana çıktıkları görülür. Günümüzde sık sık “kitle toplumu” deyiminden söz edilmektedir. Batıda eski dar sosyal kadroların parçalanarak siyasal hayatın sokaktaki adamı da içine alacak biçimde genişlemesi, bazı yazarlarca “Kitlelerin Başkaldırışı” olarak nitelendirilmiştir. Rejimin ideolojik ve kurumsal yapısı ne olursa olsun , “halk” unsuru bu yapının temel dayanak noktası olarak alınmaktadır veya alınmak istenmektedir.
Bu gelişmeler, politika biliminde dikkatleri siyasal katılma sorunu üzerine çekmiş bulunuyor. Son zamanlarda bu konuda yapılan araştırmaların bazı yeni aydınlatmalar getirdiğini ve bu arada farklı değerlendirmelere yol açan bazı ilginç noktaları ortaya çıkardığını görüyoruz. Katılmanın yolları ve dereceleri nelerdir? Kişilerin bu alandaki davranışlarında ne gibi farklılıklar vardır? Katılma ile siyasal karar arasında etki ilişkisini belirlemek mümkün müdür? Değişik siyasal modellerde katılma ne gibi şekiller alır? Bütün bunlar, cevap arayan sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kavramın Açıklanması ve Katılmanın Boyutları:

Önce kavramı açıklığa kavuşturmak gerekir. Siyasal katılma, toplum üyesi kişilerin (vatandaşların) siyasal sistem karşısında durumlarını, tutumlarını ve davranışlarını belirleyen bir kavramdır. Bunu sadece seçimlerde oy kullanmaktan ibaret sanmak eksik ve yanlış bir anlayış olur. Katılma, basit bir meraktan yoğun bir eyleme kadar uzanan geniş bir tutum ve faaliyet alanını kapsar. Toplum üyelerinin hepsi şüphesiz ki siyasete karşı aynı ilgiyi göstermezler. Kimisinin gece gündüz politika ile uğraşmasına karşılık – ki bunlar küçük bir azınlık teşkil ederler – bazı insanlar politik sorunlara tamamen ilgisiz ve kayıtsızdırlar. Bu bakımdan, Aristo’nun “insan siyasal bir yaratıktır” sözü, ancak bir ölçüde ve geniş anlamıyla bütün insanların siyasal topluluklar içinde yaşamalarını ifade etmesi yönünden doğrudur denebilir.
Amerikalı siyaset bilimcisi Robert Dahl, siyasal katılmanın boyutlarını: a) İlgi,
b) Önemseme, c) Bilgi, d) Eylem olarak sıralıyor. İlgi, siyasal olayları izlemeyi; Önemseme, siyasal olaylara önem vermeyi; Bilgi, olaylar ve sorunlar hakkında bilgi sahibi olmayı; Eylem, ise siyasal olaylara aktif olarak katılmayı ifade eder. Katılmanın bu dört boyutu, birbirinden kopuk, birbiriyle ilgisi olmayan tutumlar değildir. Aksine, yapılan araştırmalar, bunlar arasında yakın bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin seçim sonuçlarına ilgi duyan kimselerin, seçim kampanyasını önemseyerek izleyenlerin, tartışılan sorunlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olanların, seçimlerde oy kullanma oranlarının da – ilgisizlere nazaran- daha yüksek olduğu görülmektedir.
Siyasal faa...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.