abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 3 boyutlu cisimler ölüm ve kız kurbağacık japonya aspendos trafik polisi kimdir hal tercümesi elçim opak seri port delphi milli mücadele güvenlik sistemi manyetik parçacık defa yuf papazlık etmek cumhuriyeti korumak ve güçlendirmek atatürkün eğitime verdiği önem tör cumhuriyet bayramı oratoryo yazıcı balıklar moment denge abo kan grupları iç göç nedir kapitülasyonlar hormonal aydınlatma proje sanat elemanları demir kırı 48 plaka insanların doğaya verdiği zararlar atatürkün çocuk ingilizce essay chopen işletme bütçeleri klonlama iç anadolu bölgesi halk oyunları jimnastik tarihi elktrik akdeniz turizmi smed temel düzey lisans 2000 öss kimya sıkıştırılmak bilisim aglari ve veri iletisim ornek kompozisyon ölçü aletleri stratejik pazarlama oy hakkı müdavim 1876 kanuni esasi 1961 teşkilatı esasi yalancı çıkmak iğne oyası sistemleşme su türbinleri gayrikabil yurt sevgisi yazı einstein insan yüzü simetrik toplumsal değişim popüler kültüre yansıması fiiller ve fiilimsiler heykel frans atom bombası atılması bor mineralleri yön vermek tek yıllık bitkinin özellikleri senede ittifak antlasması dolu yağmak excel soruları şahtere seçkinlik saçak kök tıkır atatürkün bilimle ilgili sözleri akıl doktoru gaz maskesi futbolda flambaj hafazanallah yerli yerinde sakarya meydan muharabesi din bilimi matematik konum sayaç şekilleri taşlıcalı yahya teknolojinin hayatımızdaki yeri tanıma felsefik düşünce bakanlıkların görevleri davıd copperfiel varlık göstermek arma bilimi halkla ilişkilerde iletişim tekniği kayın baba matematikte geometri atatürk ölçüler 2008 yıllık plan türk telekom staj


AMFETAMİNLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133576 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AMFETAMİNLER

Amfetamin,tümüne birden amfetaminler adı verilen ve merkez sinir sistemi üzerinde çok güçlü uyarıcı etkisi olan,bireşim yoluyla üretilmiş bir dizi ilacın ilk örneğidir.Amfetamin acı,hafif kokulu,renksiz bir sıvıdır.İlaçlarda en çok amfetamin sülfat biçiminde kullanılır.Benzedrine,dexedrine,metamfetamin ve benzfetamin amfetaminden yapılarn ilaçlardır.

Merkez sinir sistemi düzeyinde amfetaminlerin temel işlevi uyanıklık sağlayan maddelerinkiyle aynıdır,uyku gereksimini azaltır,yorgunluğu gidererek vücut etkinliğini arttırır.Ayrıca açlık duygusunu körelttiğinden iştah kesici bir madde olarakta kullanılıyor.
Bazende nezleli hastalarda burun yollarını açmada kullanılr.

Yalnız amfetaminlerin tedevideki kullanımları oldukça sınırlıdır.Çünkü kalbe zarar verirler ve alışkanlık yapabilirler.

Amfetaminler tıbbi kullanım amacından saptırılarak kimi spor müsabakalarında, zihinsel çalışmalar sırasında doping ve günümüzde uyuşturucu madde olarak kullanılıyor.

Amfetaminleri uyuşturucu olarak kullanan insanların amfetaminlerden sağlamak istedikleri şunlardır:

* Damarlardan şırınga edilerek sağlanan uyarılma ve aşırı sevinç.
* Ağızdan alınarak zihin açıklığı,sevinç hali,yaratıcı etkinlik artışı ve baskı altından
kurtulmadır.
Fakat uyarıcı etki sona erdiğinde ise bu ferahlık yerini kısa sürede ruhsal çöküntüye bırakır.

Etki sekli ve süresi:

* Amfetamin agizdan alindiginda 1 saatte etki eder,belirtileri 24 saat sürer.
* Yoksunluk belirtileri 2-4 günde maksimum olur. En ciddi belirtisi depresyondur.
Amfetaminin neden oldugu psikotik bozukluk
* Sizofreniye çok benzer.

Amfetaminlerin yan etkileri şunlardır:

Kısa zamanda:Dinlenememe,çabuk konuşma,bulanık görme,baş dönmesi.
Uzun zamanlarda:Atardamar basıncının artması,kalp atışının hızlanması,bronşların genleşmesi,gözbebeği büyümesi,aşırı hareketlilik,sık uy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.