abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders poca tenkit normal boya kökü püskürtme makinesi denetlenme guşa stokastik surecler anadoluda kurulan devletler diz bağı akut karın tablosu yarı kübik 3. selimin getirdiği yenilikler mol kanunu saptamak blanço rampa etmek hançer fransız ihtilalinin etkileri tek taraflı kayıt sistemi ilgililik 1980 öncesi para politikası yaya yolu çöp kebabı dünya bayramları 1919 1923 edebi olaylar elektrik bulunuşu paralel kenarın iç açıları yankının tefsir su pat küt cern insan sevgisi ile şiir adak adamak kilo vermek çifte yemek yarpuz köyü 100 metreküp işi ...e vurmak silici Çekçe kazıcı işgören eğitim asit yağmurunun oluşumu trafik kazası ventürimetre geniş açı çiçeklerin yararları sığınmacı bilim fen ve teknoloji hazine işaretleri irticalen kalkmak koro ve çeşitleri nakletmek hidrodinamik doğalcılık orta karadeniz bölümü alkolun zararları baç 3 dünya savaşı, canı tatlı kaolen kullanım alanları çiçekleşme hayran müziksever emg açmak kılıç bacak fen bilgisi yazılı soruları dört çifte asansörler railroad bellek tipleri elektronik devre şekilleri hece yutumu boyamak hayat fonlarının yönetimi 1.sınıf yıllık planlar moda meslek lisesi xsl nedir yurtta sulh cihanda sulh iğne nuclear medicine kılavuz dağ başı buharlı tren güzel sorular ayçiçeği yağı safran 6sınıf 1.sınıf ödevleri bağışlayıcı arabasını düze çıkarmak şifreli haberleşme çığlık yöneylem araştırması yardim severlik


AMFETAMİNLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133576 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AMFETAMİNLER

Amfetamin,tümüne birden amfetaminler adı verilen ve merkez sinir sistemi üzerinde çok güçlü uyarıcı etkisi olan,bireşim yoluyla üretilmiş bir dizi ilacın ilk örneğidir.Amfetamin acı,hafif kokulu,renksiz bir sıvıdır.İlaçlarda en çok amfetamin sülfat biçiminde kullanılır.Benzedrine,dexedrine,metamfetamin ve benzfetamin amfetaminden yapılarn ilaçlardır.

Merkez sinir sistemi düzeyinde amfetaminlerin temel işlevi uyanıklık sağlayan maddelerinkiyle aynıdır,uyku gereksimini azaltır,yorgunluğu gidererek vücut etkinliğini arttırır.Ayrıca açlık duygusunu körelttiğinden iştah kesici bir madde olarakta kullanılıyor.
Bazende nezleli hastalarda burun yollarını açmada kullanılr.

Yalnız amfetaminlerin tedevideki kullanımları oldukça sınırlıdır.Çünkü kalbe zarar verirler ve alışkanlık yapabilirler.

Amfetaminler tıbbi kullanım amacından saptırılarak kimi spor müsabakalarında, zihinsel çalışmalar sırasında doping ve günümüzde uyuşturucu madde olarak kullanılıyor.

Amfetaminleri uyuşturucu olarak kullanan insanların amfetaminlerden sağlamak istedikleri şunlardır:

* Damarlardan şırınga edilerek sağlanan uyarılma ve aşırı sevinç.
* Ağızdan alınarak zihin açıklığı,sevinç hali,yaratıcı etkinlik artışı ve baskı altından
kurtulmadır.
Fakat uyarıcı etki sona erdiğinde ise bu ferahlık yerini kısa sürede ruhsal çöküntüye bırakır.

Etki sekli ve süresi:

* Amfetamin agizdan alindiginda 1 saatte etki eder,belirtileri 24 saat sürer.
* Yoksunluk belirtileri 2-4 günde maksimum olur. En ciddi belirtisi depresyondur.
Amfetaminin neden oldugu psikotik bozukluk
* Sizofreniye çok benzer.

Amfetaminlerin yan etkileri şunlardır:

Kısa zamanda:Dinlenememe,çabuk konuşma,bulanık görme,baş dönmesi.
Uzun zamanlarda:Atardamar basıncının artması,kalp atışının hızlanması,bronşların genleşmesi,gözbebeği büyümesi,aşırı hareketlilik,sık uy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.