abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders çözünürlük soruları sıkmaç yumurta ile çoğalan hayvanlar büyültmek konu komşu avrupa birliği ve kalite güvence kaplıca sülüngiller ankaranın ilçeleri upuygun nasip piston silindir spektrofotometri kara eko sistemi balıklarda iskelet sistemi ticari muhasebe tünel kalıp etkili yağış hasbî afallamak ateşleme sistemi gericilik sözlük bilgisi orman eko sistemi kabız ege denizindeki 12 adalar energy örgüt yönetimi tekeffül saldırıcılık güreş korniş matematik 8 hidrasyon açlık romanın özeti soymetaller monitörler jeopolitik yapı abbasiler ve türkler totalitarizm atatürk ölçüler yenilikleri satış planı özel konumun sonuçları bilgisayar programcılığı sırıtkan gürcistan lamarc meşrut kitap resmi cılızlaşma serway 2 kondansatör ve kullanım alanları limon asidi lizöz halifelik monarşi nedir 10. sınıf ders konuları matematik öyküleyici önerge taş ekmek kamçı tarih tezleri atv meşruhat şiir ve zihniyet alüminyum elde edilmesi chp agatha christie woman of mystery uzaktan kumanda devre şemaları matematik olasılık ışıltılı lise ingilizce yıllık planları ambarcı simge nedir insancıklar basit bomba yapımı sert doku dağ armudu nükleer enerjinin yararları fonksiyonlarla ilgili sorular zehirleme çöpsüz üzüm biyoteknolojide kullanılan alanlar soluk alıp verme organları borç yürümek günümüzdeki dinler talaşlı imalat staj hınç yapı kooperatifi konik kırıcı ortak girişim sözleşmesi geometri test kederlenmek kıtalar cif beton sınıfı c20 vida çizim icra etmek demin


FEZA GÜRSEY


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133786 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Feza Gürsey
1921 - 1992
"...Benim gibi, bazı Doğulu meslektaşlarım gibi fizikçiler; üzerinde çalıştıkları, anladıkları ve ilerlettikleri bir konuda bazı olağanüstü kanun ve fikir yapıları ile karşılaşırlarsa, olayların ve mantığın bu nadir mimarisi de bize eski kültürümüzden miras kalan, havasını hala içimize çaktiğimiz bir his, hayal ve müphem düşünce alemini hatırlatıyor, onun ana hatlarıyla uyuşuma giriyorsa, ben derim ki böyle rezonanslar iç dünyamızı beklenmedik biçimde zenginleştirir, hayat görüşümüze bir boyut daha katar, sanat ve bilim toplumlarımız arasında yeni köprüler kurabilir..."

Feza Gürseyin 7 Nisan 1921de başlayan yaşamının kazandığı böylesine zengin bilimsel ve kültürel niteliğin kaynaklarını, İstanbul, Anadolu Hisarında geçen çocukluk yıllarında aramak herhalde yanlış olmaz; iki katlı, meyve ağaçlarıyla çevrili, yüksek bahçe duvarlı, ahşap bir İstanbul evinin aydın ortamında aramak... Prof Saçlıoğlunun anlatımına göre "olağanüstü bir çiftin olağanüstü bir çocuğu" idi Feza Gürsey. Babası Ahmet Reşit Gürsey, gördüğü tıp eğitimine ve sürdürdüğü askeri doktorluk mesleğine rağmen çok yönlü kişiliği onu bu kadarıyla sınırlı bırakmamıştı; doğaya, bilime ve sanata oldukça düşkün, gerçek bir aydın kişiydi. Kendisinden üç ay sonra vefat eden ve 1991 TÜBİTAK Hizmet Ödülünü almış olan annesi Remziye Hisar ise 1920lerde Sorbonnedan Devlet Kimya Doktorası almış, Türkiyenin öncü bilim kadınlarından biri durumunda. Feza Gürseyin çocukluk ve ilk gençlik yıllarının, bu iki değerli insanın yarattığı ortamda géçmesi; onun İstanbulun aydın çevreleriyle haşır neşir olmasını sağlamış, çok yönlü kişiliğinin, sanata olan düşkünlüğünün gelişmesine yol açmış önemli bir etken olsa gerek.
Feza Gürsey ile, Galatasaray Lisesinde birlikte olmuş olan Emekli Büyükelçi Özer Tevs, küçüklüğünde solumaya başladığı bu aydın havanın, sınıf arkadaşları arasında Feza Gürseye kazandırdığı ayrıcalıklı konumu anlatmış: "Feza ya çalışkan bir talebe denemezdi... Dersleri sessizce dinler, ara sıra ufak notlar alırdı... İmtihanlar arefesinde çoğumuz derslere kapanmış harıl harıl çalışırken bakardık Feza bir köşede mesela ressam Cézanneın röprodüksiyonlarını önüne açmış inceliyor veya Edouard Herriotnun "Beethoven" adlı eserini okuyor..."
1940 yılında Galatasaray Lisesi, 1944te de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Fizik Dalından mezun olan Feza Gürsey, İstanbul Teknik Üniversitesinde fizik asistanlığı sırasında Milli Eğitim Bakanlığının açtığı bir sınavı kazanarak doktora yapmak üzere İngilteredeki Imperial Collegee gönderildi. "Kuaterniyonların alan teorisine uygulanmaları" konusunda yaptığı ve 1950de tamamladığı çalışması, bilim dünyasında uyandırdığı yankıların yanısıra, onun için de yaşam boyu sürecek bir araştırma ilgisinin odak noktası oluyordu. Feza Gürsey 1950-51 yılları arasında Cambridge Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalar yaptıktan sonra 195...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.