abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bosa akan sularimiz ders kesim raporu işteş fiil etkili sunum teknikleri sonlu elemanlar şıpka polipeptit tokuç ödev kapak otla beslenen hayvanlar sokulmak abat sigaranın zararları turizmci 10 kasım kompozisyon örnek güdülmek mantı sek resimleri manda gibi bezdirme topraklama ve çeşitleri zarar görmek ferrokrom perçinlenme 61 anayasası çiçekler mersin serbest bölgesi endüktans harap sevim ak nitel elektronik aletlerin güçleri irtifak antep tamamlatma istanbulun posta kodu yal çiçek olmak işçi sağlığı ve iş güvenliği böbreğin görevleri ve böbrek yetmezliği urgancı peçete benimsenmek vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon gölgeli bilgisayar staj raporu kravat maarifi umumiye nizamnamesi seçim ekonomisi biyolojide sistemler ses ile ilgili meslekler kıymetli evrak hukuku ekstruder koordinat işareti damızlık atatürkün bağımsızlık anlayışı avrupada kurulan türk devletleri iddiacı ağaç bilimi biyoloji testi dedektör şemaları deneyimci kütüphanecilik fesh etmek boyut 10 kasım resimleri eğe bağ-kur deniz neden donmaz 1. sınıf test besin ve teknoloji ilk muhasebe kitabı cansız düşmek afişler işi ...e vurmak yıldızlar doğal çevrenin insan faaliyetler ne etkisi mikroskop aristoteles politika bakırlı endüktif reaktif karaltı hazır etmek doğaçtan özür evvelce psikiyatri soruları elektriğin karartı teoloji sınıflandırmak imlemek bellekler geld automat soğuk şekillendirme teleskobun yapısı bodrum çölleşmek ford otosan


KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA KURULAN CEMİYETER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 133913 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KURTULUŞ SAVAŞI SIRASINDA KURULAN CEMİYETER:
I-YARARLI DERNEKLER :
A- Genel Amaçli Dernekler :

1- Izmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti : İzmirde, 1 Aralik 1918de kurulmuştur. İzmirin Yunanistana verilmesini engellemek için kurulmuştur. Cemiyetin kurulma nedeni; ege Bölgesinde Türklerin coğunlukta olduğunu basın yoluyla dünyaya kanıtlamaktı.Cemiyet, kendisine katilan "Istihlasi Vatan Cemiyeti" ve kurulmasina yardimci oldugu "Ilhaki Red Cemiyeti" ile kaynasmis olarak faaliyetine Istanbulda devam ederken Izmirdeki faaliyetlerini de isgal dolayisiyla Denizliye nakletmistir.Ayrıca cemıyet Batıda silahlı direniş hareketlerine yaptığı yardımlardada başarılı olmuştur.

2- Trakya - Pasaeli Heyet-i Osmaniyesi : Daha ateşkes antlaşması imzalanmadan, Talat Paşanın uyarısıyla harekete geçen Trakyalı aydınlar çeşitli toplantılardan sonra Edirne valiliğine 30 kasım 1918de verdikleri dilekceyle bu cemiyeti kurmuşlardır.Amacını "Trakyanın Osmanlı saltanatına bağlılığı ve toprak bütünlüğü" olarak belirleyen cemiyet, kolordu komutanı Cafer Tayyar Paşa tarafından da desteklenmiş ve İstanbulda Mustafa Kemal Paşa ile irtibat kurmuşlardır.Anadoluda Yunanistan ile rekabet halinde olan İtalyanın İstanbuldaki yüksek komiseri sforza ile de iyi ilişkiler kuran cemiyet Trakyanın Türklüğünü savunmak için yayınlar yapmıştır. Trakya adında da bir gazete cıkarmışlardır.

3- Istihlasi Vatan Cemiyeti : Manisada, Kasim 1918de kurulmuş olup daha sonra 19 Mart 1919 Kongresi ile Izmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyetine katilmistir.

4- Ilhaki Red Heyet-i Milliyesi (Müdafaa-i Vatan Heyeti) : İzmir de aralık 1919 da kurulmuştur.

5- Hareket-i Milliye-Redd-i Ilhak ve Redd-i Isgal Heyetleri : Balikesirde kurulan cemiyet Balikesir ve Alasehir Kongresi ile genellestirilmistir. Sivas Kongresinden sonra da "Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti" teskilatina dönüsmüstür.

6- Heyet-i Milliye :
a) Aydin Heyet-i Milliyesi:Aydında kurulan cemıyet dırenışlere karşı gelmeye calıştıysada pek başarılı olamamıştır.
b) Denizli Redd-i Ilhak Heyet-i Milliyesi: Denizlide 29 Mayis 1919da kurulmustur. Asil Heyet-i Milliye adini tasiyan Cemiyet, 7 agustos 1919da, Nazillide aktedilen bir kongre ile kurulmustur. Nazilli Kongresi bu bölgede kurulan Heyet-i Milliye kuruluslari ile birlesmis, Alasehir Kongresi ile genisleyerek Bati Anadoluyu içine alacak sekilde yayilmistir. Sivas Kongresinden sonra da Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine katilarak, bu cemiyetin subelerini olusturmuslardir. Nazilli Kongresi ile Aydin, Mugla, Denizli, Burdur, Isparta ve Antalya, Nazilli merkezine baglanmistir. Baglanan kuruluslar arasinda, Çine Heyet-i Milliyesi, Akhisar Redd-i Ilhak, Söke Heyet-i Milliyesi, Milas Müdafaa-i Vatan Cemiyetlerini sayabiliriz.

7- Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti :Trabzon ve çevresinin hakkını korumak ve bölgede bir Pontus Rum Cemiyeti kurulmasın...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.