abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ VE TÜRKİYE’NİN ROLÜ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134336 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ VE TÜRKİYE’NİN ROLÜ
Türkiye Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol Kantarcı George Bush’un resmi olarak açıkladığı projenin 1904’lere dayandığını söyledi.
S.D.Ü.’de düzenlenen konferansta Kantarcı, İsrail güdümlü Amerikan projesinin 22 Arap ülkesi Kafkasya Afganistan’ı kapladığını planın üzerine örtülen örtünün ise bölgeye demokrasi insan haklarının getirileceğinin söylendiğini aslında A.B.D.’nin siyasi, ekonomik enerji çıkarları için bölgeyi denetimi altına almaya çalışmasının yattığını söyledi.
HAYRANLIK UYANDIRAN PROJE
Bu projenin 1904’lerde jeopolitiğin kurucularından Mc Andrew’in Dünya Hakimiyet Projesine dayandığını ifade eden Kantarcı; Doğu sınırıyla Volga Havzası’ndan oluşan Merkez bölgenin denetimini sağlayan Doğu Avrupa’ya egemen olur düşüncesi ile A.B.D.’nin tam gücünü 1950’lerden beri Sovyet Rusya’ya karşı kullandığını 1991 tarihinin de Balkanlara Nato’nun girmesi açısından önemli olduğunu ileri sürdü.
2004’de Bush’un resmi olarak açıkladığı Daha Büyük Ortadoğu Projesi için bir devlet Atlas Okyanusu’nun ötesinden kalkıp Avrasya coğrafyasına gelip tek hakim olmaya çalışıyor. Bu nedenle hayranlık uyandıran bir proje dedi.
TÜRKİYE’DE İDEALLER NEDEN YOK?
Türkiye’de idealler önümüze konmadı. Yanımızdaki küçük devletlerin bile idealleri vardı. Bize öğretilmedi. İdealleri olmayan devletler çökmeye ve başkasının himayesine girmeye mahkum olurlar diyen Kantarcı, 11 Mart 2004’de Madrit’de 202 İspanyol öldü diye evrensel hümanist vurdumduymaz Avrupa’da 7,5 milyon İspanyol sokaklara döküldü. Kıbrıs gidiyor, yaklaşık iki aydır gizli görüşmeler yapılıyor. Türk-Yunan işleriyle. Türkiye’de hiç kimse ses çıkarmıyor.


PLAN VE DAĞITILAN ROLLER
A.B.D.’nin Planı ve Roller’e değinen Kantarcı;
A.B.D.’nin Ortadoğu’ya girişi Saddam Kuveyt’e girince 6 ay sonra A.B.D. Irak’a giriyor. Dünya petrol rezervinin % 65’i enerjinin % 70’inin bulunduğu, Ortadoğu dinlerinin doğduğu, kutsal kitapların indiği yer bu coğrafyaya hakim olan batan dünyaya hakim olur. A.B.D.’nin sebepleri ise İsrail’in varlığı, kesintisiz petrol rezervleri, iddia ettiği kimyasal silahlar, terörün kaynağı demesidir.
Türkiye’nin Güneydoğusunda reform yapmasını istiyorlar ama dillendiremiyorlar. Eğer Irak’tan sonra Suriye daha sonra İran parçalanırsa Ortadoğu projesi etkisizleşir. Çünkü İran’ın kuzeyinde ve doğusunda milyonlarca Türk var. Böyle bir durumda Türkiye’nin Güneydoğu sorunu ortadan kalkar ama plan Suriye’den sonra Türkiye’nin Güneydoğusunun parçalanmasıdır. Türkiye’nin İran ile sınırının tamamen kapatılması, EgeR...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.