abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ANNAN PLANI VE KIBRIS


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134690 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANNAN PLANI VE KIBRIS
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan 11 Kasım 2002 tarihinde Kıbrıs’taki taraflara ve aynı zamanda garantör ülkeler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye Kıbrıs sorununun çözümü için kapsamlı plan başlığı ile bir çözüm planı iletmiş ve taraflardan bir hafta içinde plan konusunda görüşlerini iletmelerini talep etmiştir. Bu süreç içerisinde tarafların itirazları üzerine Genel Sekreter tarafından planda bir takım değişiklikler yapılarak 10 Aralık 2002 tarihinde, Kopenhag zirvesinden hemen önce plan tekrar adadaki taraflara verilmiştir.
150 sayfayı aşan ve oldukça kapsamlı olan Birinci Annan Planı’nın hemen uygulamaya konulması amaçlanmıştır. Bunun sebebi de Kıbrıs’taki pürüzlerin ortadan kaldırılıp Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kurmak ve Kıbrıs’ı bir bütün olarak Avrupa Birliği’ne almaktı. Ancak Birinci Annan Planı Türk tarafı için ağır koşullar içermekle beraber bu meselenin kısa bir zaman diliminde çözülmesi de imkansızdı.
Avrupa Birliği 12 Aralık Kopenhag zirvesinde Kıbrıs’ın tamamının Birliğe alınmasını kararlaştırdı. Bunun için bu sorunun çözümü için hızlı hareket edilmesine karar verildi. Birinci Annan Planı daha çok Rumların lehineydi. Birinci Anna Planı’nda Türkiye’nin Kıbrıs üzerindeki garantörlüğü de hukuken olmasa da fiilen ortadan kaldırıyordu. Ayrıca sınırlar, güvenlik, yerleşim siyasi gibi konularda Rum kesimine daha çok ayrıcalık tanıyordu. Türkiye bu plana itiraz etmişti. Anna Planı 26 Şubat 2003 tarihinde taraflara tekrar iletilmiştir.
Güney Kıbrıs Rum kesiminin Avrupa Birliği’ne giriş tarihi olan 1 Mayıs 2004’ten önce Kıbrıs Meselesinin çözülmesine hız verildi. Bu yönde çalışmalar yapıldı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Kıbrıs Meselesine çözüm getirebilmek için Planda değişiklik yaparak bunu hem Türk hem de Rum tarafına sundu. İsviçre’de yapılan toplantıda Türk tarafı Annan Planı’nın son şeklini kabul etti. Ancak Rumlar bunu reddetti. Bunun üzerine meselenin çözümü için referanduma başvuruldu ve 24 Nisan’da referandum yapılmasına karar verildi. Böylece son sözü artık halk söyleyecekti.
Annan Planı’nın son şekline bakacak olursak;1- Yerleşim
65 köy Rumlara bırakılıyor. BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın hazırladığı haritaya göre 65 köy Rumlara veriliyor, 48 bin 950 Türk yer değiştirmek zorunda kalıyor. Lefkoşa-Gazimagusa anayolunun güneyi BM kontrolüne verilecek ve bu bölgeye Türk askeri geçmeyecek.
2- Kıbrıs’ın AB İçinde Temsil Edilmesi
Federal hükümetin yetkisindeki alanlarda veya konu büyük ölçüde federal hükümetin yetkisindeki bir alanla ilgili olduğunda, Kıbrıs AB’de federal hükümet tarafından temsil edilecek.
3- Polis Teşkilatları
Kurucu devletlerin ve federal hükümetin ayrı polis teşkilatlarına sahip olmaları öngörülüyor. Plana göre, her iki kurucu devletle de eşit sayıda personelle hizmet verecek olan federal polis, Kıbrıs’ın sınırlarını denetleme,...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.