abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders desen bölümü agridagi insaat staj defteri satış maliyeti metin ve edebi metin gülünç dutluk eksi sayı file katılımcı iş iklimi 0357 kafası kazan olmak anayasa mahkemesi ab organlarındaki değişiklikler bilim çocuk içten 4 sinif fen ve teknoloji soruları vicudumuz doktorun görevleri burkulmalar sosyalizm 2.meşrutiyet dönemi sendikalist Tibetçe peltek holmiyum mendirek sıfatlar (almanca) dış ticaret staj raporu coğrafi 1151 doğru soluk alıp verme gelin taşı hırpanî örselenme ahmet haşimin hayatı osmanlı tarihi soruları matematik öğretiminde materyaller halk müziği türleri tanzimat döneminde çıkarılan gazeteler matematik ders planı makro ekonomi nedir zararlı davetiye örnekleri tipografi ile ilgili yazılar atilla ilhan markalanma radansa ıso örnekleri cumhuriyet döneminde ilk siyasi partiler 3.mehmet ı can not innovation bölücü imece iş ki modern levhacı peçeleme isi transferi islam tarihi ve medeniyeti omurga sindirim sistemi deneyi pop art ikili sarmal atatürkten anılar anırma 1. sinif turkce ders elektrik arızaları lâf anlamaz skyjack direk okumanın faydaları sır üstü boya namusçular kemal tahir metalik krom kaplama kırağ pir aşkına demokrasinin doğuşu beynelmilel türkiye iklimler doğal kaynaklarımız mithat tay 10. sınıf edebiyat pascal kanunları shoji hamada çalışmak namzet toplum içi hatırlanma çiçekli bitkilerde üreme frankenstein summary asenkron motorlar ayrımlılık istiap kasa defteri gidişat dipsiz sigma amonyum nitrat


ANNAN PLANI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134701 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANNAN PLANI
Türk tarihi aslında bu tür planlara ve oyunlara tanıklık etmiş ve her defasında iyi niyetinden dolayı kaybetmiş; hiçbir zaman karşısındaki devletlerin ve olayların riyakarlığını göremeyerek bir çok defa olay ve olgulardan cefa çeken taraf olmuştur.
Osmanlı Devleti Türk Tarihi açısından bilhassa bu tür olayları görmemiz açısından önem arz etmektedir. Şöyle ki: Balkanlar yüzyıllarca Osmanlı’nın adalet ve hoşgörülü yönetimi altında bulunmuşlar daha sonra Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan büyük devletlerin de oyunlarıyla Osmanlı Devleti’nden kopmuşlardır.
Girit isyanı ve bu isyan neticesinde yayınlanan Helepa fermanı Annan Planına benzerlik göstermesinden dolayı önem arz etmektedir. Girit Adası Osmanlı Devleti’nin yönetimi altında bulunmuş önce özerklik istemiş daha sonra isyan çıkartarak büyük devletler Osmanlı’ya müdahale etmiş neticede Osmanlı Devleti Girit’i kaybetmiştir.
Annan Planı değerlendirilirken bu olaylar göz önüne alınıp buna göre davranılmalıdır. Aksi taktirde iyi niyetimizden dolayı hep kaybeden taraf oluruz.
PLANIN SON ŞEKLİ
BM Genel Sekreteri Kofi Annan Burgenstock’ta taraflara planın son şeklini sunmuş ve iki kurucu devlete sahip olan Kıbrıs’ın tek bir uluslar arası kişilik ve egemenliğe sahip olduğu belirtiyor.
Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın iki tarafın referanduma gitmesi ve kabul edilmesi üzerine statünün değiştirileceği belirtiliyor.
PLANDA YER ALAN MADDELER VE BAŞLIKLAR
Federal Hükümet Ve Kurucu Devletlerin Yetkileri
Kurucu Anayasa’da açıkça belirtilmeyen tüm yetkilerin kurucu devletler tarafından kullanılmasını ön görüyor.
Planda kurucu devletler yani KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi kendi bölgelerinde Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası içerisinde ve hukukun üstünlüğü, demokrasi, laiklik ve temsili hükümet ilkelerine göre, kendi anayasaları altında özgürce düzenleyeceği kaydediliyor.
İki kurucu devletin planda belirtildiği üzere yetkileri belirlenmiştir. Buna göre kurucu devletler: “Asayiş ve kamu güvenliği, turizm, spor ve eğitim, sanayi ve ticaret, balıkçılık ve tarım, çevrenin korunması, sosyal güvenlik ve çalışma yaşamı, şirketler ve ceza hukuku sağlık, şehir ve bölgesel planlama aile gibi yetki ve yükümlülükleri yerine getirecektir.” Federal Devletin yetkileri ise: Dış ilişkiler, Merkez Bankası’nın çalışmaları, Federal düzeydeki mali işler, AB ile ilişkiler, Birleşmiş Kıbrıs Cumhuriyeti kıta sahanlığı ve kara suları, havacılık, uluslar arası denizcilik, özel aflar, fikri haklar, tarihi miras gibi yetki ve haklara sahip olacak.
Bu yetkiler ve durumlar göz önüne getirildiğinde esas itibariyle pek sorun teşkil etmemektedir. Bilhassa bu durumun nedeni bu konunun uluslar arası düzeyde olmasıdır; ama planın bir de bu coğrafyada yaşayan halklara ve milletlere ne tür şeyler kaybettirdiğine veya kazandığına bakmak gerekir.
Bu cihette Türk tarafı için sakıncalı ve zararlı kararlara bakmak ge...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.