abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tahta göğüs yasemin çiçeği gliserol ekstraksiyonu sopa türk büyüklerinin önemi aydınlatma teknolojisi ve önemi antalya fiziki özellikler tek liste akis ağırlık merkezi öys penisilinler hortumlu tel kurdu intizam azız palaz başbakanlık sıfır hiyerarşi fotovoltaik piller telif hakkı dreyfus olayı iran islam devrimi özürlüler yasası anlatımda tema less kayac döngüsü aşık şenlik şairi professionalism sırmalı çim sa ayakkabı tanımı yumuşacık enerji dağıtımı sökün haram civil war denizatı tortul taşları idam 10. sınıf muhasebe finansmanı dilekçe cihannuma katılık düşkünler yurdu ataturk fikirleri kasıt metafor avangart işitilmek baklava çeşitleri sevimsiz araştırma geliştirme yönetimi zaman planlama mutsuzluk matematik anket soruları trigonometrik güldürme x ışını dünya katmanları işi aksi gitmek adenozintrifosfat bitkisel doku milli ve dini bayramlar turizmci edebi mektup örnekleri ve yazarları bursa ili tanıtımı halifeliğin kaldırılması ara bulma sekizli elyaf üretimi kâinat fatih maliye denetim agnozi güncel denge ve moment manşon dis cevre analizi faaliyet tabanlı maliyetleme sag tus edebiyatın tarihle ilişkisi otto dizel temel üçgen çizimleri miniler çöğür artık değer teorisi sofi yalıtkan maddeler işaretlenme ilkbahar meyveleri 9.sınıf fizik konuları 0 bulan insan gel git olayı ağı otu sürfe 1. ahmet edinilmek edebıyat müstahak ekosistem ile ilgili örnekler


ANNAN PLANI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134701 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANNAN PLANI
Türk tarihi aslında bu tür planlara ve oyunlara tanıklık etmiş ve her defasında iyi niyetinden dolayı kaybetmiş; hiçbir zaman karşısındaki devletlerin ve olayların riyakarlığını göremeyerek bir çok defa olay ve olgulardan cefa çeken taraf olmuştur.
Osmanlı Devleti Türk Tarihi açısından bilhassa bu tür olayları görmemiz açısından önem arz etmektedir. Şöyle ki: Balkanlar yüzyıllarca Osmanlı’nın adalet ve hoşgörülü yönetimi altında bulunmuşlar daha sonra Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan büyük devletlerin de oyunlarıyla Osmanlı Devleti’nden kopmuşlardır.
Girit isyanı ve bu isyan neticesinde yayınlanan Helepa fermanı Annan Planına benzerlik göstermesinden dolayı önem arz etmektedir. Girit Adası Osmanlı Devleti’nin yönetimi altında bulunmuş önce özerklik istemiş daha sonra isyan çıkartarak büyük devletler Osmanlı’ya müdahale etmiş neticede Osmanlı Devleti Girit’i kaybetmiştir.
Annan Planı değerlendirilirken bu olaylar göz önüne alınıp buna göre davranılmalıdır. Aksi taktirde iyi niyetimizden dolayı hep kaybeden taraf oluruz.
PLANIN SON ŞEKLİ
BM Genel Sekreteri Kofi Annan Burgenstock’ta taraflara planın son şeklini sunmuş ve iki kurucu devlete sahip olan Kıbrıs’ın tek bir uluslar arası kişilik ve egemenliğe sahip olduğu belirtiyor.
Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın iki tarafın referanduma gitmesi ve kabul edilmesi üzerine statünün değiştirileceği belirtiliyor.
PLANDA YER ALAN MADDELER VE BAŞLIKLAR
Federal Hükümet Ve Kurucu Devletlerin Yetkileri
Kurucu Anayasa’da açıkça belirtilmeyen tüm yetkilerin kurucu devletler tarafından kullanılmasını ön görüyor.
Planda kurucu devletler yani KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi kendi bölgelerinde Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası içerisinde ve hukukun üstünlüğü, demokrasi, laiklik ve temsili hükümet ilkelerine göre, kendi anayasaları altında özgürce düzenleyeceği kaydediliyor.
İki kurucu devletin planda belirtildiği üzere yetkileri belirlenmiştir. Buna göre kurucu devletler: “Asayiş ve kamu güvenliği, turizm, spor ve eğitim, sanayi ve ticaret, balıkçılık ve tarım, çevrenin korunması, sosyal güvenlik ve çalışma yaşamı, şirketler ve ceza hukuku sağlık, şehir ve bölgesel planlama aile gibi yetki ve yükümlülükleri yerine getirecektir.” Federal Devletin yetkileri ise: Dış ilişkiler, Merkez Bankası’nın çalışmaları, Federal düzeydeki mali işler, AB ile ilişkiler, Birleşmiş Kıbrıs Cumhuriyeti kıta sahanlığı ve kara suları, havacılık, uluslar arası denizcilik, özel aflar, fikri haklar, tarihi miras gibi yetki ve haklara sahip olacak.
Bu yetkiler ve durumlar göz önüne getirildiğinde esas itibariyle pek sorun teşkil etmemektedir. Bilhassa bu durumun nedeni bu konunun uluslar arası düzeyde olmasıdır; ama planın bir de bu coğrafyada yaşayan halklara ve milletlere ne tür şeyler kaybettirdiğine veya kazandığına bakmak gerekir.
Bu cihette Türk tarafı için sakıncalı ve zararlı kararlara bakmak ge...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.