abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders insanlarda üremenin biyolojik özellikleri düzleme 1998 öys biyoloji göz etmek ağaç nasıl kağıt olur raf profili akılcı ve bilimsel davranışın önemi fabrikatör hesabı temizlemek aziz nesinin toygar yardım görmek utanmazca neveser hassas ölçüm aletleri yola gelmek altın ışık cope yalnız efe cumhuriyet tarihinde yazılmıs hikayeler bütün bütün heba olmak ünlü matematikçilerin hayatı tekstilde baskı bilgi kavramı kaynakları ve yararlanma yöntemleri iç deniz kara kusmuk baba adam solidarist taha akyol kandilci delice bazen kavelâ hayalet süvari fabl örnekleri durulama atabetül hakayık ekonomide enflasyon amortisman hesaplanması mikrodalga insanca varolma sanatı sahne almak iş emri atatürkün ailesi resimleri adlî 1 fazlı asenkron motorlara yol verme tartışmanın türleri var etmek mali sistem ve parasal kurumlar dinamometre yapımı eğitim yönetimi kapitone ışık ışını fakr kabara liman tipleri topal osman fecaat bilgisayar destekli öğretim imale akadlar anason medenı usul hukuku üretim yönetimi tel çekme ekşimik atatürkün vatan için yaptıkları tahsildar aristo talesin imrenme sağ salim rektörlük sons bilgisayar destekli eğitim 10. sinif sosyal bilgiler kaydediciler düğün alayı fosiller mütekebbir skleroz determinizm ağıtçı bankacılık cv 19 yy ıslahatları büküntü horner yöntemi kantaron çanlar kimin için çalıyor halkiyat doğal sayılarla ilgili sorular multiple intelligence pupa domuz otu leonardo fibona suare kalın kafalı biokimya önderlik


ARİSTOPHANES


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134811 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ARİSTOPHANES
HAYATI ( M.Ö 450-380 )
Eski komedyanın en büyük yazarı olan Aristophanes M.Ö 450 yılında Atinanın 17 mil güneybatısındaki küçük ama önemli bir ticaret merkezi olan Aeginada doğmuştur. Aristokrasiye eğimli, büyük toprak sahibi, zengin bir aileden gelir. Babasının adı Philippostur. Kırkdört tane komedya yazmış bunlardan günümüze onbiri ulaşmıştır.
Aristophanes, Atinanın bunalım geçirdiği bir zamanda yaşamıştır. Oyunlarını yazdığı dönem, Pelopones Savaşının, yani iki büyük Yunan şehri arasında kardeş kavgasının sürüp gittiği yıllara rastlar. Atina ile Sparta, tarihte bir defa olmak üzere doğudan gelen düşmana karşı birleştikten sonra, Atina içerde ve dışarda egemenliğini kurmuş, Periklesin yönetimi altında büyük bir şehir-devlet haline gelmiştir. Ege Adaları ve Anadolu kıyı kentleriyle birleşerek, Delos Deniz Birliğini kurmuştur. Atinanın bundan sonraki emeli, Yunan dünyasını kendi yönetimi altında birleştirmek ve Yunanistanda tek bir devlet kurmaktı.Perikles öldükten sonra yerine geçenler, bilgisiz ve yetersiz kişilerdi. Yalnız kendi çıkarlarını düşünen, ama bunun için de seçmenlerin gururunu okşayan devletin başına gelen bu kimselere demogog adı verilirdi. Ilk demogog Kleondu.
Aristophanes, emperyalist ve savaşçı demokrasinin karşısındadır. Vatandaşlarını demogogların elinden kurtarmak, barışa ve kardeş Yunan devletleri ile anlaşma, müttefik şehirlerle eşitlik yoluna yöneltmek için canla başla çalışmıştır. Bu hedefle Atinanın bütün nizam ve kurumlarını komedyalarında ele alarak, iyi ve kötü yanlarını göstermiş, vatandaşlarını her türlü kusurlarını düzeltmeye davet etmiştir. Aristophanesin yapıcılık gücü bizi şaşırtır. Belki şair olarak Aiskhylostan*, Sophoklesten*, Euripidesden* daha büyüktür. Ama sanatını günlük meseleleri çözmek, vatandaşlarının dertlerine deva bulmak için Atinanın hizmetine verdiğinden komedyaları bugün ne yaşayan dillere kolayca çevrilip oynanabilir, ne de Yunanca bilenler tarafından rahatça okunup anlaşılabilir. Oysa, Aristophanes kadar kuvvetli, canlı, verimli bir komedi şairi dünyaya bir daha gelmemiştir.Aristophanes, geleneklere bağlı ve her yeni şeye tepki gösteren bir yazardı. Düşüncelerinde tutucu idi. Edebiyatta ve sanatta yapılan yeniliklerden de hoşlanmazdı. Ona göre en iyi tragedya yazarı Aiskhilostu. Oysa her yönü ile yeni olan EuripidesI tutmaz, komedyalarında onunla alay ederdi. Yazarın tutumu sofistlere ve doğal olarak Sokratese karşıda aynıydı;çünkü Aristophanesin gözünde bunlar tehlikeli ihtilalcilerdi, gelenekleri yıkan, töreleri saymayan düşünürlerdi.
Aristophanesin sanatını anlatmak güçtür. Şiirlerinde lirizm ile eleştiri, eşine az rastlanır bir uyumla birleşmiştir. Aristophanes dil bakımından büyük bir yaratıcıdır. Yunanca, yeni yeni kelime kuruluşlarına elverişli bir dildi. Bu olanaktan Aristophanes sonuna dek faydalanmıştır. Komedyalarında has isimlerin hepsi kendi komik buluşları...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.