abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
PULPA NEKROZU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134818 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

PULPA NEKROZU
Pulpa dokusunun ölümü veya nekrozu, pulpanın akut veya kronik iltihabı veya travmatik yaralanma ile dolaşımın aniden kesilmesi sonucu meydana gelir. Nekroz pulpa dokusunda yayılma miktarına göre parsiyel veya total olabilir.
Histopatolojisi ve Klinik Semptomları :
Pulpa nekrozunun iki tipi görülebilir :
Giriş kavitesinden pü akışının olduğu, iyi bir kanlanma ve iltihabi eksüda ile bağlantılı olan likefaksiyon nekrozu. (proteolitik enzimler dokuları yumuşatmış ve sulandırmıştır.)
Bölgede kan akımının azaldığı veya kesildiği koagülasyon nekrozu. ( iskemi. ) Doku yumuşak bir kitle genellikle peynir kıvamında bir görüntüde olabilir ve protein, yağlar ve su birleşiminden oluşur. Nekroz ürünleri periapikal dokular için toksiktir ve miroorganizmalar olmaksızın, iltihabı cevabı başlatabilir ve sonuç olarak apse oluşturabilir.
Proteinlerin anaerobik bakteriler ile dekompozisyonu putrefaksiyon olarak adlandırılır.
Bu dekompoze ve enfekte proteinde aşağıdaki gibi bazı zehirli ara ve son ürünler bulunmuştur :
1. Fena koku oluşturan ara proteolitik ürünler
a) Triptofanın deaminasyonu sonucu oluşan indrol ve skatol (aminoasitten amin moleküllerinin ayrılması )
b) Triptofanın dekarboksilasyonu (aminoasitten karboksil moleküllerinin ayrılması) sonucu oluşan putresin ve kadaverin (ptomain olarak da adlandırılır.)
c) Indol (potasyum indoksil sülfat)’dan derive edilen indikan.
2. Hidrojen sülfit, amonyak, su, CO2, yağ asitleri gibi son ürünler.
3. Bakterilerin sekresyonu olan ekzotoksinler
4. Mikroorganizmalar parçalandığında çıkan endotoksinler
5. Yabancı baktari proteinleri.
Teşhis :
Total nekrozlu bir dişte ağrı yoktur. Böyle bir dişle ilgili herhangi bir ağrı periapikal dokulardan kaynaklanır. Periapikal iltihap eşlik etmediği sürece şişlik ve mobilite yoktur. Apikal periodontitis veya pulpoperiapikal osteosklerosis olmadığı sürece radyografik bulgular normaldir. Vitalite testlerine cevap yoktur. Bazen likefaksiyon nekrozunun periapeksde elektrolitik iletken rol oynaması veya rezidüel pulpa sinir lifleri mevcudiyeti pozitif elektrik cevabın alınmasına neden olur. Renk değişikliği kırmızı kan hücrelerinin hemolizi veya pulpa dokusunun dekompozisyonu nedeniyle olabilir. Hikayede eski bir travma veya geçmiş bir ağrı olabilir.
Tedavi :
Kök kanal tedavisinin temel prensipleri uygulanır.ANİ TRAVMA SONUCU PULPANIN DURUMU
Travmaya pulpanın cevabı tamir, kalsifikasyon, rezorbsiyon ve nekroz olarak kategorize edilebilir. Cevap travmanın tipine, süresine, ciddiyetine ve pulpanın yaralanma karşısındaki hassasiyetine bağlıdır. Sonuç; adaptasyon, reversibl yaralanma veya ölüm olabilir.
Belirli bir travmada bir dişte pulpal kalsifikasyon gelişirken komşu dişte enflamatuar rezorbsiyon cevabı oluşmasının nasıl olduğu halen anlaşılamamaktadır. Her bir proçes travma ile gelişebilir.
Ani çarpma...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.