abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 2. mahmut döneminde yapılan yenilikler harcamak tasfiyeci uzaktan kumandalı araba hak ve özgürlüklerimiz kurumsal marka değeri ilgi zamiri vinç hesabı bağımsızlık sembolleri yapmacık görünümü 2 sınıf ısı ve sıcaklık arasındaki ilişki madam bovary platon-devlet toplu çalışma seksüel enron kahire hakkında bilgi cumhuriyet ve atatürk misil okuma kuralları durum hikayeleri damla taş kantar tayyar ibrahim tatlıses hayatı çözümlü örnek memure sürre alayı geometri kullanıldığı alanlar bilinmeyenli denklem Afgan anatomi boşluğu ingilizce çeviri leylekler gözetici 27 mayıs ihtilali dil sekizli Grekçe titremek öksüz civciv personel değerlendirme manzum eser tanımı buharlı tren work study jakar şeytanlık ekose utku müziç botanikçi Giritli geri almak bürokrasi namazlık bilgi çeşitleri ahşa finans nedir heidegger ıf you tapınma kısa vadeli sermaye hareketleri davranışçı yaklaşım kil mineralleri oturtulma fonksiyonlarda süreklilik ve süreksizlik hırsız yatağı iç ısıtıcı baş örtüsü tedrisat atatürkün kazandırdığı yenilikler ağarmak ilyada destani harita ne işe yarar cumhuriyet döneminde yapılan yenilikler temel bilimler dolay mevlana ve hoşgörü renk körü karmalık milletvekilleri dik koordinat sistemi meyus olmak kıyafetleri 19 mayisin önemi enerjinin önemi sinir nedir coint tapon istatistiksel envanter kontrol 1 tbmm karşı ayaklanmalar sun say 304 paslanmaz çelik fena kalpli kayıtlama hemofili benzoin analizci


PAUL CEZANNE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134852 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

PAUL CEZANNE
Fransız ressam. (1839-1906)

l861 yılında resim sanatını öğrenmek için Paris’e, çocukluk arkadaşı Emile Zola’nın yanına gitti. İsviçre Akademisi’nde ve Louvre’da çalıştı. Renoir, Pissarro, Sisley, Guillaumin gibi sanatçılarla tanıştı. Delacroix, Courbet, Manet’ye karsı hayranlık duydu. Güzel Sanatlar Akademisi’nin giriş sınavlarında başarılı ~öI~hi~Siınca Aridö~ridü. ~ütün zamanını resme ayırdı ve Salon’a gönderdiği büt.ün tablöların geri çevrilmesine karsın resim çalışmalarını sürdürdÇı, Eski Italyan ustalarrnırr yapıtlarını kopya ederek, portreler, natürrnortlar ve bazen de manzara~ i~simIeri yaptı. BiLdönernde yaptığı çalışmalar arasında Ressamın eab~Z~nd S~İd~(1 865, ~a6” P~u1o Müzesi), Louis-Auguste Çezaıine’in l’E~n~rh~ıt’i Ol~urken Portr~i~.( i~~) Pamuk Takkeli Adam (1865-67), Ressam Achiİİe ~p.~raire’in Şo tresi (1866), Zola’yi Okuyan Paul Alexis (1869), i-iasırŞapkalı Boyer’in Portraşi (1869-70) ve Magdalen ya da Elem (1866-68> adlI resimleri, Siyah Mermer Saat (1869-70, özel kol., Amerika) ve Teneke Çaydanlıklı Natürmort (1869-70) adli natürmortları ye Estaque’da Eriyen Karlar (1870) ve Şarap Pazarı (1872) adli manzaraları s~yılabiIir,, Bu çserlerde kalın,.. renk katları ve siyah gölgeler dikkati çekeç. Siyah, kahverengi, gri ve Prusya mavisinin ağır bastığı koyu ve kasvetli renklere ek olarak alışılmadık bir’beyaz renk kullandığı görülür.

Cezanne’in Empresyonistlerle ve özellikle İsviçre Akademisi’nde tanıştığı Pissarro ile olan dostluğu onun donuk renkleri b~rakarak Empresyonistlerin parlak, açık tonlu renklerini kullanmasını sağlamıştır. Kalın renk katmanları tekniğinden vazgeçip hafif fırça vuruşlarıyla noktalama yöntemine yönelmiş, pıhtılaşmış gibi görünen yüzeyler kullanmıştır. 1872-82 yılları arasındaki bu dönem Cezanne’in Eiiipresyonist dönemidir. Modern Bir Qlympia (1873),, Asılmış Adamın Evi (1873, Louvre Müzesi, Paris), Yıldız çiçekleri (1875), Kırmızı Koltuklu Madame Cezanne (1877, özel kol., Amerika), Victor Chocquet’nin Portresi (1876-77), L’Estaque (1878-79, Louvre), Pontoise’da Cote du Jalais (1879-82), Kavaklar (1879-82) ve Maincy Köprüsü (1879, Louvre) gibi birçok ünlü eseri bu döneme aittir.

Cezanne’in izlenimciliğin kuralları ndan ayrılan sanatı hızla, daha yalı ncı ama daha çok islenmiş ve yapıya daha çok önem veren bir tutuma doğru gelişti. Tarzını düş gücünden ve gözlemlerinden kaynaklanan öğe!erte zçnginleştirdi. Desen güçlülüğü ile renklerin anlatım duyarlılığını birleştirdL. Klasik perspektif kurallarına pek uymayan Cezanne’in tutumu sonradan büyük ölçüde etkilediği Kübistlere öncü oldu.

Bu arada 1886 yılında Emile Zola ile araları acildi. Hortense Fiquet ile evlendi. Karisinin RQrtreteri, Mavi Vazo ve Sepetli Natürmort (Louvre), Kırmızı Yelekli...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.