abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders bilgisayarın hayatımızda yararları natürizm tarık dursun k. asma köprü dm2 fiber optik boşboğazlık fızıksel ayrısma debboy aile resimleri erozyon ve neden olan etmenler ayık yaş seviyelerine göre rehberlik dünyalı dış mondro bogazlar sarkıt paranoyak terazi yapımı istanbul boğazı servo kontrol hikaye nedir et sığırı kuzgun gibi hareket ve destek sistemi türkiyede bölgesel kalkınma rahat olmak 1961 darbesi eylül romanının özeti ihtimal hesabı heterotrof pmma atatürk ile ilgili bilgiler relikt bitki hiperbolik fonksiyonlar üçgen öss mantık soruları kupür şırınga yapmak direnclerin kullanim amaclari yamuğun hacmi hakkı var paha ruhum! sığdırılma endüktif cumhur klasik koşullanma deneyleri kurucu snmp dinleme becerisi el freni konuşlanma mum fener lifo ambalaj malzemeleri örtücü boya çeşitleri dalgıc pompalar 80 sonrası türkiye strategem kurumlanma çek işlemleri denetim masası loça iskemle risk analiz şemsî arabanın zararları sefir meşhut el altından şahika bürolarda iletişim eklenti cumhuriyetle ilgili şiir fiziksel engelliler kaplama yassı kamer başarılı olmanın etmenleri terasa askeri alanda gelismeler küresel ısınma nedir iş mektubu şeker portakalı özeti bulanık mantık global falso gençlik iyiye gidiyor halkla ilişkiler çalışması temizlemek salvador dali antik çağ demokrasi düzgünlü madam fosil ne işe yarar ingilizce özetler tag en azından boyunduruk


ROBOT YAPIMI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134976 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Az yada çok hepimiz bilimkurgu filmi izlemişizdir. Bu tarz gelecekte geçen filimlerde oyuncu evine girdiği zaman konuşan bir bilgisayar tarafından karşılanır. Bilgisayar ona raporlar verir hatta espri filan bile yapar. Odasına girer ışıkları aç der ve ışıklar açılır. Bu ve benzeri sahnelere mutlaka aşinayızdır. Ben her zaman böyle şeylere çok özenmişimdir. Bilgisayar yardımı ile odamdaki elektronik eşyaları kontrol etmek, bilgisayar ile yönetebileceğim robotlar tasarlamak gibi bir çok hayali bu gün evimdeki PC ile gerçekleştirebiliyorum.

Bilgisayar ile bu tarz işlemler yapabilmek için çok iyi mikro işlemci programlama yada yüksek elektronik bilgisine esasında ihtiyacınız yok. Bu köşede öğrenecekleriniz ile bu işlemleri gerçekleştirebileceksiniz. Çok karışık gibi görünen adreslerin ve portların programlamanmasının esasında ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Biraz BASIC bilgisi olan Herhangi bir meraklı kullanıcının anlayabileceği ve uygulayabileceği örnekler gerçekleştireceğiz. Paralel porttan masa lambamızı, televizyonu kumanda etmekten, adım motorların kontrollerine ve kendi robotumuzu tasarlamaya kadar her kullanıcı için özenilecek bir çok işlemi burada gerçekleştireceğiz.
Bir çok kişinin kendi robotunu tasarlamak istediğinden eminim. Basit olarak düşünürsek bir robot tasarlayabilmek için temel olarak robotun çevresini algılayabileceği ve bu doğrultuda hareket edebileceği yani motorlarını yönlendirebileceği bir bilgisayar sistemi ve programına ihtiyaç olacaktır. Esasında bu işin ikinci kısmı da diyebiliriz. Bize ilk olarak gereken yürüyebilen ve motorları olan bir robot gövdesi ve tasarımı. Tabi burada akla gelen ilk soru, bu işin nasıl olacağı. Yani gidip sanayiden robot parçaları alamıyacağımıza göre bu parçaları nereden bulacağız?
Bu noktada yardımımıza LEGO koşuyor. Yada biz LEGO ya doğru koşuyoruz da denebilir. Bunun sebebi LEGO nun robot tasarımı için ürettiği MINDSTORM serisinin Türkiyede pazarlanmıyor oluşu. LEGO nun bu konuda yaptığı açıklam...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.