abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
BAĞIŞIKLIĞINIZ VAR MI?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : İngilizce
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134999 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BAĞIŞIKLIĞINIZ VAR MI?
İliklerimize kadar işleyen dondurucu soğuklar, tüm şiddetiyle sürüyor. Ne mutlu ki, ekinezyadan çinkoya, amino asitten vitaminlere kadar pek çok alternatif imdadımıza yetişiyor; bağışıklık sistemimiz güçlensin, hastalıklar kapımızı çalmasın diye!
Mevsimlerden kıştayız, yorgan döşek yataktayız. Soğuk havalarda hep aynı sahneyle karşılaşıyoruz, değil mi? Kimimiz hapşırıyor, kimimiz de mendilini elinden düşürmüyor. Bizi özellikle geceleri uykusuz bırakan öksürük nöbetleri ve yüksek ateş de cabası. İşimiz gerçekten zor. Öyle ya, bu dondurucu soğuklarda milyarlarca mikrop havada uçuşuyor; bakteriler, virüsler ve serbest radikaller, her gün vücudumuza hücum ediyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemimiz için aylarca süren büyük bir savaş başlıyor. Binlerce hücre, hastalığa yol açan bu etkenleri saf dışı etmek için yoğun çaba harcıyor. Bu, kolay bir görev değil hiç kuşkusuz. Özellikle savunma sistemi; stres, uykusuzluk, hareketsiz bir yaşam ve fast food yiyecekler gibi negatif etkilerle de savaşmak durumunda kaldığında. Dolayısıyla bu dönemlerde soğuk havalara yenik düşmemek için, bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlere ya da doğal takviyelere öncelik vermemiz gerekiyor.
ÇİNKO
Tüm vücut hücrelerinde bulunan ve 2 binden fazla enzimin yapısına iştirak eden çok önemli bir mineral. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan eser elementi olarak nitelendiriliyor. Bu özelliği sayesinde de sizi soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyor.
NASIL ETKİ EDİYOR?
Enfeksiyonun vücuttan daha kolay atılmasını sağlamak için, özellikle mukozanın kendini yenileme yeteneğini güçlendiriyor, bağışıklık hücrelerinin işlevlerini destekliyor.
NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?
Soğuk algınlığından yakınan herkes çinko içeren besinlerden yararlanmalı. Bu hastalık; boğaz ağrısı, hapşırık ve burun akıntısıyla seyrettiği gibi, ciltte sivilce oluşumuna da yol açıyor. Hücre yenilenmesine destek veren çinko, aynı zamanda cildinizin hasar görmesini de engelliyor. Dolayısıyla hem sağlığınızı ve hem de cildinizi korumak için, çinko içeren besinleri, hiçbir şikayetiniz olmasa bile düzenli olarak tüketmenizde yarar var.
NE KADAR TÜKETMELİ?
Uzmanlara göre; günde 15 mg. çinko almanız şart.
HANGİ BESİNLERDE BULUNUYOR?
Susam, istridye, karides, mısır, sığır eti, kuru fasulye, peynir, sütsüz çikolata, yumurta, brokoli çinkodan zengin besinler arasında yer alıyor. Çinko içeren preparatları ise, eczane ya da doğal ürünler satan yerlerden bulabilirsiniz.
AMİNO ASİT
Enerji dengesi, vücut dokusu ve vücudun enfeksiyonlardan korunmasında önemli rol oynayan proteinin yapı taşlarını oluşturuyor.
NASIL ETKİ EDİYOR?
Besinlerle aldığımız proteinler, bazı kimyasal işlemlerden geçirilerek yapı taşları olan amino asitlere ayrılıyor. Kazanılan bu amino asitler de vücutta pek çok amaca yönelik olarak değişik diziler haline getiriliyor. Aminoasitler, merkezi si...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.