abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders satın alma maliyetleri slavin kişi dokunulmazlığı düzelti otomotiv yan sanayi midibüs merdiven matematikte graf kefil ilkbahar mevsiminde doğadaki değişim paylaşmak kas sistemi şiir ve zihniyet işletme defteri örneği aracılık taşıl levha Hanefîlik yüreği yaralı aile monografisi insanlar neden terler ilmek oluşum safhaları tecrübeli özgürlük üstüne silah çeşitleri iltihaplı ara nağmesi eli maşalı kastamonu tarihi ankara deprem cevre kirliliği excel eğitim Ganalı amonyak sentezi pıtrak gibi çocuk dergileri doygun indirgemek dönem ödevi kapagı alacak kimyasal oksidasyon daraltılma marka yonetimi dincilik el kılavuzu askıda katı madde içine dert olmak bilgisayarda ağ bağlantıları rehberlik informatik müzakere teknikleri siyer başıbozuk pisboğazlık galalit dilendirme büyütme kadehçik tapulu eğitim yönetimiyle ilgili projeler hayvansal doku resimleri kayma modülü yarı ağır sıklet leylî farfara etkılı konusma metodları mahallileşme akımı aroma milgram dynamics gökhan duru ortak yatırım kişisel hayatı konu alan metin türleri araştırma raporu yaşlı başlı enflasyon etkisi tecezzi inşaat mühendisliği stajları sızdırmazlık atatürk ün kazandırdıkları test test test karı ağızlı eski uygarlıkların kullandığı sayı ve sayı sistemleri konaklama işletmeleri osman zeki üngör aöf geçmiş yıl soruları ajan cumhuriyet ile gelen yenilikler staj dosya trigonometrik fonksiyonların görevi hz muhammed otomobil motor blok dokum bilanço analizi erezyonun zararları ziyan etmek olumlu sorgulama çelik boru ve ek parçaları geç ödeme ajans


BAĞIŞIKLIĞINIZ VAR MI?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : İngilizce
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 134999 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BAĞIŞIKLIĞINIZ VAR MI?
İliklerimize kadar işleyen dondurucu soğuklar, tüm şiddetiyle sürüyor. Ne mutlu ki, ekinezyadan çinkoya, amino asitten vitaminlere kadar pek çok alternatif imdadımıza yetişiyor; bağışıklık sistemimiz güçlensin, hastalıklar kapımızı çalmasın diye!
Mevsimlerden kıştayız, yorgan döşek yataktayız. Soğuk havalarda hep aynı sahneyle karşılaşıyoruz, değil mi? Kimimiz hapşırıyor, kimimiz de mendilini elinden düşürmüyor. Bizi özellikle geceleri uykusuz bırakan öksürük nöbetleri ve yüksek ateş de cabası. İşimiz gerçekten zor. Öyle ya, bu dondurucu soğuklarda milyarlarca mikrop havada uçuşuyor; bakteriler, virüsler ve serbest radikaller, her gün vücudumuza hücum ediyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemimiz için aylarca süren büyük bir savaş başlıyor. Binlerce hücre, hastalığa yol açan bu etkenleri saf dışı etmek için yoğun çaba harcıyor. Bu, kolay bir görev değil hiç kuşkusuz. Özellikle savunma sistemi; stres, uykusuzluk, hareketsiz bir yaşam ve fast food yiyecekler gibi negatif etkilerle de savaşmak durumunda kaldığında. Dolayısıyla bu dönemlerde soğuk havalara yenik düşmemek için, bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinlere ya da doğal takviyelere öncelik vermemiz gerekiyor.
ÇİNKO
Tüm vücut hücrelerinde bulunan ve 2 binden fazla enzimin yapısına iştirak eden çok önemli bir mineral. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan eser elementi olarak nitelendiriliyor. Bu özelliği sayesinde de sizi soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyor.
NASIL ETKİ EDİYOR?
Enfeksiyonun vücuttan daha kolay atılmasını sağlamak için, özellikle mukozanın kendini yenileme yeteneğini güçlendiriyor, bağışıklık hücrelerinin işlevlerini destekliyor.
NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?
Soğuk algınlığından yakınan herkes çinko içeren besinlerden yararlanmalı. Bu hastalık; boğaz ağrısı, hapşırık ve burun akıntısıyla seyrettiği gibi, ciltte sivilce oluşumuna da yol açıyor. Hücre yenilenmesine destek veren çinko, aynı zamanda cildinizin hasar görmesini de engelliyor. Dolayısıyla hem sağlığınızı ve hem de cildinizi korumak için, çinko içeren besinleri, hiçbir şikayetiniz olmasa bile düzenli olarak tüketmenizde yarar var.
NE KADAR TÜKETMELİ?
Uzmanlara göre; günde 15 mg. çinko almanız şart.
HANGİ BESİNLERDE BULUNUYOR?
Susam, istridye, karides, mısır, sığır eti, kuru fasulye, peynir, sütsüz çikolata, yumurta, brokoli çinkodan zengin besinler arasında yer alıyor. Çinko içeren preparatları ise, eczane ya da doğal ürünler satan yerlerden bulabilirsiniz.
AMİNO ASİT
Enerji dengesi, vücut dokusu ve vücudun enfeksiyonlardan korunmasında önemli rol oynayan proteinin yapı taşlarını oluşturuyor.
NASIL ETKİ EDİYOR?
Besinlerle aldığımız proteinler, bazı kimyasal işlemlerden geçirilerek yapı taşları olan amino asitlere ayrılıyor. Kazanılan bu amino asitler de vücutta pek çok amaca yönelik olarak değişik diziler haline getiriliyor. Aminoasitler, merkezi si...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.