abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ALAN ARAŞTIRMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 135229 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Alan Araştırması
Belli bir yörede yerleşik belli bir topluluktaki durumu derinlemesine fakat dar kapsamlı olarak araştırmaya yarayan yöntemdir. Bu yöntemde araştırma alanı biraz daha genişlemektedir. Kuşkusuz kullanılan denek sayısı da bu oranda artar.
Araştırma konuları genellikle ‘toplumsal yapı ve değişim’, ‘kişiler arası ve/ya da toplumlar arası etkileşim’, ‘kurumlaşma’, ‘toplum değerleri’ ve ‘toplumsal olaylar’ biçiminde sıralanabilir. Amaç toplumdan belli bir kesiti anlamaktan çok “süreci” kavramaktır.
Bu yöntemde araştırmacı, çalışacağı gurup ya da topluluk içinde bir süre yaşamak zorunda kalır. Toplumdaki önemli bireylerle tanışır, onlarla görüşmeler yapar ve onlarla geçmiş, güncel ve gelecek durum ya da gelişmeler hakkında sorular sorar. Elde ettiği verileri önceden sağladığı verilerle karşılaştırır.
Alan araştırması araştırmacıya diğer yöntemlerden daha derin ve daha zengin bilgi verir. Kaldı ki yaşayan bir ortamdan elde edilen bulgular gerçek yaşama da kolayca uygulanabilir. Buna karşın elde edilebilecek bulguların kesinliğini fazla değildir. Diğer bir değişle, betimlemelere ve öznel yorumlara açıktır. Değişkenler arasındaki ilişkiler çoğunlukla çok boyutlu olarak kalır.
Öte yandan araştırmacının uzunca bir süre araştırma gurubu içinde yaşamasının, derneklerle araştırmacının içli-dışlı olmasına yol açması ve araştırmacıyı da dernekleri de şu ya da bu düzeyde etkilemesi nedeniyle araştırmanın nesnelliğinin bozulacağı unutulmamalıdır.
Alan araştırması bir kişiyle, bir gurupla ve ya tek bir olayla sınırlı değildir. Bugün elektronik gelişmeler sayesinde, pek çok sayıda bireyin davranışını ve etkinliklerini kaybetmek olanaklıdır. Örneğin bir araştırmada, telefon konuşmalarına son vermede kullanılan ve çok yaygın ritüel bir konuşmayı keşfetmek için bir düzine kadar telefon konuşması analiz edilmiştir. (Albert Kessler,1978). Söz konusu ritüel dört kısımdan oluşmaktadır.
Hemen hemen hiç değişmez bir şekilde, konuşanlardan biri konuşmaları özetlemektedir; Örneğin, “Cumartesi günü benimle gelebileceğin için memnunum” demektedir. İkinci olarak konuşmayı kesmek üzere bir neden gösterilmekte ve konuşmanın sona ermesi meşrulaştırılmaktadır; örneğin “yarın için ödevlerimi mutlaka hazırlamam gerek” gibi. Ardından öne sürülen özrün karşısındaki dostça görünemeyeceği kaygısıyla dostça bir söz, söylenmektedir “seni cumartesi bir an önce görmek için sabırsızlanıyorum “ gibi. Nihayet ilişkide sürekliliği ifade eden bir söz söylenmektedir; Örneğin “cumartesiye kadar seni tekrar ararım.” Gibi
Alan araştırmasının sadece bir kişi veya bir gruba yönelik olması halinde “vaka incelemesi” (case study) söz konusudur. Klasik bir vaka incelemesinde bir araştırmacı sokak kenarlarında toplanan İtalyan çocuk çetesine karışmıştır (whyte 1943) araştırmacı, getto gençlerinin örgütsüz, kişiliksiz, inançsız ve yasasız olduğunu belirten popöler düşünce eğiliminden har...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.