abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders inziva kıyı bankacılığı yadsımak akü howard pyle 8. sınıf performans ödevi bilirkişi maddenin korunumu kanunu öğretme ve öğrenme kuramı pot yapmak koy, orta, açık leke değerleri makro iktisat solunum çeşitleri gemi pervanesi huri müteveffa satış yönetimi marka ve reklam chopen ip torbalı gezi tanimi vakar 6 sınıf fen bilgisi konuları pizzicato atatürkün yaptığı yenilikler çarpım sembolü tamamlanmak köpekli Hristiyan dünyada meydana gelen göçler meslek lisesi diyabaz rektifikasyon çalıkusu feride tat duyusu natürel pro engineering çiçek yağı basit makinalar soru cevap the client etraflı kınık aşireti alt kümeler tünel kalıp prenses 100 yıl yoldan kalmak ana dal iyonik bağ yavrum imdat etmek olası ünlü müzisyenler claude monet neden önemli pantograf ağız tüfeği dünyadaki ülkeler ve başkentleri genel döküm lise fizik konuları hz.muhammedin adamak hayırsever akarsular ve oluşturduğu şekiller tebessüm turizm adalar james joyce hafta başı entegrasyon nedir kanal tornalama gizli mabed fen bilgisi dersi elektrik konusu yağış etioloji atma bereket ki (veya bereket versin ki) 0-6 yaş özellikleri fonoloji tv sistemleri bios nedir karşılaştırmalı kamu yönetimi sosyal dayanışma savaş ve barış normal hardal birleşmiş devletler vurmalı çalgılar bayındırlık alanında yapılan yenilikler ağaçlandırma ahiret inancı çatışma çözümleri aldehit yumma priz hadde yüksek öğretim yüksek lisans kompozisyonu akciğerler ilahi çoğaltma


BEDEN EĞİTİMİNİN TANIMI VE AMAÇLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 135329 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BEDEN EĞİTİMİNİN TANIMI VE AMAÇLARI


HAZIRLAYAN =
BARIŞ AKYILDIZ 2004015132009
AHMET KURT 2004015132003
ALİ BAYCAN 2004015132004
ADEM KABASAKAL 2004015132001
AYDIN ARSLAN 2004015132007
ALİ RIZA ÇALIŞ 2004015132BEDEN EĞİTİMİ TANIMI

Beden eğitimi, zihinsel estetik, ahlaki ve mesleki-profesyonel eğitimin yanında, genel eğitiminin bir bileşimidir.

Genel olarak eğitim derken akla ilk gelen şey faaliyettir. Eğitimin meydana getirdiği seyrinde mutlak sürede bir önemli faktör yer almaktadır: Eğitici ve eğitilen/ler.

Özet olarak beden eğitimi şu şekilde tanıtabiliriz: Sosyal gerekliliklerine uygun olarak, insanın biyolojik potansiyelinin geliştirilmesi amacı ile yapılan çeşitli fizik egzersizlerin tümünü değerlendiren ve sistematik olarak sürdürülen faaliyettir.

Tanımdan anlaşıldığı gibi, beden eğitiminin ilk amacı insanın “fiziği” etkilemektir. Fakat bu kadarla sınırlı olduğu düşünmek yanlıştır, çünkü aynı zamanda beden eğitiminde kullanılan fizik egzersizlerin çeşidine göre fizyolojik, kullanılan metotlara göre pedagojik, etkilerine göre biyolojik ve organizasyon şekline göre sosyal olduğu da söylemek çok önemlidir.

Başka bir tanıma göre (Lumpkin, 1986); Beden eğitimi, fiziksel aktivitesi yoluyla, kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal becerilerinin optimum bir seviyede kazanmasıdır.

Şiclovan’ın (1979) daha geniş tanıma göre ise, beden eğitimi;

• Katılanların yaş ve cinsiyeti, sosyal hayatın gereklilikleri, çeşitli mesleklerin fiziksel etkileri ve uzun süreli bir fizik kondisyon tutmasının gerekliliklere göre, insanların fizik gelişimi ve motorik kapasiteleri pekiştirmesi için planlanmış ve yönlendirilmiş bir seyir.
• Hitap edilen insan kategorilerin şartları ve amaçlarına özgü olarak, değişik fizik egzersizler ve öğretim tekniklere sahiptir.
• Ulusal çapta kararlaştırılan ve genel bir program içerisinde yer alan bir seyirdir.
• Zihinsel, estetik, ahlaki, teknik ve profesyonel eğitiminin içerdiği unsurlarla yakın olarak meydana gelen bir seyirdir.

BEDEN EĞİTİMİNİN AMAÇLARI

Beden eğitimin amaçları daha iyi ir şekilde yorumlanabilmesi için, çeşitli otoritelerin beden eğitimin amaçları hakkındaki düşündüklerine bir göz atmakta yarar vardır:

A.Lumpkine (1986) göre, beden itimin 3 önemli amacı vardır:

Vücut fonksiyonları, sağlık, büyüme ve gelişme
BİLİŞSEL AMAÇ Bilgi ve Anlama
Oyun kuralları, beceri, strateji, koruma


Sosyal Kendine güvenme, değer yargıları, kişilik gelişimi,
iletişim becerisi, nezaket, fair play
DUYUŞSAL AMAÇ ve
Duygusal Kendine kontrol etme, kendine disipline etme, eğlence, gevşeme, kendine ifade etme, nasıl kazanacağını ve nasıl kaybedeceğini öğrenmeTemel hareket
Becerileri
Ve
Fiziksel Fitnes Temel hareket modelleri, motorik beceriler, temel oyun becerileri, senzori-motorik beceriler.
PSIKOMOTOR
Kardiovasküler dayanıklık, kas kuvveti ve
dayanı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.