abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sarılık kalas halk hikayesine örnek telefon tesisatı termos yapısı inanma mehmet avan christy brown hayatı nukleer enerji maddeyi tanıyalım kooperatifcilik uyuz olmak bor nitrürler dağılım 19.yy düşünce akımları gine monit açıköğretim soruları yapay bağışıklık sterilizasyonun bal özü bakteri resimleri roma sanatı ölü canlar gogol istanbul kurtuluşu radyo televizyon tezleri açı ortay nedir önlem almak senevî kuvvet ve hareket deneyleri yağlı bitki hemşirelik bakım planı yargıçlık anı, turk beslileri açılar ve çokgenler yazmak demokratik yonetim anlayisinin tarihsel gelisimi engelli çocuklar çok büyük pozitif sayılar zaman planlama pastoral şiir rubaî monokl çift çubuk belirli gün nebula nedir fiske piston fototerapi deliler meşk vermek biyofizik serinletmek dış göçler kar çiçeği gözle görülemeyen canlılar edebiyatla güzel sanatlar modelcilik ilkokul birinci sınıf eğitsel oyun mintan ekseriyetle sensörler (optikler) gıdaların ışınlanması hidrokarbon artığı 2000-2001 türkiye ekonomik krizi pazar araştırması staj rapor elektrik senli benli esir düşmek otlamak işçi maaş muharrem iş enerji broşür adım atmak amino asit nedir hürriyet ve eşitlik ne demektir elektirik enerjisi bor madeni açıların anakart bölümleri ve özellikleri edebiyatın tarihle ilişkisi hodri şehzade mustafa ve öldürülmesi afrikada açlık tılsım Alp yıldızı semahane limon tuzu türkiyede iç denetim seçmek tuvalet karıkma gezegen ön teker hz. muhammed ve ailesi kaldırma kuvveti oynanış


AŞIK VEYSEL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 135790 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Aşık Veysel, hayatini anlattığı bir siirindeÜcyüz-onda gelmisidim cihana diyor. Yıl 1894 oluyor hesapca. Sivasa bagliSarkisla ilcesinin Sivrialan Koyunde dunyaya gelmis. Anasi Gulizar, bir yaz gunukoy dolaylarindaki Ayipinar merasina koyun sagmaya gittiginde; oracikta bir yolustunde dogurmus Veyseli. Gobegini de kendi eliyle kesmiş. Yaman kadinmisGulizar ana. Bebesini bir caputa sarip yuruye yuruye koye donnus. Babasl Ahmet;bebenin adini Veysel koymus. Yillar gecmis aradan buyumus, konusmus, yurumusVeysel cocuk. Boylece yedi yasina varmls. O yll bir cicek hastaligi salginıolmus Sivasta. Kucuk Veysel de yakalanmis. Sol gozunde ,cicegin beyi cikmiskendi deyimiyle... Göz akip gitmis. Sag gozune de perde inmis, onceleri. Yalnizışığı secebiliyormus, bu gözüyle. Babasina Çocuğu Akdagmadenine götür, oradabu gozunu acacak bir doktor var. demisler. Sevinmis Ahmet emmi. Gel gor kitalihsizlik yine yakasml blrakmamls Veyselin. Bir gun inek sagarken babaslyanina gelmis. Veysel ansizin donuverince; yakinda bulunan bir degnegin ucuoteki gozune girivermis. O goz de aklp gitmis boylece. Veyselin Ali adinda biragabeyisi ve Elif adinda bir kizkardesi varmıs. Hepsi cok uzulmusler Veyselinkotu kaderine.

Babasi merakli adammis. Halk ozanlarindan siirlerokuyup ezberleterek avutmaya calismis oglunu. Sivasin koyleri saz sairleriyledolu. Onlar da ara slra gelip Ahmet emminin evine ugrarlarmls. Veysel ilgiyledinlermis calip soylediklerini. Babası, oglunun ilgisini gorunce; bir saz allpvermis ona. Ilk saz derslerini, babasinin arkadasi olan Camsihli Ali Agadanalmls. Ve gitgide, kendini iyice saza vermis Veysel. Unlu Halk ozanlarininsiirlerini callp soylemis bir zaman. Yirmibes yasindayken (1919) anasi, babasiVeyseli Esma adinda bir kızla evermisler ve kisa sure sonra ikisi de gocupgitmis bu dunyadan (1921). Aci ustune aci gelmis, ama bitmemis talihin kotuoyunu. Ikinci cocugu on gunlukken, anasinin memesi agzina tikanarak olmus,ardindan da karisi yanasmalariyla evden kacmis. Bu olay cok koymus Veysele.Daha dertli olmus ve iyice icine kapanmis. Karisi koyup gittiginde bir kizivarmis Veyselin. Daha bir yasini bile bitirmemis. Iki yil kucaginda gezdirmisVeysel, ne care o da yasamamis. Bu siralar Veyseli yeniden evermisler. Bukarisi cocuk vermis Asiga. Biri olmus, iki oglan, dort kiz, altisi sag. Onlar da18 torun vermis Veysele.

Asik Veysel, Cumhuriyetin Onuncuylldonumune rastlayan 1933 yilina kadar, baska ozanlarm siirlerini calipsoylemis. Kendi deyislerini soylemekten utanir, cekinirmis. O ylllardasairlerimizden rahmetli Ahmet Kutsi Tecer tanimis Veyseli. Onun isiktutuculuguyla Veyselin siirleri aydinliga kavusmus. Veysel; sairliginingelismesinde Tecerin buyuk yardimlarini gordugunu soylerdi her zaman. Veyselingun isigina clkan ilk siiri Gazi Mustafa Kemal Pasa icin soyledigi: Turkiyeninihyasi Hazreti Gazi misrasiyla baslayan siirdir. Bundan sonra butunyazdiklarini calip s...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.