abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ıslanmak kebapci sızak lise 2 sanat tarihi karaman selanik açılarla ilgili soruları hep bir ağız olmak ifade etmek asansör projesi koydurmak pabuç ozan müteharrik poz vermek oyuncaklı haberli sağlık bakanlığı türk matematikçileri 3. sınıf doğal sayılar kura sonuçları azmak termal radyo reklamcılığı helvacı doğal güzelliklerimizin önemi sağlık sektörü sırıtmak vurmalı çalgılar dilin doğuşu yesil bitkilerin canlılar üzerindeki etkisi müstenit soğurucu 13. yy sergi sermek karbonil eylem atatürkçü düşüncede milliyetçilik 5 duyu organi paket tur pompa karekteristik inadına cam ürünlerde depolama teknikleri unctad faziletli dip not mikroskobun kısımları iran tarihi basketbol gemi donanım roman yazarları giydirme cephe hayvanların faydaları ...ikinci plâna düşmek cumhurıyetın kalkınması ıcın deniz haritası okuma doğru akımı pazar analizi core spun iplik mesrur bankacılık uygulamaları guşa dölüt cukur aynada görüntü ermeni tehciri açıortay düzlemi aski muhammes oliver twıst özet zirkon saklanılma her zaman imambayıldı oryantasyon raporu kavrama hesabı ege antibiyotik nasıl elde edilir açacak muzaffer ile inci iyelik eki o henry karekök alma çiçek neden yeşildir bakiye tekçi islamiyet nükleer santreller antrenman programları atatürk ile ilgili roman sakatlik 11 eylül sonrası abd politikası pontus sorunu muhteva eş koşma bor mineralleri hiççi is plani geometrik kavramlar değer problemi lineer cebir ve fizik network staj


9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 135991 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ NEDİR?
Avrupa Birliğinin kurulması için ilk girişimin yapıldığı tarihtir. 9 Mayıs 1950 tarihinde Fransız Planlama Örgütü Başkanı Jean Monnetnin görüşlerinden etkilenen zamanın Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Ruhr bölgesindeki zengin kömür ve demir madenlerinin Almanya ile birlikte ve bir uluslar üstü örgüt aracılığıyla işletileceğini, aynı ideale sahip diğer demokratik Avrupa ülkelerinin de bu örgüte katılabileceğini açıklamıştır.
Planın arkasındaki düşünce, savaş sanayinin ana maddeleri olan demir ve çeliğin üretim ve kullanım yetkisinin uluslar üstü bir kuruma verilmesi, Avrupanın birliğinde başarıya ulaşması ve gelecekteki muhtemel bir, Fransa-Almanya çatışmasının önlenmesi için yeni bir ekonomik ve politik çerçevenin gerekliliğine olan inançtır. Bu inanç, Avrupa Birliğine üye 15 ülkenin siyasi, ticari ve ekonomik bakımdan büyük bir güç olmasına önemli katkılarda bulunmuştur.
Avrupa Birliğinin bugün geldiği noktanın temellerinin atıldığı 9 Mayıs tarihi 1985 yılından beri kutlanmaktadır. 9 Mayıs Avrupa gününün amacı, Avrupa halkları arasında birlik ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesidir.
AVRUPA BİRLİĞİ NEDİR?
ikinci Dünya Savaşının (1939-1945) galip ve mağlup devletleri olan Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda Avrupa kıtasında sürekli barışı, kalkınmayı ve refahı sağlamak için bir araya geldiler.
ilk adım olarak savaşın hammaddesi olan kömür ve çeliğin üretim ve ticaretini ortaklaşa kontrol edebilmek için 1951 yılında Paris Antlaşmasını imzalayarak Avrupa Birliğinin temelini oluşturan Avrupa Kömür Çelik Topluluğunu (AKÇT) kurdular.
AKÇTnin başarısı üzerine ikinci adım olarak ortaklığı ekonominin tüm alanlarını kapsayacak şekilde genişletmeye karar verdiler. Roma Antlaşması ile 1958 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğunu (AET) ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğunu kurdular. Üye Ülkelerin amacı önce ekonomilerini birleştirmek ve daha sonra aralarında bir siyasi birlik oluşturarak tek bir devlet haline gelmektir.
Bu hedefe ulaşabilmek için önce aralarındaki ticareti güçleştiren ve pahalılaştıran gümrük vergilerini kaldırdılar. Böylece bu altı üye ülke arasında malların ihracatı ve ithalatı gümrük vergilerinden muaf olarak serbestçe yapılmaya ve AET dışında kalan ülkelere karşı aynı gümrük vergileri alınmaya başlandı. Gümrük Birliği anlamına gelen bu uygulama 1 Temmuz 1968 tarihinde tamamlandı. Buna ek olarak, tarım, ulaştırma, enerji gibi konularda ortak politikalar belirlendi. Böylece, AET üyesi ülkeler, diğer Avrupa ülkelerinden daha hızlı kalkınmaya başladı.
Bu altı ülkenin başarısı İngiltere, Danimarka ve İrlandanın Topluluğa üye olmak için başvurmasını sağladı ve 1973 yılında bu ülkelerin üyeliğe kabul edilmeleriyle birlikte Topluluğun üye sayısı dokuza çıktı.
Topluluk, yeni ülkelerin katılımıyla bir yandan genişlerken bir yandan da sahip olduğu yetkileri artırıyordu. Ortak p...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.