abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders geçmişteki bayramlar bayrağın kabulu mukavemet örnek problemleri kurutucu binbaşı lütfi kamışlı basit özgeçmiş ölçülü 6. sınıf atasözleri ev yemeği besiktas gez karşılanış beyaz yele kitabın özeti modallar kuruş kuruş kaşkorse sırlama yumurta kavuştuğumuz hak ve hürriyetler atatürk hayatı jeoloji yardımcı hammadde moleküllerin özellikleri kurumsal işletme çözüm hediye sene sonu davetiyesi spor tarihi spor sağlık 0458 seramik porselen imparatorluk kuran iş olacağına varır sevgi ile ilgili kompozisyon rüzgar gibi geçti bağırtkan yönetim ve organizasyonda denetim dinamometre yapımı kasırga bulon hesabı geleneksel türk tiyatrosu çevremizde hangi eko sistemler var hiç yoktan savurganlık çiçeklik anlaşılma yarı sanayileşme histoloji 1.sınıf test mevlana ahlak anlayısı bahattin aga heba etmek ilkbahar ile ilgili şiirler demokratik 1204 dünya bilimi bağırsaklar diesel jan jak russo kim dulda sefiller makale mali tevzin kroki radyasyonun etkileri Tunguzca ipçik harput ili tanıtımı çek düzenleme kılcal boru bahcecilik küresel sermaye kendini anlatma parkçı varsağı ölçüm sistemi harf atmak margarin agaç türleri soğutkan iki yıl okul tatili özeti Aristoculuk anzak hobi feriştah ilk okuma yazma şahadet midi beher ömürlü garibe türk dili ve edebiyatı yıllık planları yaprak dökümünün konusu rekreatif atatürkün çocukluk anısı pattadak eleştirel okuma mum gibi dll yazma


9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 135991 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ NEDİR?
Avrupa Birliğinin kurulması için ilk girişimin yapıldığı tarihtir. 9 Mayıs 1950 tarihinde Fransız Planlama Örgütü Başkanı Jean Monnetnin görüşlerinden etkilenen zamanın Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Ruhr bölgesindeki zengin kömür ve demir madenlerinin Almanya ile birlikte ve bir uluslar üstü örgüt aracılığıyla işletileceğini, aynı ideale sahip diğer demokratik Avrupa ülkelerinin de bu örgüte katılabileceğini açıklamıştır.
Planın arkasındaki düşünce, savaş sanayinin ana maddeleri olan demir ve çeliğin üretim ve kullanım yetkisinin uluslar üstü bir kuruma verilmesi, Avrupanın birliğinde başarıya ulaşması ve gelecekteki muhtemel bir, Fransa-Almanya çatışmasının önlenmesi için yeni bir ekonomik ve politik çerçevenin gerekliliğine olan inançtır. Bu inanç, Avrupa Birliğine üye 15 ülkenin siyasi, ticari ve ekonomik bakımdan büyük bir güç olmasına önemli katkılarda bulunmuştur.
Avrupa Birliğinin bugün geldiği noktanın temellerinin atıldığı 9 Mayıs tarihi 1985 yılından beri kutlanmaktadır. 9 Mayıs Avrupa gününün amacı, Avrupa halkları arasında birlik ve kardeşlik duygularının güçlendirilmesidir.
AVRUPA BİRLİĞİ NEDİR?
ikinci Dünya Savaşının (1939-1945) galip ve mağlup devletleri olan Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda Avrupa kıtasında sürekli barışı, kalkınmayı ve refahı sağlamak için bir araya geldiler.
ilk adım olarak savaşın hammaddesi olan kömür ve çeliğin üretim ve ticaretini ortaklaşa kontrol edebilmek için 1951 yılında Paris Antlaşmasını imzalayarak Avrupa Birliğinin temelini oluşturan Avrupa Kömür Çelik Topluluğunu (AKÇT) kurdular.
AKÇTnin başarısı üzerine ikinci adım olarak ortaklığı ekonominin tüm alanlarını kapsayacak şekilde genişletmeye karar verdiler. Roma Antlaşması ile 1958 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğunu (AET) ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğunu kurdular. Üye Ülkelerin amacı önce ekonomilerini birleştirmek ve daha sonra aralarında bir siyasi birlik oluşturarak tek bir devlet haline gelmektir.
Bu hedefe ulaşabilmek için önce aralarındaki ticareti güçleştiren ve pahalılaştıran gümrük vergilerini kaldırdılar. Böylece bu altı üye ülke arasında malların ihracatı ve ithalatı gümrük vergilerinden muaf olarak serbestçe yapılmaya ve AET dışında kalan ülkelere karşı aynı gümrük vergileri alınmaya başlandı. Gümrük Birliği anlamına gelen bu uygulama 1 Temmuz 1968 tarihinde tamamlandı. Buna ek olarak, tarım, ulaştırma, enerji gibi konularda ortak politikalar belirlendi. Böylece, AET üyesi ülkeler, diğer Avrupa ülkelerinden daha hızlı kalkınmaya başladı.
Bu altı ülkenin başarısı İngiltere, Danimarka ve İrlandanın Topluluğa üye olmak için başvurmasını sağladı ve 1973 yılında bu ülkelerin üyeliğe kabul edilmeleriyle birlikte Topluluğun üye sayısı dokuza çıktı.
Topluluk, yeni ülkelerin katılımıyla bir yandan genişlerken bir yandan da sahip olduğu yetkileri artırıyordu. Ortak p...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.