abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk ün cocukluk anıları zaman ve takvim dershaneler ic organlarımız e-ticaret uygulama aşamaları schrödinger denklemi öze tamu din anlayışı maden kömürü çeşitli iletkenlerin direnci 10 sınıf coğrafya konuları aşırı duyu rafit istiklal marşının günlük planı ters fonksiyon sons orhan veli ziraat nükleer teknoloji sucul efkâr etmek drama makaleleri engebesiz buruşukluk kalımsız sipariş maliyeti dağlı haklı olmak araba kornası lise fizik konu testi gülten dayıoğlu fadiş özet ve konusu avrupa teror asur devleti akma 0212 fiziksel değişmeler güruh sıfır sayısı antitez aksamak insan hakları sorunu köşelik refraktometre insanda biyolojik gelişme kaçıncı kiloluk mis gibi hamburg yöntemi dezenfeksiyon adî adım romantik dönem pro engineering zeki odak türk islam sanatı filtre username iletişim bozukluğu atatürkün getirdiği yenilikler nedır 8 yaş beslenme muahezename müsemmen eski zamanda ölçüm araçları elektrik enerjisini akıllı birbiri için yaratılmış olmak hünerli rastık yapım evi iso 14000 günlük hayatta fizik sosyal bilgiler ders planı 1.inönü savaşı hes makine ihtiyarlık sigortası who cümle comecon normal delphi seri port mamulün nedir güneş enerjisi ile su ısıtma mıncıklama ateşleme sistemi egim ön büro departmanı makam tazminatı 1 günün oluşumu hook yasası namık kemal vatan şairi kayış anevrizma süper alaşımlar causes and effects masalın özellikleri boydak sadabat değişken atıf galvaniz


DİZEL MOTORLAR SORU CEVAPLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136132 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DİZEL MOTORLAR SORU CEVAPLARI

1.Dizel motorlarının geliştirilmesinde fikir ve tavsiyelerinden faydalanılan kişilerden carnot’un fikirleri nelerdir?

& Yüksek oranlarda sıkıştırılan havanın ısısı artar ve bu ısı yakıtı yakabilecek bir sıcaklığa erişir. (Havayı 15/1 oranında sıkıştırmış ve sıcaklığı 300 C dereceye yükselen ısısı ile kuru odunu yakmıştır.)
& Ateşlemeden önce hava mutlaka sıkıştırılmalıdır.
& Motorun çalışmasına devam edebilmesi için silindir yüzeyleri soğutulmalıdır.
& Eksoz gazlarındaki ısı enerjisinden ısıtma işlerinde yararlanılabilir.

2.Rudolf Dıesel’in 1897 yılında yaptığı motorun özellikleri nelerdir?

& Silindirler,etrafında dolaşan su ile soğutuluyordu.
& Sıkıştırma sonunda basıncı 35-40 atmosfere yükseltilen hava içerisine yakıt 70 atmosfer basıncındaki hava ile püskürtülüyor ve çok iyi bir karışım oluşturarak silindirdeki ısı ile yanıyordu.
& Bu motorda termik verim %24 e kadar yükseltilmişti.
& Genleşme sonunda yanmış gazlar basınçla dışarı atılmaktaydı.

3.Dizel motorları endüstrinin hangi dallarında kullanılmaktadır.?

& Kamyon,Otobüs,Traktör,yol ve yapı makinalarında
& Deniz araçlarında
& Lokomotif ve mototrenlerde
& Sabit güç makinalarında kullanılmaktadır.

4.Dizel motorunun tercih edilme nedenleri nelerdir?

& Yakıt sarfiyatı:Dizel motoru,aynı özelliklere sahip bir benzin motorunun harcadığı yakıtın ½ si kadar harcar.Yani beygir gücü başına harcana yakıt,benzin motorlarında 240-350 gr olmasına karşın dizel motorlarında bu miktar 160-200 gr dır.
& Yakıtın ucuzluğu:Her ikisi de ham petrolün damıtılmasından elde edilmesine karşın,motorinin miktarı daha fazladır ve daha ucuza satılmaktadır.
& Verim:
Buhar makineleri.............%15
Benzin motorları...............%24
Dizel motorları..................%37
& Eksoz gazlarını durumu:Benzin motorlarında eksozdan zehirli bir gaz olan karbon monoksit (CO) çıkmasına karşın,dizel motorlarında eksozdan zehirsiz ve zararsız bir gaz olan karbondioksit (CO2)
& Yangın tehlikesi:Dizel yakıtı olan motorin tutuşma derecesi (65 0C),benzine göre daha yüksek olduğundan yangın tehlikesi daha azdır.
& Motor gücü:Motorun her devrinde ve istenilen güce göre yakıt miktarı derhal ayarlanabilir.Yanma,sabit basınç altında oluşmaktadır.

5.Dizel motorlarının tercih edilmemem nedenleri nelerdir?

&İlk alış fiyatları yüksektir.
&Ağırdır ve çok yer kaplar.
&Motorun yakıt sistemi çok hassas dır,dikkatli bakım ister
&Gürültülü ve sesli çalışır.

6.Dizel motorları ayrım özelliklerine göre kaça ayrılır?

& Çalışma prensiplerine göre,
& Silindir tertip şekillerine göre,
& Devir sayılarına göre,
& Piston bağlantılarına göre,
& Piston hareketlerine göre,
& Yakıt püskürtme sistemlerine göre sınıflandırılır.

7.Süpürme ne demektir?

& Eksoz gazları,ya pistonun açıp kapandığı portlarla yada kamların meka...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.