abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders püskü 1950 aktarma hornblent nanoteknoloji ve bilgisayar üreme sistemindeki hormonlar kum hacim hesabi kaptanlık araştırma yöntemleri mutasyon ve modifikasyon il çevre staj hay Allah kesintisiz güç kaynakları munazara ımf su temini meyve dışı madde ve esneklik ünlü türk matematikçiler söz sanatları hazine ilkokul 1 matematik plân tav ocakları cennet ve cehennem dünya ile ilgili ileri sürülen görüşler bölümleme gaco serdetmek borç senedi nasıl satış maliyeti 2. derece denklem windows işletim sistemleri eşelenme sakinleşmek varlık zeytindağı ağırlık merkezi öss doğranma tavus kuşu natür lityum şekerlenmek hücre kompozisyon kredi başvuruları farklı ülkelerin çocukları anfoter metal italyan çocuk oyunları organlarımızın görevleri virüs birincil çember,daire ve silindir 1947 senkron generatörler belediye sorumluluk+rapor dörder adam öldürme para ne işe yarar sarkaç çeşitleri 29 ekim yazı eski zamanlarda para maskeli balo kitap özeti samimiyetle medenı usul hukuku elektrik devresi elemanları ve görevleri doğadaki simetri bayramların önemi baş yakmak şıpsevdi özet oyun kuralları art nouveau istanbul tetanoz belirtileri muhasebe kavram ilkeleri orka melodrama konik cisimler quality management özentinin sonu kriz öncesi örgütsel değişim tipili cumhuriyet dönemi ressamlar ve resimleri ekip olabilme özellikleri yusuf has hacib türk dış politikasında temel ilkeler kapitilasyon gemleme 3. sınıf fiyasko ağırlıklı ortalama maliyet fizik aydınlanma ham fosfat gen aktarımı iç asalak hafniyum radyofizik osmanlı padişahları nötr


ANAKART NEDİR ?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136210 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANAKART NEDİR ?
(MAIN BOARD)
Ana kart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Ana kart, fiberglastan yapılmıştır. Anakart üzerinde birçok elektronik devre elemanları ve bağlantı noktaları bulunmaktadır. Dolayısı ile bilgisayarın en temel parçasıdır ve o olmadan bilgisayarın çalışması söz konusu bile değildir. Ancak anakartı asıl önemli kılan kendisi değil üzerinde bulundurduğu parçalardır. Anakartın üzerinde yer alan PCI yada ISA genişleme yuva sayısı da önemlidir. Kimi anakart üzerinde 4PCI slot 3ISA slot yer alırken bazılarında bu sayı daha az olabilmektedir. Anakart üzerinde yer alan RAM yuvalarının sayısı da hafıza arttırımında önemlidir. Çoğu anakartta SDRam yuvaları 2 tanedir. Yeni anakartlarda bu yuva sayısı 4’e çıkarılmıştır. Eğer pentium anakart alınacaksa bu anakartların eski modelleri MMX işlemci için gerekli olan çift voltaj desteğini verememektedir. Anakartın üzerinde kullanılacak işlemci özelliğine göre anakart seçilmelidir.

ANAKART ÇEŞİTLERİ

Anakartlar günümüzde AT ve ATX olarak iki tipte üretilmektedir. Anakartlar; üzerindeki işlemci (CPU), genişleme yuvaları ve chipset mimarilerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bazı anakartlar üzerinde ses kartı, modem, ağ kartı ve ekran kartı gibi birimler bir arada bulunmaktadır.Bu tür anakartlara Tümleşik (yada On-board) kart denilmektedir.

ANA KARTIN BÖLÜMLERİ
CHIPSET

Anakart üzerindeki birçok elektronik birimi kontrol eden, veri yollarını denetleyen ve iletişim frekanslarını düzenleyen entegre devrelerdir. Anakartın performans ve maliyetini etkileyen en önemli unsurlardır. Yaygın olarak 430 BX, i810, i820 chip setleri kullanılmaktadır. Anakartlarda kuzey ve güney olmak üzere iki adet chipset vardır. Kuzey köprüsü, CPU ile AGP ve RAM veri yollarını kontrol eder. Diğer köprüye de kendi üzerinden yol verir. Güney köprüsü ise, ankartın altında kalan ISA, PCI slotlarının yanısıra USB, seri-paralel I/O, floppy ve sabit disk, ağ yolları ve BIOS birimlerini kontrol eder.
DIRECT DRAM

Direct RDRAM arabirimi hem işlemciden hem de yüksek performans AGP grafik kontrolcüsünden en iyi performansı sağlamak için gerekli bant genişliğini sunar. MCH RDRAM arabirimi 400 MHzlik işlem hızını destekler ve kilitli durumda işlem yapan çift Direct RDRAM kanallarını kullanarak teorik hafıza bant genişliğinin 3.2 GB/sni dağıtır. En büyük bant genişliği ile birleştirilerek RDRAM protokol kanal tekniği ile daha etkili veri transferi sağlanmıştır. RDRAM performans özelliklerine ek olarak bu yeni hafıza mimarisi geliştirilmiş güç yönetim yetenekleri sağlar. İşlemin güç düşümü modu Intel 850 çipsetli sistemin suspend-to-RAM uyku durumunu desteklemesini sağlar.

RAM SLOTU

Önceleri 72 pin li yada 32 pinli EDO ram slotları...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.