abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 12 mart anadolu kenti sinema perdesi inkilap resimleri üstyüzey testler saha ölçüleri naif tutturuş cezbe global lord kinross edebiyat sosyoloji üsküdar mls kalın bağırsak personel seçimi gösterme radyoaktif bozunmalar akdetmek pazar bölümleme çeşitleri pas vermek mukayese türk sanatları ve motifleri Rumca aydınlatma sistemleri taş motor william graham müşteri ilişkileri ölümü öp harbî hainlik kök boyası nasıl elde edilir Afganlı etkili öğretmenlik eğitimi köstek olmak catı zaman ölçme öys boşaltım sistemi hicviye insanlık mitingler motorize atatürk ile ilgili sözler ardışık sayı katılımlı yöntem dünkü çocuk ali fuat cebesoyun hayatı öğretmen staj dosyası international marketing gündüz endüstri mühendisliği staj raporu sureler işlevcilik yüreklilik Makedonyalı bayrak ilgili bilgi karayolu taşımacılık hidrostatik prensipler ilyada destanı kültürel mirasımız electromagnetic radiation elektrik devresi resimleri şevkli fizik staj üretim nedir kars eski köy isimleri 19 mayıs 1919 inşaat demiri bölge analizi orman eko sistemi kapütülasyonlar oglena,paramesyum miting aitler bazlar tuzlar mazdek isyanı basit sarkaç iskele londra iki yaşamlı canlılar kobilerde insan kaynakları bolu tanıtım muahedename mikrofonik müteşekkir paravana din ve ideoloji uslamlama simetrik sekiller gazışı seminer ödevleri istanbulun tarihi güzellikleri panel ve özellikleri itlâf moleküller arası bağlar sunum örneği pahalı pornografik


AĞ TRAFİĞİ İZLEME TEMELLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 136229 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞ TRAFİĞİ İZLEME TEMELLERİ
Mehmet Uğur Hazırol, Fatih Begit, Enis Karaarslan,
(methmetugur, fatihbegit, enis.karaarslan)@gmail.com
Ege Üniversitesi BİTAM Network Yönetim Grubu

ÖZET
Bilgisayar ağları büyüdükçe, yönetimi, sorunların tespiti daha da zorlaşmaktadır. Bu bildiride SNMP tabanlı ağ/sunucu trafiği izleme süreci ve bu sürecinin iyileştirilmesi konusu ele alınmıştır. Bu tür bir iyileştirme projesi halen Ege Üniversitesi kampüs ağında sürdürülmektedir.

Anahtar Kelimeler: Ağ Trafiği İzleme, SNMP, MRTG

GİRİŞ

Kampüs ağları olarak adlandırdığımız, çok sayıda bilgisayar ve çok sayıda iletişim cihazından (hub, switch, router... vb) oluşan kompleks ağlarda trafik yönetimi, küçük ağlara göre daha zor olmaktadır. Bilgisayar sayısının fazlalığından trafik optimizasyonu için sanal ağlar (VLAN) kullanılmaktadır. Bu sanal ağların yönlendirilmesi tercihen OSI’nin 3. seviyesini destekleyen switch’ler, yani yönlendirici(router) özelliği olan cihazlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Büyük bir kampüs ağında 100’e yakın VLAN olabilmektedir. Böyle bir ağdaki trafiğin izlenmesi, özellikle bir yavaşlama/çalışmama anında sorunun hangi VLAN’da ve o VLAN’a ait hangi switch’in hangi portundaki bilgisayarda olduğunun bilinmesi/öğrenilmesi önem kazanmaktadır.

Ağ cihazları ve sunucularından gerekli bilgileri alabilmek için Simple Network Management Protokol (SNMP) kullanılmalıdır. SNMP, cihaz ve ağ yönetimi için vazgeçilmez bir protokoldür. Bu protokol sayesinde, trafik istatistiklerinden bellek ve işlemci kullanımına kadar bir cihaz hakkında çok detaylı bilgiler edinilebilmektedir.

Cihazlarda, SNMP protokolü kullanılarak erişimde kullanılacak Oku(Read only) ve Oku-Yaz(Read-Write) parametreleri tanımlanmaktadır. Ağda bu istatistikleri toplayacak bir veya birden fazla bilgisayar atanmalıdır. Bu bilgisayarlara Ağ Yönetim İstasyonuMerkezi (AYM) denmektedir. AYM, üzerinde çalışan yazılımlarla belirli aralıklarla ağ cihazları ve sunuculardan (server) bu istatistikleri toparlayacak (poll) ve şekilde ayarlanmalıdır. Aynı zamanda cihazlarda, sistem durumunda karakterististik değişiklik olduğunda AYM’ye uyarı gönderecek (snmp trap) şekilde ayar yapılmalıdır. Cihazda gözlenen CPU, bellek veya hat kullanımının fazla olması bir saldırı tespiti olabilmektedir. Toplanan verileri grafiksel olarak görüntüleyen Multi Router Traffic Grapher (MRTG)[1] veya PRTG[2] gibi programlar bulunmaktadır[3].

Bu bildiride hedeflenen, ücretsiz bir yazılım olan MRTG veya ücretli versiyonu da bulunan PRTG gibi programlar ve yapılan eklentilerle bu tür bir ağ trafiği izlemenin en etkin nasıl yapılabileceğinin sorgulanması ve bu konuda ipuçlarının verilmesidir. Bu tür bir trafik izleme sisteminin optimizasyon projesi Ege Üniversitesi kampüs ağında uygulanmaktadır ve sistemin önemli bir kısmı tamamlanmıştır.


İZLENECEK AĞDA AYARLAR

İzlenecek ağın konfigürasyonunda önce...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.